• امروز : یکشنبه - ۷ آذر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 23 - ربيع ثاني - 1443
  • برابر با : Sunday - 28 November - 2021
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:

توسعه کرمانشاه می‌تواند جهش اقتصادی کشور را به همراه داشته باشد

  • کد خبر : 15482
  • ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۷
توسعه کرمانشاه می‌تواند جهش اقتصادی کشور را به همراه داشته باشد
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید براهمیت چندگانه توسعه اقتصادی کرمانشاه گفت: توسعه استان کرمانشاه علاوه بر رونق زندگی و معیشت مردم، می‌تواند در جهش اقتصادی کشور نیز موثر باشد.

 به گزارش پاتاق نیوز، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست بررسی آخرین وضعیت تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: زحمات امنیتی و سیاسی که برای عراق کشیده شده صرفا با پیوست اقتصادی و فرهنگی پایدار خواهد شد و توسعه اقتصادی کرمانشاه به این پایداری کمک می‌کند.

وی افزود: آنچه امنیت را پایدار می‌کند ریشه‌های قوی اقتصادی و فرهنگی است، لذا مسئله توسعه استان کرمانشاه نه تنها برای مردم این منطقه بلکه برای پیوستگی دو ملت ایران و عراق و ادامه همکاری و برادری بسیار مهم است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در چشم‌انداز سال ۱۴۰۴، یک کمربند طلایی برای منطقه خاورمیانه تعریف شده که مسیر این کمربند از افغانستان به ایران و از ایران به عراق و سپس سوریه است.
رضایی گفت: این کمربند طلایی می‌تواند زمینه‌ساز جهش اقتصادی ایران باشد و کرمانشاه در سرپل این کمربند طلایی قرار گرفته است.

وی با انتقاد از متصل نشدن مسیر راه آهن کرمانشاه تا بغداد که موجب ورود میلیارد‌ها تومان سرمایه به کشور می‌شود، اظهار داشت: متأسفانه در دولت‌ها و مجالس مختلف این بینش ژئوپولتیک و تمرکز سرمایه گذاری کمتر در برنامه‌ریزی‌ها دخالت داده شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع منطقه آزاد تجاری قصرشیرین اشاره کرد و گفت: مطرح شدن هشت منطقه آزاد تجاری از جمله قصرشیرین در مجمع تشخیص مصلحت نظام با مخالفت‌هایی مواجه است که یکی از نگرانی‌هایی که درباره مناطق آزاد تجاری مطرح است، کاهش درآمد مالیاتی دولت به جهت معافیت‌هایی مالیاتی است که به این مناطق داده می‌شود.

رضایی تبدیل شدن مناطق آزاد تجاری به معابر قاچاق کالا را از دیگر نگرانی‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام دانست و گفت: در این زمینه تدابیر لازم باید اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه در هر صورت نباید همه هشت منطقه آزاد تجاری مطرح شده در مجمع تشخیص مصلحت نظام را با یک چوب راند، اظهار داشت: مقرر شده گروه‌هایی برای بررسی بیشتر و تهیه گزارش به هریک از این مناطق اعزام شوند.

رضایی افزود: بر اساس ارزیابی که از منطقه آزاد تجاری قصرشیرین صورت گرفته خوشبختانه هیچگونه مخالفتی از سوی مسئولین بخش‌های مختلف در استان وجود ندارد و همه درباره لزوم ایجاد این منطقه همصدا هستند، از همین رو تلاش خود را برای تصویب این منطقه بکار می‌گیرم.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=15482
  • 108 بازدید