• امروز : جمعه - ۲۶ شهریور - ۱۴۰۰
  • برابر با : 10 - صفر - 1443
  • برابر با : Friday - 17 September - 2021

برگزاری کنکور ارشد به چه قیمت؟!

  • کد خبر : 17993
  • ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰:۱۵
برگزاری کنکور ارشد به چه قیمت؟!
طبق تصمیم ستاد ملی کرونا و سازمان سنجش، کنکور کارشناسی ارشد در وضعیت قرمز کرونایی اکثر شهرستان های کشور، برگزار خواهد شد.

به گزارش پاتاق نیوز، بنابر اعلام سازمان سنجش، کنکور کارشناسی ارشد در روزهای چهارشنبه ۶ مردادماه، پنجشنبه ۷ مردادماه و ۸ مردادماه برگزار خواهد شد.

طبق اعلام سازمان سنجش در تاریخ ۵ تا ۷ خردادماه قرار بر برگزاری این آزمون بود اما با تشخیص ستادهای مربوطه، این کنکور به تاریخ جدید موکول شد و ستاد کرونا و همچنین سازمان سنجش تصیمیم به برگزاری حتمی این آزمون گرفته اند. اما برگزاری این آزمون در شرایط فعلی کشور که در وضعیت قرمز و بحرانی شیوع ویروس کرونا است عجیب و غیرقابل باور است زیرا وضعیت شهرستان های کشور از لحاظ شیوع ویروس کرونا در تاریخ اولیه به مراتب خیلی بهتر از وضعیت فعلی بود.

در چند روز گذشته با شروع پیک پنجم کرونا و شیوع نوع جدید این ویروس یعنی نوع دلتا، شاهد اعتراضاتی در صفحات مجازی به برگزاری کنکور ارشد در اواخر این هفته بودیم. همچنین در سال های اخیر نیز شاهد اعتراضات گسترده مردمی علیه سازمان سنجش هستیم که این انتقادات با عملکرد این سازمان در برگزاری آزمون های سراسری ۱۳۹۹ و همچنین ۱۴۰۰ شدت بیشتری گرفته است.

سوالی که پرسیده می‌شود این است که آیا برگزاری کنکور کارشناسی ارشد با جمعیت حدود ۶۴۰ هزار نفر داوطلب و تعدادی برگزار کننده، منطقی و بی خطر است؟ آیا در این شرایطی که به دستور وزیر کشور و ستاد ملی کرونا پایتخت با تعطیلی یک هفته ای مواجه شده بود و اکثر شهرستان های کشور وضعیت قرمز کرونایی دارند، برگزاری کنکور ارشد واجب است؟

گفتنی است در دو روز اخیر کشور در آمار جهانی کرونا به ترتیب رتبه اول و دوم مبتلایان را دارا بوده است. اکنون با ابتلا بیش از ۳۰ هزار نفر و بیش از ۳۵۰ نفر فوتی در اثر ابتلا به این‌ ویروس منحوس و همچنین شیوع گسترده نوع دلتا این ویروس که ابتلا و سرایت بیشتری نسبت به انواع قبلی کرونا دارد، همچنان سازمان سنجش تصمیم به برگزاری کنکور ارشدی را دارد که داوطلبان آن زیر سن واکسیناسون کشوری هستند. واکسیناسیون کشوری که با کم کاری مسئولان صورت گرفته هنوز فراخوان افراد بالای ۵۸ سال را پوشش می دهد در صورتی که میانگین سنی داوطلبان کنکور ارشد خیلی پایین تر از این سن است.

تعجب بیشتر زمانی است که صدا و سیما ملی که کشور را در وضعیت کاملا خطرناکی توصیف میکند، در برابر این برگزاری سکوت اختیار میکند. البته نه تنها صدا و سیما بلکه خبرگزاری های رسمی و بزرگ کشوری هم روزه سکوت گرفته اند. این در حالی است که یکی از خبرگزاری های کشوری چند روز قبل برای برگزاری انتخابات یکی از صنف ها انتقاد شدیدی ارائه دارد اما در مورد برگزاری این آزمون در خواب به سر میبرد.

سوالات مطرح شده این است که آیا وضعیت کرونایی خطرناک است؟ در این صورت چرا باید کنکور ارشد برگزار شود؟ اگر با رعایت پروتکل های بهداشتی می شود این آزمون را برگزار کرد پس چرا وزارت کشور بانک ها و ادارات و در مجموع پایتخت کشور را به مدت یک هفته به تعطیلات برد؟

دلیل اصلی سازمان سنجش و ستاد کرونا برای برگزاری این آزمون رعایت کامل پروتکل های بهداشتی است در صورتی که براساس اعلام شبکه خبر، معاون وزیر بهداشت عنوان کرده اند که پروتکل های بهداشتی در کشور اصلا رعایت نمی شود. همچنین آقای معاون به حضور چندین نفر در مراسمات مختلف واکنش شدیدی داشتند اما در مورد برگزاری آزمونی که در هر حوزه حداقل هزار نفر حضور دارند سکوت میکنند.

بی تدبیری در عرصه اداره کشور و بحران های گوناگون در طول هشت سال اداره کشور توسط دولت تدبیر و امید بر همگان واضح است و در این مدت شیوع ویروس کرونا اشتباهات تاثیر گذاری از سوی مقامات ارشد کشوری اتفاق افتاده است که فقط با مظلوم نمایی به کار خود ادامه دادند.

آقای وزیر بهداشت با استفاده از مظلوم نمایی و صحبت های احساسی مدیریت افتضاح خود را پنهان می‌کند و همیشه با مصاحبه هایی مبنی بر عدم اختیار در تصمیم گیری از مسئولان بالاتر از خود شاکی است و همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و انگار نمایندگان مجلس انقلابی در خواب به سر میبرند و حتی از وزیر به دلیل عملکرد ضعیفشان انتقاد نمیکنند.

یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در توییتی عنوان کرد در صورتی که پروتکل های بهداشتی در برگزاری آزمون رعایت نشود از طریق دستگاه قضا پیگیری خواهد کرد! یعنی نوشدار بعد از مرگ سهراب.

چطور می شود وزیر بهداشت و تمام مسئولان وابسته به ستاد کرونا در کشور و ستادهای استانی اعلام وضعیت خطرناک و قرمز میکنند و مردم را متهم به عدم رعایت پروتکل بهداشتی میکنند اما تصمیم های گرفته شده خود یعنی عدم تجمع بیشتر از دو نفر را در نظر نمیگیرند و اصرار به برگزاری کنکور ارشد را دارند؟!

با اعلام ستاد کرونا، خروج و ورود از/به شهرستان های قرمز ممنوع است اما داوطلبان بعضی از شهرستان ها باید برای شرکت در این آزمون به شهرستان های مجاور بروند و این نقض قوانین خود ستاد کرونا توسط تصمیم اشتباه همین ستاد است.

در پایان، ستاد کرونا و شخص وزیر کشور و وزیر بهداشت و همچنین برگزارکننده گان کنکور ارشد، مقصر اصلی مبتلایان هفته های آینده و افزایش شمار فوت شدگان هستند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=17993
  • 92 بازدید