• امروز : دوشنبه - ۸ آذر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 24 - ربيع ثاني - 1443
  • برابر با : Monday - 29 November - 2021

تا پایان سال ۳۵ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در کرمانشاه و ایلام افتتاح می‌شود

  • کد خبر : 11127
  • ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
تا پایان سال ۳۵ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در کرمانشاه و ایلام افتتاح می‌شود

به گزارش پاتاق نیوز ، مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: تا پایان سال در استان‌های کرمانشاه و ایلام ۳۵ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. بهروز مرادی در حاشیه بهره برداری از  شبکه‌های آبرسانی اصلی و فرعی ۲۳ هزار هکتار از اراضی طرح‌های توسعه منابع آب و خاک […]

به گزارش پاتاق نیوز ، مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: تا پایان سال در استان‌های کرمانشاه و ایلام ۳۵ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

بهروز مرادی در حاشیه بهره برداری از  شبکه‌های آبرسانی اصلی و فرعی ۲۳ هزار هکتار از اراضی طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در دو استان‌ کرمانشاه و ایلام که با دستور رئیس‌جمهور به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد، اظهار کرد: تا پایان سال، در استان‌های کرمانشاه  و ایلام ۳۵ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت که فاز اول آن در این مرحله آبیاری و زهکشی ۲۳ هکتار از دشت‌های ازگله، جگیران، ذهاب شمالی، ذهاب جنوبی، حومه و قراویز و بخشی از دشت کنجانچم با اعتباری بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد ریال است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این طرح  افزود: ایجاد ۵۲ کیلومتر سامانه انتقال آب شامل تونل، کانال، باکس و فلوم، احداث ۸ ایستگاه پمپاژ، ایجاد دو ایستگاه پست برق ۶۳ کیلو ولت و لوله گذاری ۲۲۰ کیلومتر در شش دشت بزرگ از اقدامات اصلی در احداث شبکه‌های آبرسانی در این سامانه است.

مرادی ادامه داد: با بهره‌برداری از مرحله اول شبکه‌های آبیاری و زهکشی این طرح‌ عظیم ملی، آب کشاورزی برای ۲۳ هزار هکتار از اراضی منطقه به صورت مکانیزه و پایدار فراهم شده و ضمن ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت ساکنان، شاخص‌های امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی منطقه را به میزان قابل‌توجهی ارتقاء خواهد داد.

وی گفت: این پروژه علاوه بر تأثیر مستقیم طرح بر بخش کشاورزی، به سایر بخش‌های مؤثر در توسعه منطقه‌ای شامل بخش صنعت و خدمات پایه، بازرگانی، گردشگری و… نیز تاثیر مستقیم گذاشته و موجب ثبات سیاسی- امنیتی در مناطق مرزی غرب کشور خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اظهار داشت: با اجرای این طرح به طور میانگین ۳۱ هزار ۵۰۰ شغل ایجاد شده که با بهره‌برداری و زیر کشت رفتن کامل اراضی این منطقه برای حدود ۴۷ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: بهره‌برداری از این طرح عظیم در سال جهش تولید، باعث افزایش تولید سالیانه محصولات کشاورزی در دو استان کرمانشاه و ایلام به میزان ۹۰ هزار تن انواع غلات، ذرت و صیفی‌جات با ارزش ۱۲۵ میلیارد تومان خواهد شد.

 مرادی اظهار کرد: امیدواریم با تأمین بودجه مورد نیاز و بهره‌برداری کامل از این پروژه، بخشی از مردمان  این سرزمین در ۱۲ شهرستان، ۲۵ شهر و ۷۷۰ روستا از مزایا و مواهب طرح گرمسیری به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی کشور برخوردار شوند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=11127
  • 113 بازدید

برچسب ها