• امروز : پنج شنبه - ۱۶ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 8 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Thursday - 7 July - 2022

بازی دراز، نامی پرآوازه بر فراز قله ای پرافتخار

  • کد خبر : 6049
  • ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
بازی دراز، نامی پرآوازه بر فراز قله ای پرافتخار

به گزارش پاتاق نیوز، دشمن در روزهای آغازین جنگ از بازی دراز برای دیده بانی استفاده می کرد اما ویژگی این ارتفاعات موجب شد با فعالیت های مهندسی روی آن جاده سازی شود و یگان های عراق در آنجا مستقر شوند و ضمن افزایش سلطه بر قصرشیرین سرپل ذهاب را نیز زیر دید خود بگیرند. برای […]

به گزارش پاتاق نیوز، دشمن در روزهای آغازین جنگ از بازی دراز برای دیده بانی استفاده می کرد اما ویژگی این ارتفاعات موجب شد با فعالیت های مهندسی روی آن جاده سازی شود و یگان های عراق در آنجا مستقر شوند و ضمن افزایش سلطه بر قصرشیرین سرپل ذهاب را نیز زیر دید خود بگیرند. برای گرفتن این امتیاز مهم از دشمن پس از سه راهکار نیروهای شناسایی قرارگاه مقدم غرب سپاه و ارتش نخستین عملیات نیمه گسترده را در این منطقه طرح ریزی کردند که با نام عملیات بازی دراز در تاریخ ۱/ ۲ /۱۳۶۰ آغاز شد و به مدت ۸ روز طول کشید و طی آن نیروهای خودی و دشمن بارها به تک و پاتک متقابل پرداختند.

دشمن با استفاده از پشتیبانی هوایی و جاده های مواصلاتی یگان های خود را حمایت می کرد. اما رزمندگان از جاده و حمایت هوایی کافی و پشتیبانی آتش محروم بودند در نتیجه نتوانستند روی تمام اهداف مستقر شوند. با وجود این از بین قله های منطقه سه قله آن را تثبیت کردند و تنها در تثبیت قله ۱۱۵۰ و یکی از قله های ۱۱۰۰ ناکام ماندند. در این عملیات هوانیروز ارتش نقش به سزایی ایفا کرد و طی آن خلبان علی اکبر شیرودی به شهادت رسید.

عملیات بازی دراز ۲ (شهید رجایی و باهنر)

در ادامه عملیات های محدود سال ۱۳۶۰ و به منظور تکمیل اهداف عملیات بازی دراز ۱ منطقه بازی دراز بار دیگر مورد بررسی قرار گرفت. نیروهای سپاه پاسداران پس از عملیات ۱ /۲ /۱۳۶۰ شناسایی های بسیاری در این منطقه انجام دادند و راهکارهای متعددی برای اجرای عملیات به فرماندهی منطقه غرب پیشنهاد کردند.

ارتش نیز برای عملیات در بازی دراز آمادگی خوبی داشت. بر این اساس فرماندهی قرارگاه مقدم سپاه و ارتش در غرب طرح ریزی و اجرای عملیات بازی دراز ۲ را در دستور کار خود قرار دادند و منطقه وسیع تری را نسبت به عملیات قبل انتخاب کردند. ارتفاعات قراویز، بنه دستک و کوره موش به محدوده عملیات افزوده شد و در طرح ریزی عملیات امکان مانور احاطه ای برای تسهیل در آزاد سازی ارتفاعات بازی دراز ایجاد شد. عملیات با شرکت یگان های سپاه پاسداران و لشکر ۸۱ زرهی ارتش در۱۱ /۶ /۱۳۶۰ در سه محور به اجرا درآمد. اهداف عملیات در محور شمالی ارتفاعات کوره موش، در محورمیانی ارتفاعات بنه دستک و قراویز و در محور جنوبی قله های ۱۱۵۰ و ۱۱۰۰ بود.

عملیات بیش از پنج روز ادامه داشت و در این مدت بخشی از کوره موش و چند قله قراویز آزاد شد و ارتفاع ۱۱۵۰ چندبار دست به دست شد اما دشمن با ۳۵ بار پاتک مانع از تثبیت منطقه آزاد شده گردید.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=6049
  • 399 بازدید

برچسب ها