• امروز : دوشنبه - ۲۶ اردیبهشت - ۱۴۰۱
  • برابر با : 15 - شوال - 1443
  • برابر با : Monday - 16 May - 2022
مدیر اب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه:

توسعه‌ی طرح‌های نوین آبیاری در کرمانشاه نیازمند افزایش یارانه است

  • کد خبر : 14754
  • ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۹
توسعه‌ی طرح‌های نوین آبیاری در کرمانشاه نیازمند افزایش یارانه است
جوابگو نبودن میزان یارانه سیستم‌های آبیاری نوین یکی از مهمترین دلایل تمایل کمتر کشاورزان به استفاده از این نوع سیستم آبیاری است.

مدیر اب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان کرمانشاه به استثنای سامانه‌ گرمسیری به سیستم نوین آبیاری مجهز شده اند، گفت: این سیستم در سال جاری تا کنون در سطح هزار هکتار از اراضی استان اجرایی شده است.

حسنی با اشاره به اینکه امسال به ازای هر هکتار آبیاری بارانی ۱۱ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و برای آبیاری قطره‌ای ۲۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان یارانه اختصاص یافته است افزود: این در حالی است که اجرای هر یک از انواع آبیاری بارانی و قطره‌ای ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان هزینه نیاز دارد که مازاد آن را کشاورز باید پرداخت کند.

وی خاطرنشان کرد: جوابگو نبودن میزان یارانه‌های ابیاری از دلایل تمایل کمتر کشاورزان به استفاده از سیستم آبیاری‌ نوین است.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان بالا رفتن نرخ ارز که موجب افزایش هزینه‌های تجهیزات شده است وهمچنین شیوع بیماری کرونا را از دیگر موانع برای اجرای مطلوب سامانه‌ی آبیاری نوین در استان عنوان کرد و گفت: منتظر افزایش یارانه‌ها هستیم تا بتوانیم در زمینه‌ی تجهیز زمین‌های کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری بهتر عمل کنیم.

حسنی افزایش راندمان آبیاری و تولید و جلوگیری از فرسایش خاک را از مزایای استفاده از این نوع سیستم آبیاری اعلام کرد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=14754
  • 188 بازدید