• امروز : دوشنبه - ۶ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 28 - ذو القعدة - 1443
  • برابر با : Monday - 27 June - 2022

اقدامات مراقبتی برای بنای تاریخی تکیه معاون‌الملک در برابر سیلاب

  • کد خبر : 5711
  • ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶
اقدامات مراقبتی برای بنای تاریخی تکیه معاون‌الملک در برابر سیلاب

به گزارش پاتاق نیوز ، محافظت و پاسداری از میراث تاریخی و فرهنگی که همانا سند تمدن بشری در طول تاریخ و گذر زمان است، مقوله‌ای است که مورد توجه و تأکید پیشینیان فرهنگی دنیا است.  تکیه معاون الملک متعلق به دوره قاجاریه است که حدود ۵۰ سال است در سیاهه آثار ملی ایران قرار دارد […]

به گزارش پاتاق نیوز ، محافظت و پاسداری از میراث تاریخی و فرهنگی که همانا سند تمدن بشری در طول تاریخ و گذر زمان است، مقوله‌ای است که مورد توجه و تأکید پیشینیان فرهنگی دنیا است.

 تکیه معاون الملک متعلق به دوره قاجاریه است که حدود ۵۰ سال است در سیاهه آثار ملی ایران قرار دارد و یکی از دردانه‌های نادر در آثار تاریخی و معماری ایرانی است.

معماری بی‌نظیر و کاشی‌کاری‌ها و نگارگیری‌های منحصر به فرد و زیبا، این بنا را به یک حوزه کاشی کاری تبدیل و شجره خاص و عام کرده است تا جایی که به جرأت می‌توان آن را شناسنامه فرهنگی کرمانشاه نامید.

این تکیه دانشنامه تصویری از حماسه کربلا، حوادث پس از واقعه عاشورا، قصص قرآنی و داستان‌های شاهنامه و جلوه‌ای از هنر ایرانی اسلامی است و یک میراث معنوی ارزشمند برای مردم این دیار به شمار می‌رود. اما امروز این میراث ارزشمند در پی بی‌توجهی‌ها وضعیتی نگران کننده دارد.

بستر بی‌ثبات رودخانه آبشوران که تکیه معاون‌الملک در کنار آن بنا شده، بزرگترین تهدید برای این بنای بی‌نظیر است و بیم تخریب شدن این بنا هر لحظه موجب نگرانی است زیرا تاکنون اقدامی که باعث شود مشکلات به وجود آمده برای تکیه رفع شود، هنوز انجام نشده است.

اکبر رضایی، معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه اقدامات اضطراری را برای حفاظت از تکیه معاون الملک انجام داده‌ایم گفت: با توجه به احتمال وقوع سیلاب در شهر کرمانشاه، اقداماتی از قبیل تعبیه سه کف‌کش در محوطه تاریخی، استقرار دستگاه پمپاژ ‌‌موتور برق انجام شده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: یک دیوار حائل با استفاده از کیسه‌های شنی مقابل در ورودی تکیه در خیابان حدادعادل ایجاد شده تا مانع از نفوذ آب به داخل محوطه مجموعه شود.

وی با اشاره به اینکه سقف تکیه نیز به طور کامل عایقبندی شده و خطری به لحاظ نفوذ آب از سقف به بنا وجود ندارد افزود: بقیه بناهای تاریخی استان مشکلی ندارند و در غربی تکیه بیگلربیگی که مشرف به خیابان مدرس است بسته می‌شود و و یک دستگاه پمپ و کفکش هم به منظور رفع خطرات احتمالی در آنجا تعبیه شده است.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=5711
  • 384 بازدید

برچسب ها