• امروز : چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱
  • برابر با : 17 - شوال - 1443
  • برابر با : Wednesday - 18 May - 2022

آغاز پذیره‌نویسی دومین صندوق سرمایه‌گذاری دولتی از امروز

  • کد خبر : 11407
  • ۰۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۸
آغاز پذیره‌نویسی دومین صندوق سرمایه‌گذاری دولتی از امروز

به گزارش پاتاق نیوز ،  سرپرست بورس منطقه‌ای کرمانشاه، از عرضه دومین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله با نماد دارا دوم از امروز خبر داد و گفت: سقف خرید این سهام برای هر نفر حداکثر ۵ میلیون تومان است. مشارکت دادن مردم در اقتصاد یا تامین هزینه‌های کسری بودجه دولت، دو تفسیر کاملا متضاد از ورود صندوق‌های ETF […]

به گزارش پاتاق نیوز ،  سرپرست بورس منطقه‌ای کرمانشاه، از عرضه دومین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله با نماد دارا دوم از امروز خبر داد و گفت: سقف خرید این سهام برای هر نفر حداکثر ۵ میلیون تومان است.

مشارکت دادن مردم در اقتصاد یا تامین هزینه‌های کسری بودجه دولت، دو تفسیر کاملا متضاد از ورود صندوق‌های ETF به بازار سرمایه بود.

کارشناسان بورس، این عرضه را برای تامین مالی دولت موثر می‌دانند و معتقدند دولت منابعی را از طریق بازار سرمایه در اختیار می‌گیرد.

صندوق‌های قابل معامله را عده‌ای چوب حراج بر داریی‌های دولت می‌دانند آن هم به علت تخفیف‌های که در سهام‌های عرضه شده این صندوق‌ها وجود دارد، البته کارشناسان اقتصادی بخشی از این تخفیفات را طبیعی و برخواسته از انتقال نیافتن حق مدیریت سهام به مردم می‌دانند، آن‌ها معتقدند لایه‌های مدیریتی به مدیریت‌های موجود اضافه می‌شود که علاوه بر تثبت مدیریت دولتی نقدیندگی را از بازار جمع می‌کند که خود روشی ضدخصوصی است.

صندوق دارا یکم اگر چه پیش‌بینی درآمد ۱۷ هزار میلیارد دولت را به حدود یک‌سوم آن تقلیل داد ولی توانست انرژی مضاعفی به بورس بخشیده و با سبز کردن شاخص بورس آن را در قد و قواره‌های جدیدی ظاهر کند، سرمایه‌گذاری ۲ میلییونی مردم در این صندوق هم رویش ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصدی را تجربه کرد.

کشمکش وزارت نفت و اقتصاد درباره عرضه شدن یا نشدن دارا دوم از سوی مسئولان سازمان خصوصی‌سازی التهابی را به بازار سرمایه داد به گونه‌ای که این عرضه با تاخیر انجام شد، اما به هرحال فرادی که قبلا واحدهای دارا یکم را تا ۲ میلیون تومان خرید کرده‌اند، می‌توانند دارا دوم را تا ۳ میلیون تومان خرید کنند.

عرضه‌های اولیه با تخفیف‌های ویژه‌ای که دارند نوعی حمایت اولیه و تعمیق بازار سرمایه است که کارشناسان توصیه بر پرهیز از نگاه کوتاه مدت سودآوری دارند که در این رابطه سرپرست بورس منطقه‌ای کرمانشاه با تکرار همین توصیه در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: اوایل سال جاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) با نماد دارا یکم شامل سهام‌های بانکی و بیمه‌ای به قیمت ۲ میلیون تومان به مردم عرضه شد.

اعظم فرجی از عرضه دومین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله خبر داد و گفت: عرضه این صندوق طبق اطلاعیه سازمان بورس از امروز، چهارشنبه پنجم شهریورماه پذیره‌نویسی می‌شود که پروفوی این صندوق از ارزشمندترین و قدرتمند ترین سهم‌های است.

وی با بیان اینکه صندوق دوم متشکل از سهام دولت در شرکت‌های پالایشی است، گفت: این صندوق با نام «صنایع پالایش نفت» شامل شرکت پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت بنذذرعباس است.

فرجی به مشوق‌های جذاب این عرضه اشاره و اضافه کرد: با توجه به تخفیف ۳۰ درصدی که دولت داشته و همچنین بنیادی و قدرتمند بودن پروفوی این سهام پیش‌‌بینی‌ می‌شود استقبال خوبی از این پذیره‌نویسی شود، سقف این پذیره‌نویسی برای هر نفر مبلغ ۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده  که با ۲۰ درصد تخفیف عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه پذیره‌نویسی همزمان از طریق بورس و شبکه بانکی بدون محدودیت سنی انجام می‌شود، اضافه کرد: متقاضیان می‌توانند از طریق بورس و یا بانک نسبت به انجام این پذیره‌نویسی اقدام کنند، هیچ محدودیتی ندارد افرادی که کد بورسی هم ندارند می‌توانند براساس کدملی با مراجعه به بانک در این پذیره‌نویسی شرکت کنند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=11407
  • 139 بازدید

برچسب ها