• امروز : سه شنبه - ۱۸ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 12 - محرم - 1444
  • برابر با : Tuesday - 9 August - 2022
یادداشت |

خیابان ها هم میتوانند یک فضای عمومی باشند …

  • کد خبر : 17639
  • ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷
خیابان ها هم میتوانند یک فضای عمومی باشند …
خیابان ها تنها مکانی برای حمل و نقل نیست بلکه باید با استفاده از عناصری آن را تبدیل به مکان های ارزشمندی کرد.

 پاتاق نیوز، احسان حیدریان*: خیابان نباید فقط برای حمل و نقل باشد، بلکه میتوان در یک تعریف مدنی آن را مکانی برای تعاملات اجتماعی و تجاری در نظر گرفت. برای شروع جایی بهتر از خیابان ها وجود ندارد و به عنوان یک اصل باید گفت که یک خیابان فقط یک خیابان نیست و یک جاده فقط یک جاده نیست. خیابان ها و جاده ها را با هدف ایجاد خطوط حمل و نقل به ویژه برای وسایل نقلیه موتوری ساخته بودیم اما این هدف نباید باعث شود که تمام خیابان ها به ویژه در مناطق شهری و حومه فقط به عنوان خطوط حمل و نقل شناخته شوند.

جامعه ما یکبار بسیاری از انواع خیابان ها را ایجاد کرد. اما اکنون یک خیابان تنها یک کانال برای حرکت خودروها نیست، بلکه یک مکان مناسب برای اجتماعی شدن، سرگرمی، تجارت و فعالیت مدنی است که باید در اختیار پیاده ها و دوچرخه سواران قرار بگیرد. زمانی که میگویم یک خیابان فقط “خیابان” نیست، منظورمان این است که خیابان فقط یک سطح برای سفرهای موتوری نیست بلکه باید مکانی برای پیاده روی، دارای محوطه و فضای سبز و مبلمان خیابانی باشد و مغازه ها، خانه ها و ساختمان های دیگر در طول مسیر خیابان طوری جانمایی شوند که نه تنها با استفاده از وسایل حمل و نقل موتوری قابل دسترس باشند، بلکه برای فعالیت مدنی و تعاملات اجتماعی و تجاری نیز قابل بهره برداری باشد.

در میان عناصر طراحی دیگر که توسط ویکتور دوور پیشنهاد میشود تا خیابان ها را به مکان هایی ارزشمند تبدیل کنند، این موارد هستند:
– پیاده رو دارای لبه های جدا کننده سطح از خیابان.
– پارکینگ خیابانی برای پیاده روی در پیاده روها جهت کاهش نیاز به پارکینگ.
– کاشت درختان مختص خیابان.
– نصب المان هایی جهت رفاه حال پیاده ها مانند سایبان، نیمکت و …
– بازسازی ساختمان هایی دارای پنجره ها، درب ها، حیاط ها و بالکن ها زیرا این عناصر جز زیبایی های بصری – خیابان ها محسوب میشوند و برای پیاده ها حس امنیت و تعلق خاطر ایجاد میکنند.
– طراحی مناسب خطوط حرکتی برای سرعت بخشیدن به وسایل نقلیه موتوری.

*احسان حیدریان

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=17639
  • نویسنده : احسان حیدریان
  • 557 بازدید

برچسب ها