• امروز : پنج شنبه - ۲۵ شهریور - ۱۴۰۰
  • برابر با : 9 - صفر - 1443
  • برابر با : Thursday - 16 September - 2021
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

ایجاد مناطق آزاد در برخی مناطق مرزی به مصلحت است/ کرمانشاه، استانی مستعد برای پیشرفت و توسعه

  • کد خبر : 16456
  • ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۲
ایجاد مناطق آزاد در برخی مناطق مرزی به مصلحت است/ کرمانشاه، استانی مستعد برای پیشرفت و توسعه
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، توسعه متوازن مناطق آزاد در کشور را یکی از زمینه‌های مهم بالندگی اقتصادی دانست و گفت: ایجاد مناطق آزاد در برخی مناطق مرزی به مصلحت است.

به گزارش پاتاق نیوز، به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله آملی لاریجانی در دیدار استاندار کرمانشاه با تاکید بر لزوم توجه هر چه بیشتر به مناطق محروم و تلاش برای رفع مشکلات آنان، اظهار داشت: در بسیاری از مناطق مرزی و مناطق محروم کشور ظرفیت‌ها و زمینه‌های بالقوه بالایی چه به لحاظ نیروی انسانی مستعد و مفید و چه به لحاظ منابع طبیعی و برخی زیرساخت‌های توسعه وجود دارد که باید با توجه جدی به آن‌ها، نسبت به رفع مشکلات آنان اقدام کرد.

وی ایجاد مناطق آزاد و ویژه را یکی از راه‌های دستیابی به رونق  اقتصادی و معیشتی در مناطق مختلف کشور دانست و تاکید کرد: البته مناطق آزاد باید بر مبنای توسعه صادرات و توجه به تولید با هدف صادرات فعالیت کنند که متاسفانه برخی از این مناطق از این وظیفه ذاتی و قانونی خود فاصله گرفته‌اند و بیشتر ظرفیت آن‌ها در مقوله واردات به کار گرفته می‌شود که تبدیل به معضلی برای کشور شده، و برخلاف سیاست‌های کلی نظام است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: افزایش نامتوازن و غیرمنطقی مناطق آزاد و ویژه هم اصلا به مصلحت کشور نیست و آسیب‌هایی را به همراه دارد که باید در ایجاد مناطق جدید آزاد و ویژه به این آسیب‌ها توجه کرد.

لاریجانی «تغییر رویکرد برخی از این مناطق از صادرات به واردات» و «تغییر کاربری  اراضی واقع در این مناطق» را دو معضل جدی پیش روی مناطق آزاد و ویژه برشمرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، استان کرمانشاه را یکی از استان‌های مستعد و دارای زمینه‌های مناسب توسعه و پیشرفت دانست و تاکید کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام در چارچوب وظایف قانونی خود، از هیچ کمک و مساعدتی در راه رفع مشکلات معیشتی و بهبود وضعیت اقتصادی استان دریغ نخواهد کرد.

هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه در این دیدار با ارائه گزارشی از شرایط اقتصادی و اجتماعی استان و تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر در این استان و برای مردم مقاوم و صبور آن ضروری است، گفت: زیرساخت‌های لازم برای توسعه استان کرمانشاه و ایجاد منطقه آزاد در این استان وجود دارد و امکان افزایش صادرات با توجه به زیرساخت‌های موجود از جمله ظرفیت‌های استان است.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=16456
  • 82 بازدید