• امروز : پنج شنبه - ۲۵ شهریور - ۱۴۰۰
  • برابر با : 9 - صفر - 1443
  • برابر با : Thursday - 16 September - 2021
حکایت شورای شهر کرمانشاه؛

از عدم تشکیل جلسات تا کم‌کاری در بررسی طرح‌ها و لوایح

  • کد خبر : 16313
  • ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
از عدم تشکیل جلسات تا کم‌کاری در بررسی طرح‌ها و لوایح
کرمانشاه - اعضای شورای شهر کرمانشاه که پس از ماه‌ها به صحن شورا بازگشته‌اند اما تاکنون موضوعات مهمی همچون بودجه سال آینده و متمم بودجه امسال شهرداری کرمانشاه را بررسی نکرده‌اند.

به گزارش پاتاق نیوز، به نقل از خبرگزاری تسنیم، قانون‌گذاری کارکردهای اصلی شورای شهر را سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های بلند‌مدت و کلان شهری برای دست‌یابی به شهر مطلوب، انتخاب شهردار و حمایت و پشتیبانی از شهرداری در اجرای برنامه‌ها و کنترل و نظارت بر اجرای برنامه‌های مصوب و هدایت شهرداری در راستای تحقق اهداف تعیین کرده است.

شوراها به‌صورت کلان حلقه میانه‌ای هستند که باید مردم و خواسته‌های مردم را به تصمیم‌گیری‌های مدیران شهری و دولت در مقام اجرایی و حتی مجلس در مقام قانونگذاری پیوند دهند، مطالبات مردم را خواستار شوند و پیگیری کنند که دستیابی به چنین هدفی وقتی انجام خواهد شد که جایگاه شوراها به عنوان کانون‌های منتخب مردمی به بالندگی و استحکام برسد.

مطابق قانون، بخشی از وظایف نمایندگان مردم در شورای شهر از طریق تشکیل کمسیون‌های تخصصی مثل کمیسیون شهرسازی ــ معماری، کمیسیون عمران و حمل و نقل، کمیسیون برنامه و بودجه، کمیسیون فرهنگی ــ اجتماعی و غیره انجام می‌شود که تمام وظایف سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارتی شوراها از طریق کمیسیون‌های تخصصی رقم می‌خورد.

اما حکایت عمل به وظایف شورای شهر کرمانشاه با آنچه که قانون‌گذار برای آن تعریف کرده است فرسنگ‌ها فاصله دارد که این کوتاهی در اجرای وظایف در کلانشهر کرمانشاه نمود یافته است که مشکلات بسیار زیاد شهری و معضلات اجتماعی دستاورد ترکیب ثابت شورای شهر کرمانشاه در چند دوره گذشته است.

یکی از کوتاهی‌های شورای شهر کرمانشاه عدم برگزاری جلسات شورای بود؛ به طوری که طیب حیدری رئیس شورای شهر کرمانشاه در نشست خبری خود گفت: جلسات شورای شهر به دلیل اختلافات اعضا برگزار نمی‌شود و مصوبات بسیاری روی زمین مانده است و اختلافات اعضا ناشی از دلایل جزئی است که این دلایل جزئی، چالش برگزاری جلسات شورا را به همراه دارد.

جلسات شورای شهر کرمانشاه به دلیل اختلاف اعضا برگزار نمی‌شد و در هر جلسه تعدادی از اعضا غایب بودند که این موضوع سبب واکنش مسئولان و نهادهای نظارتی بر عملکرد شورا شد و فرماندار کرمانشاه و رئیس کل دادگستری در رابطه با عدم انجام وظایف قانونی توسط اعضا شورای شهر موضع‌گیری کردند که این اخطارها سبب تشکیل جلسات شورای شهر پس از چند ماه شد.

اعضای شورای شهر کرمانشاه به جلسات شورا بازگشتند اما در شیوه‌ای جدید برای بیان نارضایتی خود و به استناد یک مصوبه قدیمی کار بررسی نامه‌های باقیمانده از چند سال پیش را شروع کردند و موضوعات مهمی همچون بررسی دفترچه عوارض سال ۱۴۰۰، انتخاب روسای کمیسیون‌های شورا، بررسی متمم بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری کرمانشاه، بررسی وضعیت نیروهای شرکتی و غیره را مسکوت گذاشتند.

فضل‌الله رنجبر، فرماندار شهرستان کرمانشاه با اشاره به ضرورت تشکیل جلسات شورای شهر کرمانشاه برای رسیدگی به امور شهر گفت: لوایح و طرح‌های شورای شهر برای توسعه، عمران و آبادانی و حل مشکلات عامه مردم است و اعضای شورای شهر براساس عهدی که با مردم بسته‌اند موظف هستند از هر نوع فرصت‌سوزی خودداری کنند.

فرماندار کرمانشاه با اشاره به اینکه خوشبختانه در شورای شهر کمیسیون‌ها در حال تشکیل است و همین خود موضوع مهمی است زیرا باید طرح‌ها و لوایح به کمیسیون‌ها برود بیان کرد: در نتیجه وقتی کمیسیون‌ها شکل بگیرد بخش مهمی از کار انجام می‌شود و بعد از تشکیل کمیسیون‌های تخصصی، شورای شهر طرح‌ها و لوایح را بررسی می‌کند.

رنجبر با بیان اینکه تخلفات و کوتاهی‌های اعضای شورای شهر توسط فرمانداری به هیئت نظارت و حل اختلاف شوراهای استان گزارش شده است افزود: همین که شورای شهر جلسات را برگزار می‌کند و کمیسیون‌ها در حال شکل‌گیری است، نقطه شروع خوبی است و امیدواریم در آینده نزدیک طرح‌ها و لوایح نیز در این کمیسیون‌ها بررسی و تصویب شود.

فرماندار شهرستان کرمانشاه با اشاره به اینکه اعضای شورای شهر باید هرچه سریعتر لوایح فوری و ضروری و دستور جلسات مهم را در دستور کار خود قرار دهند گفت: فرمانداری تنها وظیفه‌ای که در این رابطه برعهده دارد این است که گزارش‌های خود را از عملکرد شورای شهر به هیئت ناظر ارائه خواهد داد.

رنجبر خاطرنشان کرد: شورای شهر کرمانشاه باید تعداد جلسات خود را در رابطه با بررسی لوایح و طرح‌های مهم افزایش دهد تا این موضوع کم کاری‌های اخیر را جبران کند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=16313
  • منبع : خبرگزاری تسنیم
  • 94 بازدید