• امروز : پنج شنبه - ۹ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 1 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Thursday - 30 June - 2022

افزایش ۱۲برابری قیمت گوجه فرنگی در مدت۳هفته

  • کد خبر : 9098
  • ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱:۵۶
افزایش ۱۲برابری قیمت گوجه فرنگی در مدت۳هفته

به گزارش پاتاق نیوز، هرچند تعدیل قیمت مهمترین وظیفه ستاد تنظیم بازار است اما افزایش ۱۲ برابری قیمت گوجه‌فرنگی در استان کرمانشاه طی دو هفته نشان‌دهنده بی‌توجهی این ستاد در استان است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، در گذشته نه‌چندان دور صف‌های طویل کامیون‌های حامل گوجه‌فرنگی در مقابل کارخانه تولید رب گوجه به موضوع و نقل هر مجلسی تبدیل […]

به گزارش پاتاق نیوز، هرچند تعدیل قیمت مهمترین وظیفه ستاد تنظیم بازار است اما افزایش ۱۲ برابری قیمت گوجه‌فرنگی در استان کرمانشاه طی دو هفته نشان‌دهنده بی‌توجهی این ستاد در استان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، در گذشته نه‌چندان دور صف‌های طویل کامیون‌های حامل گوجه‌فرنگی در مقابل کارخانه تولید رب گوجه به موضوع و نقل هر مجلسی تبدیل شده بود.

برخی از کشاورزان استان کرمانشاه به ناچار محصولات گوجه خود را با قیمت‌هایی بسیار ناچیز و کمتر از هر کیلو ۱۰۰۰ تومان عرضه کردند، اما برخی نیز ترجیح دادند برای جلوگیری از ضرر بیشتر محصولات خود را برداشت نکنند.

بعد از گذشت مدت کوتاهی از ضررها برای کشاورزان کرمانشاهی و کاهش شدید قیمت گوجه اکنون با افزایش قیمت بسیار عجیب این محصول مواجه هستیم که در برخی مناطق تا هر کیلو ۱۲ هزار تومان نیز پیش رفته است.

هرچند مسئولان این افزایش قیمت را موقتی و دلیل آن را عدم برداشت در این فصل عنوان می‌کنند اما به نظر می‌رسد یکی از کمترین وظایف هر دولت تنظیم بازار و پیش‌بینی وضعیت بازار محصولات مختلف در فصول متفاوت و برنامه‌ریزی برای جلوگیری از نوسانات شدید قیمت است.

اما به نظر می‌رسد تنظیم بازار استان کرمانشاه برای جلوگیری از این معضل تکراری برنامه‌ای ندارد و حتی به گفته برخی خود ستاد تنظیم بازار با ذخیره گوجه برای ایام عید دلیلی بر افزایش قیمت این محصول است.


محسن دارابی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: افزایش قیمت گوجه‌فرنگی ناشی از تورم فصلی است.

وی عنوان کرد: در حال رایزنی یا تعاون روستایی هستیم که از استان‌های گرمسیری گوجه‌فرنگی خریداری و بازار تقویت شود.

۹۰ درصد مطالبات گوجه‌کاران کرمانشاهی پرداخت شده است

صفایی رئیس تعاون روستایی استان کرمانشاه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، از پرداخت ۹۰ درصد مطالبات کشاورزان گوجه‌کار در استان خبرداد و اظهار داشت: خرید محصول گوجه‌فرنگی از سوم مهر ماه با قیمت مصوب هر کیلو ۱۰۰۰ تومان آغاز شده است و تا پایان مهر ماه ادامه داشت.

وی عنوان کرد: به منظور رفاه و حمایت بیشتر از کشاورزان این مدت تا پنجم آبان ماه تمدید شد.

صفایی با اشاره به اینکه در این مدت روزانه بیش از ۴۰۰۰ تن گوجه‌فرنگی از کشاورزان خریده شد افزود: کشاورزان گوجه‌کار استان بیش از ۸۰ هزار تن از محصول خود را برای فراوری به مرکز خرید تحویل دادند.

ناتوانی مسئولان در ارائه الگوی کشت همیشه سبب متضرر شدن کشاورزان همچون گوجه‌کاران و بی‌تدبیری آن‌ها در تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت سبب ایجاد دغدغه و مشکل برای مردم شده است و گویی این داستان تکراری پایانی ندارد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=9098
  • 312 بازدید

برچسب ها