• امروز : دوشنبه - ۲ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 22 - شوال - 1443
  • برابر با : Monday - 23 May - 2022
در راستای مقابله باکرونا؛

اجرای طرح شهید سلیمانی در ۲۴ منطقه استان کرمانشاه

  • کد خبر : 14565
  • ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
اجرای طرح شهید سلیمانی در ۲۴ منطقه استان کرمانشاه
طرح شهید سلیمانی با هدف قطع زنجیره کرونا از طریق بیماریابی و غربالگری فعال در ۲۴ منطقه استان کرمانشاه در حال انجام است.

به گزارش پاتاق نیوز، دکتر شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه این طرح بر پایه چهار اصل برنامه ریزی، سازماندهی، اجرا و پایش و نظارت استوار است، گفت: در طرح شهید سلیمانی که با شیوه محله‌محور و خانواده‌محور و بر مبنای “هر خانه یک پایگاه سلامت” در حال اجراست، به‌شکل کاملاً فعال مردم را غربالگری و بیماری را شناسایی می‌کنیم تا زنجیره انتقال آن قطع شود.

وی افزود: برنامه عملیاتی این طرح در قالب دستورالعمل کشوری تدوین و تا کنون تعداد ۷ جلسه با حضور کارشناسان و مدیران شبکه‌های بهداشتی درمانی استان و بیش از ۵۰ جلسه در سطوح معاونت بهداشتی به منظور اجرا و ساماندهی آن برگزار شده است.

دکتر شکیبا اظهار داشت: در گام نخست اجرای این طرح در حوزه سازماندهی، جغرافیا و جمعیت استان به ۲۴ منطقه تقسیم بندی شده است که ۱۰ منطقه درکرمانشاه، ۲ منطقه در اسلام آبادغرب و بقیه شهرستان‌ها هر کدام یک منطقه می‌باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خاطرنشان کرد: در این طرح مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی توسط تیم‌های مستقر در مراکز منتخب، جهت گروه‌های آسیب پذیر و افراد بیمار و مشکوک و اطرافیان آن‌ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تعداد ۷۷۳ تیم عملیاتی در استان کرمانشاه برای اجرای طرح شامل ۱۴۴ تیم در شهر و ۶۲۹ تیم در روستا‌ها در نظر گرفته شده است، افزود: تا کنون ۶۷۴۸ بازدید توسط تیم‌های نظارتی انجام و آموز ش‌های لازم برای مقابله با کرونا ارائه شده است.

دکتر شکیبا گفت: در حوزه مراقبت مرزی نیز در شهرستان قصرشیرین که تردد مسافر وجود دارد دو پزشک مستقر هستند که با کمک مراقبین پایگاه مراقبت مرزی و با انجام تست‌های سریع تشخیصی کرونا از ورود افراد بیمار به داخل استان جلوگیری می‌شود و در حال حاضر هزار عدد تست تشخیصی سریع کرونا در اختیار این مرکز قرار داده شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یادآور شد: همچنین تعداد ۱۰ هزار تست تشخیصی سریع کرونا نیز از وزارت خانه تحویل گرفته شده که در شبکه‌های بهداشتی درمانی و مراکز منتخب استان توزیع شده و آموزش‌های لازم در خصوص نحوه انجام آن بر اساس دستورالعمل ارسالی به این مراکز ارائه شده است.

وی اظهار داشت: تست سریع برای افراد مشکوک پس از مراجعه به این مراکز انجام می‌شود و پس از گذشت حدود نیم ساعت وضعیت فرد از نظر ابتلا به کرونا مشخص خواهد شد.

دکتر شکیبا گفت: در راستای اجرای طرح محله محور تاکنون در حوزه مراقبت اقدامات بسیار خوبی در استان انجام شده است و طی این مدت تعداد ۱۶۴۳ نفر مثبت قطعی و تعداد ۳۷۹۴ مورد مشکوک در استان شناسایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سه شهرستان کرمانشاه، صحنه و کنگاور جهت بیمارانی که امکان قرنطینه در منزل وجود ندارد، نقاهتگاه راه اندازی شده است و در بقیه شهرستان‌ها نیز با همکاری سپاه نقاهتگاه برای این بیماران راه اندازی خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اظهار داشت: هر منطقه ۲۴ گانه استان دارای یک مدیر است که وظیفه هماهنگی با دستگاه‌های دیگر از جمله سپاه و هلال احمر را دارد، هر منطقه یک مسئول نیز دارد که به صورت فنی، نظارتی و حمایتی مسئولیت اجرای مطلوب برنامه‌ها را عهده دار است.

دکتر شکیبا افزود: گزارش اقدامات انجام شده در طول اجرای طرح در این مراکز به صورت روزانه به معاونت بهداشتی دانشگاه و به صورت هفتگی به وزارت بهداشت ارسال می‌شود، بنابراین در صورت وجود هر گونه مشکل راه کار‌های لازم ارائه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن رسیدگی خواهد شد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=14565
  • 168 بازدید