• امروز : یکشنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 21 - شوال - 1443
  • برابر با : Sunday - 22 May - 2022
وزیر بهداشت:

تست‌ها به ۱۰۰ هزار مورد در روز افزایش می‌یابد

  • کد خبر : 13895
  • ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
تست‌ها به ۱۰۰ هزار مورد در روز افزایش می‌یابد
وزیر بهداشت با اعلام جزئیات «گام چهارم بسیج ملی مبارزه با کرونا» گفت: در صدد افزایش تعداد تست‌های تشخیصی کرونا از 45 هزار تست به 100 هزار تست در روز هستیم.

به گزارش پاتاق نیوز، سعید نمکی امروز در مراسم آغاز گام چهارم بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا  به شکل محله محور، اظهار داشت: گام چهارم بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری در راستای مهار بیماری به شکل محله محور و خانواده محور کردن آن شکل گرفته که از امروز در کرمانشاه به عنوان آزمایشی آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: در این طرح با استفاده از ظرفیت بسیج، مساجد، محلات و خیرین و روحانیت هرخانه را به یک پایگاه سلامت تبدیل خواهیم‌ کرد تا در یک حرکت پیشگیرانه، بیماریابی تسریع یابد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: با شناسایی بیماران قرنطینه شده، خوشه‌های گرفتار کشف و بار حجم بیمارستان‌ها کمتر می‌شود که همین خود یک دگرگونی در مسیر کنترل بیماری ایجاد می‌کند و همانند گام اول بسیج ملی مقابله با کرونا در اسفندماه، موفقیت‌آمیز و حتی بهتر از آن نتیجه خواهد داد.

وی یادآور شد:در گام اول بسیج ملی مقابله با کرونا در اسفندماه که یک تجربه بسیار موفق برگرفته از دوران دفاع مقدس بود، توانستیم طی کمتر از ۶۰ روز توانستیم با غربالگری ۷۸ میلیون نفر در کشور تعداد مرگ و میرها را به کمتر از ۴۰ مورد در روز و تعداد بستری‌ها را نیز به یک‌پنجم قبل برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: برآورد ما این است که با همدلی و با محور آموزش از بار بیماری بکاهیم و بر روی پیشگیری متمرکز شویم و در این راستا نقش حوزه بهداشت پررنگ می‌شود.

 مشکل کمبود اکسیژن بیمارستان‌ها تا دو هفته دیگر رفع می‌شود

نمکی در ادامه از افزایش موارد تست در کشور خبر داد و گفت: با ساخت دستگاه تست‌های تشخیصی سریع کرونا در کشور جواب تست‌های تشخیصی ظرف ۲۰ تا ۲۵ دقیقه مشخص می‌شود  تا هفته‌های آینده وارد کشور می‌شود و با وجود آن‌ها تعداد تست‌های تشخیصی از ۴۵ هزار تست به ۱۰۰ هزار تست در روز خواهد رسید.

وزیر بهداشت با اشاره به افزایش مصرف اکسیژن در بیمارستان‌ها در پی افزایش بستری بیماران کرونایی، گفت: برای بیماران خارج از آی‌سی‌یو در هر دقیقه ۱۲ لیتر اکسیژن استفاده می‌شود و برای بیماران بستری شده در آی‌سی‌یو در هر دقیقه ۲۴ تا ۳۶ لیتر اکسیژن استفاده می‌شود که ظرفیت بالایی است، البته تا دو هفته دیگر در هیچ جای کشور مشکل «کمبود اکسیژن» نخواهیم داشت.

نمکی از افزایش ۱۰ هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی در کشور خبر داد و گفت: امسال علی‌رغم شرایط سختی که تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا برای کشور ایجاد کرده بیشترین زیرساخت‌ها در نظام سلامت آماده شده است.

وی در پایان با بیان اینکه همچنان سربلند تا آخر خواهیم ایستاد‌ه‌ایم، افزود: نسبت به مردم تعهد داریم و هیچگاه نخواهیم گفت که تخت خالی نداریم، ولی از مردم هم توقع حمایت داریم.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=13895
  • 586 بازدید