• امروز : دوشنبه - ۶ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 28 - ذو القعدة - 1443
  • برابر با : Monday - 27 June - 2022

جدیدترین شماره هفته نامه عصر باختر

  • کد خبر : 4315
  • ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۱
جدیدترین شماره هفته نامه عصر باختر

همانگونه که می دانید  در زمینه ارتباط میان اقتصاد و فرهنگ، دو نظریه مطرح شده است؛ ((نگاه اول مبتنی بر نظریات ماکس وبر است که نقش فرهنگ را در مقایسه با اقتصاد، برجسته می‌داند و اساساً اعتقاد دارد توسعه صنعتی در جوامعی که به توسعه فرهنگی نرسیده‌اند اتفاق نخواهد افتاد. دیدگاه دوم که مارکس به […]

همانگونه که می دانید  در زمینه ارتباط میان اقتصاد و فرهنگ، دو نظریه مطرح شده است؛ ((نگاه اول مبتنی بر نظریات ماکس وبر است که نقش فرهنگ را در مقایسه با اقتصاد، برجسته می‌داند و اساساً اعتقاد دارد توسعه صنعتی در جوامعی که به توسعه فرهنگی نرسیده‌اند اتفاق نخواهد افتاد. دیدگاه دوم که مارکس به آن اعتقاد دارد بر نقش اقتصاد بر ساخت فرهنگ جوامع تأکید می‌کند. از نظر مارکس، اقتصاد زیربنای اصلی هر جامعه است و فرهنگ و سایر موضوعات، مسائل روبنایی آن جامعه به حساب می‌آیند. چه اقتصاد را مبنای فرهنگ دانسته و چه فرهنگ را منشأ رفتارهای اقتصادی بدانیم، مهم آن است که این دو مفهوم، در نهایت خاستگاه مشترکی دارند که همان «جامعه» است)). توجه به کرمانشاه  و تفاوت‌های میان افراد و ارزش‌ها و منافع گروه‌های نقش‌آفرین در آن مجموعاً به فرهنگ و اقتصاد شکل می‌دهند که تا کنون نقش تاثیر گذاری نداشته اند یا مسیر را اشتباه رفته اند و رفته ایم ….
.‌((همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توانمندی های استان کرمانشاه)) نقطه شروع بسیار خوبی برای رفتن به فضای جدید کرمانشاه  است .  یکسال از زلزله گذشته و اینکه بعد گذشت یکسال همایشی چنین برگزار شود خود جای تقدیر دارد و نشان از سخت کوشی و صبوری و مقاومت و مطالبه گری و از همه مهمتر امید  ما کرمانشاهیان دارد درست است انتقاداتی بر هر همایش و نشستی وجود دارد اما آنچه مهم است ادامه این حرکت است و روشن نگه داشتن این چراغ بر هر کرمانشاهی واجب است .
چرا که بی شک راه گشای مشکلات امروز کرمانشاه، پیگیری راهکارهای اقتصادی است نه سیاسی ..نخبگان و اصحاب رسانه و متولیان فرهنگی  و دلسوزان کرمانشاه  همه وهمه باید فارغ از مرز  بندی های سیاسی دنبال باز کردن گره مشکلات اقتصادی باشند.
پرواضح است که نمیشود  گناه  عدم خلاقیت روابط عمومی متولی این دست برنامه ها را نادیده گرفت باید قبل از برگزاری چنین همایش مهمی از تمامی اهالی رسانه و نخبگان فرهنگی با تمام مرزبندی های موجود و اختلاف سلیقه ها   دعوت میشد و راهکارهای تاثیرگذاری و انعکاس بهتر این گونه همایش ها را بررسی می کردند.

و صد البته برای توسعه پایدار چنین همایش هایی باید دبیرخانه دائمی فعال و پویا تشکیل شودو از ظرفیت های فضای مجازی هم  نهایت استفاده را برد(  همایش به این مهمی حتی یک کانال تلگرامی نداشت که اخبار همایش را مشخصا آن جا ببینیم یا بوده و ما اطلاع نداشتیم!!) نشست های  دانشجویی ، دانش آموزی و..‌ شهر به شهر وحتی در روستاها برگزار شود باید فرهنگ کار و زمینه های توسعه سرمایه گذاری و افزایش اشتغال پایدار که مقوله های زیادی از احترام به محیط زیست و آثار تاریخی و گردشگران گرفته تا حفظ بهداشت عمومی اماکن ورعایت قوانین و …و…را در برمیگرد را همه باهم یاد بگیریم و گسترشش دهیم چرا که به قول فردوسی بزرگ(( توانا بود هر که دانا بود))!

به امید روزی که ما کرمانشاهیان  راه دانایی را در پیش بگیریم و استانی توانا داشته باشیم نه پر از جار وجنجال های ‌پر حاشیه اصولگرا و اصلاح طلب و… !!
چنین باد!
چنین تر باد!

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=4315
  • 567 بازدید

برچسب ها