• امروز : پنج شنبه - ۱۶ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 8 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Thursday - 7 July - 2022

برخورد قانونی با تبلیغات زودهنگام انتخابات مجلس

  • کد خبر : 7564
  • ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۹
برخورد قانونی با تبلیغات زودهنگام انتخابات مجلس

به گزارش پاتاق نیوز، حجت‌الاسلام محسن مفید در نشست خبری با اصحاب رسانه که در دفتر شورای نگهبان استانکرمانشاه به مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان برگزار شد اظهار داشت: امام خمینی (ره) همواره عملکرد این نهاد مقدس را مورد تأیید قرار می‌دادند و امروز نیز نائب بر حق ایشان امام خامنه‌ای با کلام‌ متقن و صریح خود […]

به گزارش پاتاق نیوز، حجت‌الاسلام محسن مفید در نشست خبری با اصحاب رسانه که در دفتر شورای نگهبان استانکرمانشاه به مناسبت سالروز تاسیس شورای نگهبان برگزار شد اظهار داشت: امام خمینی (ره) همواره عملکرد این نهاد مقدس را مورد تأیید قرار می‌دادند و امروز نیز نائب بر حق ایشان امام خامنه‌ای با کلام‌ متقن و صریح خود در وهله‌های مختلف مهر تأیید خود را بر عملکرد این نهاد قانونی زده‌‌اند.

رئیس دفتر شورای نگهبان استان کرمانشاه گفت: وظیفه شورای نگهبان نظارت در حوزه تقنین و انتخابات مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و مراجعه به آرا عمومی و همه‌پرسی است و امسال در تاریخ دوم اسفندماه انتخابات مجلس شورای اسلامی را در پیش داریم که به طور قطع بسیار با شکوه برگزار خواهد شد.

وی افزود: همه جوامع انسانی این موضوع را پذیرفتند که در اداره جامعه باید مکانیزم‌های نظارتی وجود داشته باشد، ما در زندگی اجتماعی نیز شاهد هزاران مورد از نظارت‌ها هستیم.

مفید عنوان کرد: قانون اساسی نهادی را به‌نام شورای نگهبان تشکیل داده و بیان کرده است که ۱۲ نفر عضو آن باشند و وظایف و اختیارات‌ آنها را نیز مشخص کرده است تا شورای نگهبان براساس قانون عمل کند.

رئیس دفتر شورای نگهبان استان کرمانشاه افزود: شورای نگهبان حافظ آرای مردم برای حفظ حریم سرنوشت اجتماعی مردم است و به هیچ‌وجه به متخلفان قانون اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی‌دهد و از آرای مردم در انتخابات صیانت می‌کند.

وی گفت: هیئت نظارت شورای نگهبان استعلام کاندیداهای مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری را از سوی مراجع چهارگانه قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی درخواست می‌کند و چناچه این افراد دارای سوسابقه و پیشینه نامناسبی نباشند تصمیم خود را برای انتخاب افراد حائز صلاحیت اعلام می‌کند.

مفید افزود: ما موظف هستیم بر اساس قانون در مورد احراز صلاحیت کاندیداهای انتخابات تصمیم بگیریم و گاهی مسائلی که در افکار عمومی در مورد برخی از اشخاص کاندیدا مطرح می‌شود برای ما سندیت ندارد و تنها مرجع چهارگانه باید در مورد سابقه افراد کاندیدا اظهار نظر کنند.

وی بیان کرد: گاهی نزد افکار عمومی مراجع نظارتی به دلیل تأیید صلاحیت افرادی مورد انتقاد قرار می‌گیرند که باید گفت این افراد پس تأیید صلاحت و در دوران پس از ورود به آن منصب حقوقی تخلفات انجام داد‌ه‌اند و ایرادی به هیئت نظارت شورای نگهبان وارد نیست زیرا افراد براساس شرایط زمان ثبت‌نام تأیید صلاحیت شده است و وقوع تخلف در هر زمان از زندگی افراد امکان وقوع دارد.

وی در پاسخ به این سئوال که سلیقه‌های سیاسی اعضای شورای نگهبان تا چه میزان در تصمیمات و نظارت این نهاد دخیل است گفت: شورای نگهبان یک نهاد ناظر حقوقی است و یک حزب یا باشگاه سیاسی نیست و اعضای شورای نگهبان به عنوان شخصیت‌های حقوقی و فقهی دارای جایگاه خاصی در قانون اساسی هستند و تنها مستندات قانونی برای اعضای شورای نگهبان حجت دارد و به سلایق فردی و حزبی نمی‌پردازند.

رئیس دفتر شورای نگهبان استان کرمانشاه گفت: در مجلس دهم بیش از ۶ هزار نفر از فیلتر نظارت شورای نگهبان عبور کردند و سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود آیا این ۲۹۰ نفری که به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی به ملت معرفی شدند کارآمدترین نماینده‌ها بودند؟ ‌آیا این ۲۹۰ نفر نماینده مجلس را شورای نگهبان معرفی کرد و بر کرسی مجلس نشاند؟ یا اینکه این مردم بودند که از بین 6000 نفر از کاندیداها بر اساس معیار خودشان 290 نفر را انتخاب کردند.

مفید بیان کرد: به تمامی دستگاه‌های نظارتی و اجرایی کاندیداهای انتخابات توصیه می‌کنم که عمل به قانون و پرهیز از بی‌قانونی را در سرلوحه کار خود قرار دهند و اگر می‌خواهیم شاهد برکات انتخابات و تأمین مصلحت امت اسلامی باشیم باید افراد قانون‌مدار حرکت کنند و اگر کاندیدای مجلس شورای اسلامی در دوران تبلیغات و قبل از آن از قانون تجاوز کند چطور می‌تواند به قانون در زمان رأی آوردن عمل کند و خود مجری قانون‌گذاری شود.

وی عنوان کرد: از عوامل قوه قضائیه و ریاست دادگستری استان تقاضا داریم که به تخلفات تبلیغات زودهنگام کاندیداها رسیدگی کنند زیرا مردم باید بداننند کسی که در همین ابتدا تخلف تبلیغ زود هنگام را انجام می‌دهد هیچ تضمینی وجود ندارد که این فرد در زمان ورود به مجلس بتواند بر طبق مصلحت ملت عمل کند.

رئیس دفتر شورای نگهبان استان کرمانشاه در پاسخ به این سؤال آیا اعضای شورای نگهبان مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شود عنوان کرد: تمامی اعضای شورای نگهبان مشمول رعایت قوانین جاری و اداری کشور می‌شوند و در سال گذشته قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را برای اعضای شورای نگهبان استان اعمال کردیم و با بازنشستگان قطع همکاری شد.

وی افزود: در سراسر کشور این قانون اجرا شد و شورای نگهبان از قوانین اداری و جاری کشور مستثنا نیست اما اعضای ۱۲ نفره فقها و حقوق‌دان شورای نگهبان از جایگاه رسمی اداری و سازمانی برخوردار نیستند که نیاز باشد مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شوند و این ۱۲ نفر از این قانون مستثنی شده‌اند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=7564
  • 260 بازدید

برچسب ها