• امروز : پنج شنبه - ۲۷ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 21 - محرم - 1444
  • برابر با : Thursday - 18 August - 2022

استخدام رانتی موجب فساد در سازمان‌‌ها می‌شود

  • کد خبر : 12580
  • ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۴
استخدام رانتی موجب فساد در سازمان‌‌ها می‌شود

رامین الماسی رامین الماسی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار پاتاق نیوز، با اشاره به رانت و عدم عدالت در جذب نیروی انسانی در سازمان ها و نهادهای اجرایی اظهار داشت: موارد متعددی در کشور و اخیرا نیز در استان کرمانشاه اتفاق افتاد که فردی را با هدف و رانت به فلان سازمان اجرایی اضافه […]

رامین الماسی رامین الماسی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار پاتاق نیوز، با اشاره به رانت و عدم عدالت در جذب نیروی انسانی در سازمان ها و نهادهای اجرایی اظهار داشت: موارد متعددی در کشور و اخیرا نیز در استان کرمانشاه اتفاق افتاد که فردی را با هدف و رانت به فلان سازمان اجرایی اضافه کردند و این مساله موجب شد تا سازمان مربوطه از مسیر اصلی اش فاصله بگیرد و درگیر فساد و رانت بازی شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه دستگاه هایی که وظیفه ی نظارت دارند از طرفی دچار انفعال هستند و عملکرد اصلی شان را انجام نمی دهند و خود به خود رانت و رانت بازی تبدیل به دومینو می شود و سازمان های دیگر را نیز آلوده می کند.

کارشناس مسائل سیاسی در ادامه با اشاره به راهکار برای مقابله با رانت در سازمان ها گفت: اما راهکار چیست؟ راهکار این است که نیروهای مردمی و انقلابی مطالبه گر و سوت زن شوند و هرجا رانت و فساد در این حوزه می بینند بدون ترس افشاگری کنند و به نهادهای قضایی ارجاع دهند.

الماسی با اشاره به عوامل دیگر برای مقابله با رانت و عدم شفافیت، عنوان کرد: عوامل مهم دیگر، نهادهای نظارتی و امنیتی هستند که می توانند سد محکمی در مقابل رانت و فساد باشند؛ معمولا میبینیم که در دستگاه های اجرایی افرادی که پرونده های فساد دارند به راحتی تایید می شوند و پست های مدیریتی بالاتری برعهده می گیرند، قطعا نهاد های امنیتی و تایید کننده می توانند مانع رانت شوند.

وی با تاکید بر نقش نیروهای انقلابی و مردمی خاطرنشان کرد: نقش نیروهای انقلابی و مردمی در پیگیری این مساله پر رنگ است چرا که حضور نیروهای انقلابی و پا پس نکشیدن از مسئولیت های مهم از دیگر عواملی است که می تواند مانع از رانت و فساد شود که متاسفانه مغفول مانده و باید فکر اساسی و تشکیلاتی برای آن صورت بگیرد.

الماسی با اشاره به موضوع مهم دیگر در مبارزه با رانت و فساد گفت: موضوع دیگری که خیلی با اهمیت است این است که یک مدیر دستگاه اجرایی متاسفانه بیشتر درگیر آمار سازی و تولید آمار است و توجهی به مدیران زیر دست خود ندارد و این عاملی می شود تا فساد در فلان اداره و سازمان همه گیر شود و از مسیر اصلی سازمانی اش خارج شود و یا فلان مدیر ارشد اخراج مدیران مفسد زیر دستش را با منافع خودش ارزیابی می کند و این سمی است که متاسفانه سازمان های اجرایی درگیرش هستند.

کارشناس مسائل سیاسی افزود: جبهه ی مقابل از هر روزنه ای برای ورود به دستگاه های اجرایی استفاده می کند و مقاصد از قبل تعیین شده تشکیلاتشان را پیش می برد.

وی شرایط فعلی کشور را برای رسیدن به دولت جوان انقلابی ویژه خواند و تصریح کرد:
در حال حاضر در شرایط حساسی از تاریخ انقلاب هستیم و باید نیروهای انقلاب هوشیار تر از قبل، قضایا و جریانات را رصد کنند و عرصه را بر جریان رانت خوار تنگ کنند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=12580
  • 238 بازدید

برچسب ها