• امروز : چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱
  • برابر با : 17 - شوال - 1443
  • برابر با : Wednesday - 18 May - 2022

استکبارستیزی یعنی ۶سال معطل برجام نشدن

  • کد خبر : 9247
  • ۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۰:۳۵
استکبارستیزی یعنی ۶سال معطل برجام نشدن

به گزارش پاتاق نیوز، با توجه به مناسبت‌های استکبارستیزی آبان ماه به سراغ دکتر محمد صادق کوشکی از اعضای هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران رفتیم که گفتگویی در خصوص مقوله استکبارستیزی با ایشان داشته باشیم: _به نظر شما پیام محوری ۱۳ آبان چه بود؟ ۱۳ آبان حادثه‌ای نبود که یکباره اتفاق بیفتد، […]

به گزارش پاتاق نیوز، با توجه به مناسبت‌های استکبارستیزی آبان ماه به سراغ دکتر محمد صادق کوشکی از اعضای هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران رفتیم که گفتگویی در خصوص مقوله استکبارستیزی با ایشان داشته باشیم:

_به نظر شما پیام محوری ۱۳ آبان چه بود؟
۱۳ آبان حادثه‌ای نبود که یکباره اتفاق بیفتد، بلکه یک امر مستمر بود که مهمترین پیامش استکبارستیزی است.
مهمترین مضمون‌هایی که می‌شود از استکبارستیزی ۱۳ آبان ۵۸ و بقیه ۱۳آبان های این سال‌ها برداشت کرد نترسیدن از مستکبرین و اتحاد برای مقابله با آن‌هاست.

_ چه میزان پیام استکبارستیزی در جامعه امروزی ما گم شده است؟
به هر حال هر امری اگر یادآوری نشود به فراموشی سپرده خواهد شد؛ چرا به ما دستور دادند روزی ۵ وعده نماز بخوانیم؟ نماز یعنی ذکر و در قرآن آمده است:وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّه.
هرچقدر مساله استکبارستیزی در جامعه تکرار شود اثرش بیشتر نمایان می‌شود، اگر روزی مسئولین و رسانه ها در یادآوری مفهوم استکبارستیزی کوتاهی کردند آن روز مفهوم حقیقی ستیز با استکبار کم‌رنگ می‌شود؛ و اما هرچقدر صاحبان هنر و تریبون در پرداختن به مقوله مبارزه با استکبار جدی باشند این امر در جامعه نیز جدی می‌شود.

_ استکبار ستیزی تا چه حد می تواند راهگشای مشکلات کشور و منطقه باشد؟
در خصوص داخل کشور اگر مفهوم واقعی استکبارستیزی در بین مسئولین جا افتاده باشد، ۶سال معطل برجام و توافق هسته‌ای و امثال این‌ها نمی‌شویم و با اتکا به توانایی های داخلی پیش می‌رفتیم که قطعاً خیلی از وضعیت فعلی جلوتر بودیم؛ در سطح منطقه نیز اگر مفهوم واقعی استکبار ستیزی جا افتاده بود الان شاهد خیلی از جنگ‌ها تنش‌ها و اتفاقات در منطقه نبودیم.

_ به دولت فعلی در مقوله استکبارستیزی از۲۰ چه نمره‌ای می‌دهید؟
دوستان دولت فعلی متاسفانه مفهوم استکبار را قبول ندارند و به جای آن از مفهوم کدخدا استفاده می‌کند و مشخصاً در این مقوله نمره‌ای ندارند.
_ به نظر شما مخاطبان واقعی ۱۳ آبان چه کسانی هستند؟
۱۳ آبان به تعبیر امام انقلابی بزرگتر از انقلاب اول بود به نظر بنده مخاطب ۱۳ آبان همه مردم ایران و به تعبیر دیگر همه آزادگان جهان هستند.

_ با توجه به اینکه یکی از مخاطبان اصلی ۱۳ آبان دانش آموزان به حساب می‌آیند، تناقض اجرای سند هایی مثل سند ۲۰۳۰ با مقوله استکبارستیزی در مدارس را چطور می‌بینید؟
همانطور که قبلا اشاره کردم دولت فعلی به طور کلی چیزی به اسم استکبار و شیطان بزرگ را قبول ندارد و از شیطان بزرگ با نام کدخدا یاد می‌کند پس طبیعی است که این تناقض به وجود بیاید.

_ تحولات عراق و لبنان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
الحمدالله طرح ایجاد جنگ داخلی برای این دو کشور اتفاق نیفتاد، انشالله بعد از این هم اتفاق نمی‌افتد، اما یادآوری اینکه نباید از دشمن غافل شد برای مردم کشور ما و محور مقاومت لازم است،اگر لحظه ای غفلت کنیم آن‌ها فتنه‌انگیزی خودشان را خواهند کرد.

_ به نظر شما این اتفاقات حاصل نارضایتی داخلی است یا یک تحریک خارجی؟
نارضایتی نسبت به عملکردضعیف و ناکارآمدی دولت‌ها از قبل وجود داشت و امری طبیعی و منطقی بود و قابلیت این را داشت در فضایی آرام به آن اعتراض کرد اما تحریکات خارجی اعتراضات را به خشونت کشید.

_ نقش سفارت‌‌خانه‌های بیگانه در ناآرامی‌های اخیر عراق و لبنان را چگونه ارزیابی می کنید؟
الان دیگر روزگاری نیست سفارتخانه ها بخواهد کاری کند زمانی این وظیفه برعهده سفارتخانه‌ها بود اما رهبری این فتنه در فضای مجازی بود، فضای‌مجازی جدی‌تر از هر سفارتخانه‌ای در کشورها فتنه انگیزی می‌کند.
البته این مساله که آمریکایی‌ها هر جایی در عراق که بخواهند حضور دارند(از چاه نفت گرفته تا بانک مرکزی و داخل دل برخی از احزاب و جناح های سیاسی) در فتنه اخیر بی‌تاثیر نبود و محدود کردن این فتنه به سفارتخانه‌ها غلط اندیشی‌است.

_ نقش نخبگان انقلابی ایران در روشنگری فتنه اخیر عراق چه می‌دانید؟
قاعدتاً عراق خودش خواهد توانست از این مسئله بیرون بیاید و لازم نیست در مسائل داخلی کشورها دخالت کنیم، اما به نظر بنده نخبگان و جوانان انقلابی وظیفه دارند در ایران کاری کنند که حوادث دی ماه ۹۶ تکرار نشود.

_ به نظر شما نقش مقتدی صدر در ناآرامی‌های فعلی عراق چیست؟
مقتدی‌صدر مدت‌هاست به عنوان ابزار دست دشمنان عمل می کند و به عنوان روحانی شیعه، بخشی از ظرفیت تشیع را علیه منافع محور مقاومت به کار گرفته.
باید برای او دعا کرد که یا دست از این مسیر بردارد و یا شرش از سر اسلام و مسلمین کم شود.
موج‌سواری اصلی در این قضایا را آمریکا و اسرائیل می‌کنند و مقتدی‌صدر بدون آنکه بداند حمالی استکبار را برعهده دارد.

_ نقش مرجعیت را در عراق امروزی چگونه می‌بینید؟
مرجعیت در عراق بر‌اساس ظرفیت‌هایش تلاش کرد جلوی جنگ داخلی در عراق گرفته شود و در این ق

ضیه موفق بود، مردم عراق نیز به احترام مرجعیت اجازه دادند مراسم اربعین به نحو احسن برگزار شود و خطری همایش بزرگ اربعین را تهدید نکند.
همچنین مرجعیت در عراق توانست اعتراضات را در کمال ارامش اداره کند و به پایان برساند. مرجعیت از همه توانش در عرصه سیاسی عراق استفاده کرده و می‌کند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=9247
  • 291 بازدید

برچسب ها