• امروز : دوشنبه - ۶ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 28 - ذو القعدة - 1443
  • برابر با : Monday - 27 June - 2022

انقلاب خاموش آب زیرزمینی

  • کد خبر : 7431
  • ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۹:۵۲
انقلاب خاموش آب زیرزمینی

به گزارش پاتاق نیوز، درویشی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه در نشست منطقه‌ای مدیران دفاتر حفاظت و اعضای کمیسیون صدور پروانه ها انقلاب خاموش آب زیرزمینی را اطلاقی درخور برای نشان دادن اثرات انسانزاد ناشی از بهره برداری بی رویه آب زیرزمینی دانست. درویشی با مروری بر اهمیت آب زیرزمینی خاطرنشان ساخت در آغاز قرن […]

به گزارش پاتاق نیوز، درویشی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه در نشست منطقه‌ای مدیران دفاتر حفاظت و اعضای کمیسیون صدور پروانه ها انقلاب خاموش آب زیرزمینی را اطلاقی درخور برای نشان دادن اثرات انسانزاد ناشی از بهره برداری بی رویه آب زیرزمینی دانست.
درویشی با مروری بر اهمیت آب زیرزمینی خاطرنشان ساخت در آغاز قرن بیستم و بعد از آن بود که رشد سریع صنعت و جمعیت باعث تغییرات فزاینده ناخواسته‌ای در سطح جهانی و در مواجهه با مصرف آب زیرزمینی گردید به طوری که آب زیرزمینی در معرض بهره‌برداری بی‌رویه قرار گرفت و از این تغییرات امروز با عنوان انقلاب جهانی آب زیرزمینی نام برده می شود.
وی با اشاره به ادبیات جهانی و مروری بر روند سریع استخراج آب زیرزمینی به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک و اطلاق انقلاب خاموش برای این رخداد، اثرات این انقلاب خاموش را تحول و دگرگونی در همه ابعاد انسانی, اجتماعی, سیاسی, اقتصادی و حتی اعتقادی و فرهنگی جوامع و کشورهای در معرض تنش آبی دانست بدون آنکه آثار و پیامدهای ظاهری آن چندان بارز و قابل مشاهده باشد. 

درویشی با اشاره به مولفه های انقلاب جهانی آب زیرزمینی،  رشد سریع استخراج آب زیرزمینی،  تغییرات اساسی در وضعیت آب زیرزمینی و ظهور مدیریت یکپارچه منابع آب زیرزمینی و حکمرانی خوب آن را عواملی دانست که وقوع آنها اگرچه از منظر مکانی و زمانی همزمان نبوده اند اما پیامد مشترک آن در همه مناطق، تنش آبی و منازعات محلی بر سر تامین آب بوده است.
وی حکمرانی خوب را رویکردی برای تدوام برنامه های رو به جلو مدیریت یکپارچه منابع آب دانست و اظهار امیدواری کرد نشست منطقه‌ای مدیران دفاتر حفاظت و اعضای کمیسیون صدور پروانه ها و دبیران آن, فرصت مغتنمی برای بحث و بررسی پیرامون چالش ها و مشکلات پیش روی مدیریت آب زیرزمینی در فضای تعاملی و البته دانش مدار را ایجاد نماید.
وی در پایان ضمن تقدیر از حضور همکاران بخش آب زیرزمینی سازمان آب و برق خوزستان و شرکتهای آب منطقه ای ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری، مراتب تقدیر و تشکر خود را برگزارکنندگان نشست و سخنرانان کلیدی آن ابراز داشت و اظهار امیدواری کرد با رویکردهای نو و برنامه های جامع فرهنگی-ترویجی بتوان دورنمای پایداری برای منابع آب زیرزمینی ترسیم کرد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=7431
  • 277 بازدید

برچسب ها