• امروز : چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱
  • برابر با : 17 - شوال - 1443
  • برابر با : Wednesday - 18 May - 2022

ابتلای ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت استان کرمانشاه به دیابت نوع دو

  • کد خبر : 14081
  • ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۴۹
ابتلای ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت استان کرمانشاه به دیابت نوع دو
ده درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال استان کرمانشاه به دیابت نوع دو مبتلا هستند که حدود ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت استان را تشکیل می‌دهد.

به گزارش پاتاق نیوز، مدیر گروه کنترل بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه ۲۴ تا ۳۰ ابان به نام هفته جهانی دیابت نام گذاری شده است، گفت: شعار امسال هفته دیابت «پرستاران و مراقبین سلامت در دنیای دیابت تغییر ایجاد می‌کنند» انتخاب شده است.

شاه آبادی افزود: بر اساس پایش ملی که در سال ۱۳۹۵ انجام شده میزان شیوع دیابت در استان کرمانشاه ۱۰ درصد است که نزدیک به میانگین کشوری می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه بهداشت برنامه‌های اموزشی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت در نظر گرفته شده که کلیه افراد بالای ۳۰ سال در این طرح تحت مراقبتهای کنترل و پیشگیری از دیابت قرار می‌گیرند.

مدیر گروه کنترل بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه قند خون افراد را در سه دسته تقسم بندی کرد و گفت: بر این اساس افرادی که قند خون زیر ۱۰۰ داشته باشند حداقل سالی یکبار باید چکاپ انجام دهند، افرادی که قند خون ۱۰۰ تا ۱۲۶ دارند در معرض ابتلا به دیابت نوع دو هستند که اموزش‌های تغذیه‌ای و تغییر سبک زندگی به ان‌ها داده می‌شود و افراد با قند خون بالای ۱۲۶ برای انجام ازمایش‌های تخصصی ارجاع داده می‌شوند.

شاه آبادی افزود: عوامل خطرساز ابتلاء به دیابت نوع ۲ شامل چاقی، پرخوری، چربی خون و فشارخون بالا، بیماری قلبی، مصرف سیگار، استرس، سابقه دیابت بارداری، سابقه مصرف برخی دارو‌های کورتن دار، رژیم غذایی نامناسب، بی تحرکی و وراثت است.

وی با بیان اینکه در تمام مراکز بهداشت طرح هر خانه یک پایگاه سلامت در حال اجرا است، اظهار داشت: در این طرح هر خانواده یک سفیر سلامت دارد که به وسیله بهورزان آموزش می‌بینند و می‌توانند ۵ خانوار دیگر را هم تحت پوشش قرار دهند.

مدیر گروه کنترل بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه بیماری دیابت درمان قطعی ندارد و درمان آن به صورت نگهدارنده است، گفت: اگر دیابت کنترل نشود می‌تواند منجر به سکته مغزی و قلبی، عارضه پای دیابتی زخم، سوختگی در پا و تاثیر روی شبکیه چشم و کاهش بینایی شود.
شاه آبادی همچنین در ارتباط با دیابت نوع یک گفت: سن شایع دیابت نوع یک معمولاً از بدو تولد تا سن۲۰ تا ۲۵ سال است و علت آن ناشناخته می‌باشد.

وی افزود: افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند از ابتدا باید انسولین تزریق کنند، زیرا بدن آن‌ها قادر به ساخت انسولین نخواهد بود.

شاه آبادی خاطرنشان کرد: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا هیچ گونه سمینار و آموزش حضوری نداریم و برنامه‌های این هفته به صورت آموزش‌های مجازی خواهد بود.

مدیر گروه کنترل بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یادآور شد: افراد دیابتی باید از مصرف شکر، شیرینی جات و قند‌های مصنوعی پرهیز و از قند‌های طبیعی مانند توت خشک و خرما استفاده کنند. همچنین باید سه واحد در روز میوه و سبزیجات استفاده کنند، مصرف کربوهیدرات‌ها مانند ماکارونی، برنج و نان را محدود و به جای ان از برنج قهوه‌ای و نان سبوس دار استفاده کنند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=14081
  • 152 بازدید

برچسب ها