• امروز : یکشنبه - ۲۵ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 11 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Sunday - 17 October - 2021
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه:

جشنواره کتابخوانی رضوی راهکار مناسبی برای ترویج مطالعه کتاب است

  • کد خبر : 17675
  • ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۴
جشنواره کتابخوانی رضوی راهکار مناسبی برای ترویج مطالعه کتاب است
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه با بیان اینکه یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در دو بخش فردی و خانوادگی برگزار از ۲۲ خرداد آغاز شده و تا اول آبان ادامه دارد، گفت: این جشنواره راهکار مناسبی برای ترویج مطالعه کتاب و کتابخوانی است.

به گزارش پاتاق نیوز، معصومه حسنی‌خونسار، جشنواره کتابخوانی رضوی را یکی از بهترین راه های مشارکت مردم در توسعه و ترویج کتاب و کتابخوانی دانست و افزود: درگیر کردن «عموم مردم» با کتابخوانی و معرفی و شناساندن کتابخانه های عمومی در سطح جامعه یکی از مزایای برگزاری این جشنواره است.

وی تصریح کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ ائمه‌ معصومین(ع) به ویژه فرهنگ منور رضوی؛ گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ پاک ائمه‌ معصومین(ع) به‌ویژه حضرت امام رضا (ع)؛ شناسایی و معرفی کتاب‌های فاخر مرتبط با فرهنگ و سیره اهل‌بیت (ع) از طریق انتشار گسترده‌ این آثار و اشاعه و ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار، فعالیت می‌کند.

وی افزود:  از ۱۰ دوره گذشته نهاد کتابخانه های عمومی کشور توفیق برگزاری پنج دوره را داشته و این ششمین دوره ای است که توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می شود، و استان کرمانشاه نیز میزبان کتابخوانان و مخاطبین کتاب و کتابخوانی است.

به گفته او، در دهمین دوره جشنواره با توجه به مشکلات به وجود آمده در خصوص شیوع کرونا و حذف بخش مکتوب این جشنواره در فضای مجازی برگزار شد که نزدیک به ۲۸ هزار نفر در آن شرکت کردند.

بخش جنبی به جشنواره اضافه شد

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه با اشاره به افزوده شدن بخش جنبی به جشنواره کتابخوانی رضوی تصریح کرد: از دو دوره گذشته بخش جنبی به این جشنواره افزوده شده است. در دوره گذشته بخش امام جواد(ع) را داشتیم و در یازدهمین دوره نیز به دلیل داشتن دو نیمه شعبان در سال ۱۴۰۰ بخش امام زمان (عج) نیز به این جشنواره اضافه شده است.

وی افزود: در این دوره علاوه بر قالب های پرتکرار گذشته همچون چهار گزینه ای، نقاشی، پویش کتابخوان و داستانک بخش شعرگویی ویژه بزرگسالان و نوجوانان و قصه گویی از منابع جشنواره و منابع آزاد مرتبط با جشنواره را هم خواهیم داشت.

وی در خصوص جشنواره کتابخوانی رضوی تصریح کرد: با توجه به اینکه در ادوار گذشته جشنواره محدودیت منابع داشتیم، در این دوره جوایزی را نیز برای ناشران جهت تولید منابع اختصاص داده شده تا ناشران هم ضمن مشارکت در این جشنواره بر غنی شدن منابع مرتبط با ائمه معصومین (ع) بیفزایند.

حسنی خونسار افزود: تلاش براین است که این جشنواره کاملا در بستر فضای مجازی برگزار شود. فایل کتاب ها در پایگاه جشنواره قابل دسترسی است و فایل صوتی و کتاب های بریل برای نابینایان نیز تولید شده و در کتابخانه های عمومی استان قابل دسترسی است. ضمن اینکه منابع مکتوب نیز در کتابخانه های سراسر استان در دسترس است.

وی یادآور شد، یازدهمین دوره جشنواره نیز مانند سال گذشته، در بستر الکترونیک از طریق سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانی www.samakpl.ir و اپلیکیشن موبایلی برگزار می‌شود.

وی درباره ویژگی های این دوره از جشنواره افزود: منابع کمتر، ایجاد قالب های جدید متناسب با سلایق مختلف، گروه سنی کودک در دو بخش  ۴ تا ۷ سال و  ۸ تا ۱۲ سال به صورت مجزا داوری و تقدیر می‌شوند و خرید ۷هزار و۲۰۰ نسخه از هر عنوان کتاب توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور از جمله ویژگی های متمایز یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی است. 

منابع یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

وی در ادامه با معرفی عناوین این دوره به تفکیک گروه سنی گفت: در بخش کودک کتاب زندگی امام رضا(ع) نوشته سید «محمد مهاجرانی» توسط نشر کتابک و مجموعه ۱۴ معصوم، امام زمان (ع) نوشته «زهرا عبدی» نشر جمکران معرفی شده است.

حسنی خونسار، ضمن معرفی منابع بخش نوجوان نیز افزود: ۲ کتاب با عنوان «برای ضامن آهو، ۵۵ پرسش و پاسخ درباره‌ی امام رضا(ع)و زیارت ایشان» نوشته «غلامرضا حیدری ابهری» از به‌نشر و «ده قصه از امام زمان عج» نوشته  «فریبا کلهر» از نشر قدیانی به عنوان منابع بخش نوجوان انتخاب شده اند.

شرکت بیش از ۲۸ هزار نفر در دهمین جشنواره کتابخوانی

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، در خصوص انتخاب منابع جوان و بزرگسال تصریح کرد: دو کتاب «چشمه های بهشت، گزیده عیون نوشته محمد هادی زاهدی از به نشر» و «پرسش ها وپاسخ های دانشجویی: مهدویت (دوران ظهور) نوشته رحیم کارگر از نشر معارف» به عنوان منابع جوان و بزرگسال انتخاب شده اند.

وی افزود: رشته های این دوره از جشنواره شامل نقاشی، پویش کتابخوان، چهارگزینه‌ای، شعرسرایی، دو پویش «برای امام زمانم» ویژه نوجوانان و «مروّجان فرهنگ رضوی» ویژه کتابداران،  داستان کوتاه (داستانک، دل نوشته و متن ادبی)، تولید آثار هنری، قصه‌گویی، حمایت از چاپ و انتشار منابع برتر است.

حسنی خونسار با بیان اینکه درصدد معرفی کتب به آحاد جامعه هستیم، افزود: در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سال ۹۸ تعداد  ۲۷ هزار و ۲۷۷ نفر از استان کرمانشاه شرکت کردند که نسبت به سال ۹۶ ۷ هزار نفر رشد داشته است و در سال ۹۹ با توجه به وجود ویروس کرونا و مشکلات تعطیلی کتابخانه ها بیش از ۲۸ هزار نفر در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند.

فعالیت ۱۰۸ کتابخانه در استان

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، در ادامه گفت: اکنون در استان کرمانشاه ۱۰۸ باب کتابخانه عمومی با زیربنای ۴۲ هزار و ۱۸۰ مترمربع فعال است.

حسنی خونسار یادآوری کرد: اکنون یک میلیون و ۱۶۸ هزار و ۲۲۷ نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان موجود است و تعداد اعضای این کتابخانه ها به ۷۲ هزار نفر رسیده است.

وی همچنین تعداد کتب موجود در کتابخانه های عمومی استان را یک میلیون و ۱۸۴ هزار و۴۲۴ نسخه اعلام کرد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=17675
  • 90 بازدید