• امروز : سه شنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰
  • برابر با : 7 - شوال - 1442
  • برابر با : Tuesday - 18 May - 2021

خسروی آماده ترین مرز برای عبور زوار اربعین است

  • کد خبر : 6119
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۴۹
خسروی آماده ترین مرز برای عبور زوار اربعین است

به گزارش پاتاق نیوز، مهدی جمالی نژاد در نشست ستاد برنامه ریزی مدیریت و ساماندهی مراسم اربعین استان کرمانشاه که در سرسرای تدبیر استانداری برگزار شد، افزود: چهار سال است منتظر بازگشایی مرز خسروی از طرف عراقی‌ها هستیم و ستاد مرکزی اربعین تمام تلاش خود را برای بازگشایی این مرز تاریخی انجام داده و امیدواریم با […]

به گزارش پاتاق نیوز، مهدی جمالی نژاد در نشست ستاد برنامه ریزی مدیریت و ساماندهی مراسم اربعین استان کرمانشاه که در سرسرای تدبیر استانداری برگزار شد، افزود: چهار سال است منتظر بازگشایی مرز خسروی از طرف عراقی‌ها هستیم و ستاد مرکزی اربعین تمام تلاش خود را برای بازگشایی این مرز تاریخی انجام داده و امیدواریم با تفاهم‌نامه ای که امسال امضا شده این مرز بر روی زوار اربعین بازگشایی شود. 
وی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تکمیل زیرساخت ها و جاده های ارتباطی مراسم بزرگ اربعین در دستور کار قرار گرفته و با توجه به خسارت های سیل به برخی زیر ساخت ها تلاش می کنیم هرچه زودتر بازسازی زیرساخت ها به ویژه جاده های استان های خوزستان، کرمانشاه و ایلام در دستور قرار گیرد. 
جمالی نژاد با اشاره به اینکه راه های مواصلاتی استان های مسیر عبور زوار اربعین در چند سالی که این همایش بزرگ راه اندازی شده مورد توجه خاص قرار گرفته بیان داشت: ۱۵ کمیته تخصصی ستاد مرکزی اربعین اصلی ترین مسئولیت خود را ارائه زیرساخت ها و خدمات دائمی در مسیرهای عتبات عالیات برنامه ریزی کرده که سالیان متوالی و در طول سال مورد استفاده زوار قرار گیرد و فقط موقتی نباشد. 
به گفته معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، بازسازی راه ارتباطی و خدمات زیرساختی مانند برق، آب، مخابرات، اینترنت و قطار در مسیر زوار اربعین در استان های مورد هدف به جذب سرمایه گذار و بخش خصوصی کمک می کند که این امر مهم نیز یکی از اهداف ستاد مرکزی ستاد اربعین هست. 
وی در پایان با اشاره به اینکه تعداد زیادی از استان های کشور درگیر سیلاب شدند و برای بازسازی آنها استان معین معرفی شده قول پیگیری تعیین یک استان معین برای تکمیل زیرساخت ها، پارکینگ و امور شهری شهرستان مرزی قصرشیرین را داد. 

**کرمانشاه از دیرباز محل عبور زوار عتبات عالیات بوده است 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه نیز در این جلسه با اشاره به سابقه طولانی کرمانشاه در خدمت رسانی به زوار عتبات عالیات گفت، بزرگراه کربلا هم از نظر خدمات جاده ای هم از فرهنگی ظرفیت مناسبی برای عبور زوار اربعین حسینی (ع) است که امیدواریم امسال این مرز بازگشایی شود. 
مهرداد سالاری با اشاره به آمادگی اسکان ۲۲ کاروان ۴۰ نفره در یک شب در هتل ها و مهمانسراهای قصرشیرین، افزود: از نظر اسکان، برق، آب، سرویس های بهداشتی، مخابرات و جاده، مرز خسروی بهتر از مسیرهای دیگر کشور برای عبور زوار اربعین است که امیدواریم برای تکمیل دائمی زیرساخت های آن، ستاد اربعین توجه ویژه تری به این مرز داشته باشد. 
وی در ادامه با اشاره به مراجعه افراد با خودروهای شخصی به مرز، خواستار برنامه ریزی دقیق تر در باره این موضوع و تکمیل پارکینگ ۴۰ هکتاری خسروی شد. 
سالاری در ادامه با اشاره به ظرفیت خوب قطار کرمانشاه در جا به جایی زوار به ویژه زوار اربعین، خواستار مناسب سازی واگن های این مسیر و جاده های ارتباطی که در اثر سیل خسارت دیده اند، شد. 
وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد زوار مرز مهران از کرمانشاه عبور می کنند، گفت: با وجود اینکه ستاد مرکزی اربعین قول تخصیص سهمیه آسفالت به استان کرمانشاه داد ولی به آن عمل نکرد که امیدواریم امسال سهمیه آسفالت پارسال هم به کرمانشاه داده شود. 
او در پایان از برگزاری منظم و دقیق کمیته تخصصی زیرساخت های عمرانی استان در ارتباط با مراسم اربعین خبر داد و گفت: مجموعه کمیته های این کارگروه تا زمان رسیدن این مراسم سعی می کنند تمام اقدام های لازم برای تسهیل در عبور زوار از کرمانشاه را انجام دهند.
مرز رسمی خسروی در قصرشیرین تا بغداد پایتخت کشورعراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و از دیرباز محل تردد زائران ایران به کربلا بوده و مردم این شهرستان همواره مدال افتخار میزبانی زائران حسینی را بر گردن داشته اند.
مرز رسمی و بین المللی خسروی قدیمی ترین مرز برای تردد زایران عتبات عالیات است که از سال ۹۲ تاکنون با وجود زیرساخت های فراوان و داشتن بزرگترین پایانه بین المللی خاورمیانه همچنان بی صبرانه و مشتاقانه چشم انتظار حضور دوباره حجم انبوه زائران حرم اباعبدالله الحسین (ع) است.
وجود مکان های اقامتی شامل ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت در قصرشیرین، دلیل دیگر انتخاب مرز خسروی از سوی مسافران برای سفر به عراق است.
گنجایش بسیار خوب بزرگترین پایانه بین المللی زمینی خاورمیانه در خسروی که در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید نیز خود دلیلی دیگر بر شاخص بودن این مرز رسمی است.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=6119
  • 232 بازدید

برچسب ها