• امروز : سه شنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰
  • برابر با : 7 - شوال - 1442
  • برابر با : Tuesday - 18 May - 2021

آنفلوانزای پرندگان در کرمانشاه مشاهده نشد

  • کد خبر : 3932
  • ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
آنفلوانزای پرندگان در کرمانشاه مشاهده نشد

دکتر امید حاج محمدی سرپرست اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار پاتاق نیوز با اشاره به پایش و مراقبت تیم‌های دامپزشکی در استان بر شیوع بیماری‌های دام و طیور افزود: خوشبختانه امسال هیچ کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده و گزارش نشده است. سرپرست اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه […]

دکتر امید حاج محمدی سرپرست اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار پاتاق نیوز با اشاره به پایش و مراقبت تیم‌های دامپزشکی در استان بر شیوع بیماری‌های دام و طیور افزود: خوشبختانه امسال هیچ کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده و گزارش نشده است.
سرپرست اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به اقدامات این اداره کل در ارتباط با پیشگیری از بیماری آنفلوانزای پرندگان گفت: امسال ۲۷ مورد تلفات طیور در استان به ما گزارش شده که تمام موارد را نمونه برداری واز نظر بیماری آنفلوانزا آزمایش کردیم که جواب همه منفی بود.
وی در ارتباط با ابتلای پرندگان به این ویروس گفت: در طیور مبتلا به ویروسی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان راه درمانی وجود ندارد و به صورت قطعی از بین می‌رود.
سرپرست اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه افزود: بروز و شیوع آنفلوانزای پرندگان از ۲ جنبه اقتصادی و بهداشت عمومی می‌تواند خسارت وارد کند.
دکتر حاج محمدی ارتباط با چگونگی ابتلا به این بیماری افزود: مهاجرت پرندگان می‌تواند یکی از دلایل ابتلا به این بیماری باشد چرا که ممکن است پرنده‌ای ناقل ویروس آنفلوانزا باشد و در طول مسیر مهاجرت آن را منتقل نماید.
او یکی از راه‌های پیشگیری جلوگیری از ابتلای به ویروس آنفلوانزا را قطع ارتباط پرندگان آبزی با صنعت مرغداری و طیور بومی اعلام کرد؛ و گفت: صاحبان مرغداری‌های صنعتی و طیور بومی با مشاهده هر گونه علائم غیرعادی و تلفات در طیور و پرندگان فورا آن را به ادارات دامپزشکی اعلام نمایند.
وی علائم بیماری آنفلوانزا در پرندگان را درگیری دستگاه تنفسی دانست و گفت: این ویروس همچنین باعث سینوزیت در طیور، ریزش اشک و تورم سر و صورت، خونریزی در نقاط بدون پر مانند تاج و ریش، ژولیدگی و جمع شدن در گوشه‌ای و همچنین تلفات ناگهانی و بالا، دانست.
او راه‌های ارتباطی با ادارات دامپزشکی در استان را از طریق سامانه تلفنی ۱۵۱۲ و یا سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۱۲ اعلام کرد و افزود: به محض اینکه شهروندان مراتب را به این سامانه‌ها اطلاع دهند، تیم‌های واکنش سریع دامپزشکی به سرعت وارد عمل می‌شوند.
وی در ارتباط با پرندگان زینتی نیز با بیان اینکه برای این گونه پرندگان واکسنی وجود ندارد و واکسیناسیون تنها برای طیور صنعتی انجام می‌شود بر رعایت اصول ایمنی و امنیت زیستی توسط صاحبان پرندگان زینتی تاکید کرد و گفت: بهتر است ارتباط این پرندگان با پرندگان بومی وحشی اطراف منازل مثل کلاغ و گنجشک قطع شود.
او به خرید و فروش پرندگان در بازارچه‌هایی در استان نیز اشاره کرد و گفت: از آنجایی که ویروس آنفلوانزا در فصل سرما شیوع پیدا می‌کند توصیه می‌کنیم خرید و فروش پرندگان در این فصل محدود شود و از این طریق به سلامت شهروندان کمک شود.
وی با بیان اینکه در سال ۹۵ در استان کرمانشاه ۱۹ کانون بیماری آنفلوانزای پرندگان در واحد‌های روستایی مشاهده شد، گفت: در سال ۹۶ نیز هفت کانون این بیماری در استان مشاهده شد، اما خوشبختانه امسال تاکنونی موردی نداشته ایم.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=3932
  • 274 بازدید

برچسب ها