• امروز : چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱
  • برابر با : 17 - شوال - 1443
  • برابر با : Wednesday - 18 May - 2022
امام جمعه کرمانشاه:

تکایای تاریخی مذهبی کرمانشاه جای ساختن تنبور و قهوه‌خانه نیست

  • کد خبر : 14932
  • ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۱
تکایای تاریخی مذهبی کرمانشاه جای ساختن تنبور و قهوه‌خانه نیست
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه گفت: تکایای تاریخی مذهبی کرمانشاه جای ساختن تنبور و قهوه‌خانه نیست.

به گزارش پاتاق نیوز، به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله مصطفی علما ظهر امروز در نشست شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاه با اشاره به قضیه هتک حرمت تکیه معاون الملک کرمانشاه، اظهار کرد: تکیه معاون الملک جای مقدسی است که به اضافه امام حسین (ع) دارد.

وی افزود: این تکیه از نظر معماری و مصالح در ایران از بناهای بارز به شمار می‌رود که به واسطه نیت ساخت مکان که برای عزاداری سید الشهدا (ع) و قدمت بیش از صد سال عزاداری در این مکان قداست دارد.

امام جمعه کرمانشاه با اشاره به صحبتی از حضرت امام خمینی (ره) در خصوص عمل به تکلیف، تصریح کرد: وظیفه ما گفتن است چه نتیجه بگیریم و چه نگیریم.

وی ادامه داد: از استاندار و حاج جعفر همتی هم این سوال را پرسیدم که آیا معاون الملک و بیگلر بیگی این تکیه‌ها را برای ساختن تنبور و تار و یا قهوه خانه ساخته‌اند؟

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه گفت: اگر قرار است کاری هم در این مکان‌ها انجام بگیرد باید همسو با قداست آنها باشد و به قداست این مکان‌ها خللی وارد نکند.

وی با اشاره به دیدار با بازرسان ویژه وزیر میراث فرهنگی که در این خصوص به کرمانشاه سفر کرده بودند، گفت: به بازرسان وزارت میراث هم گفتم طوری باید برنامه ریزی شود که قداست این مکان‌ها زیر سوال نرود و آنها هم این نکته را قبول داشتند.

آیت الله علما به استدلال رخ دادن اینگونه اتفاقاتی در شهرهای دیگر نیز اشاره کرد و افزود: اینکه در شهرهای دیگر چنین اتفاقی می‌افتد به کرمانشاه ربط ندارد زیرا اینجا دروازه کربلاست و ما در این استان مسئولیت داریم.

وی گفت: تکیه معاون الملک بیش از صد سال است که محل روضه عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) است و نمی‌شود اعتقادات مردم را به بازی گرفت و روی منبر آن رفت و عکس گرفت.

امام جمعه کرمانشاه بیان کرد: فرق ندارد که این اتفاقات در چه زمانی رخ داده و باید در این خصوص مراقبت کافی را داشته باشیم تا دشمن به هدفش که نفوذ ذره ذره در اعتقادات مردم است را شکست دهیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاه تصریح کرد: داد و فریادهایی که این روزها می‌بینیم از روی ناراحتی از این حرمت شکنی هاست و باید فکری برای این مساله کرد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=14932
  • منبع : خبرگزاری مهر
  • 195 بازدید