• امروز : دوشنبه - ۲۴ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 18 - محرم - 1444
  • برابر با : Monday - 15 August - 2022

در جلسه هشتاد و نهم شورای شهر چه گذشت؟

  • کد خبر : 3075
  • ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰:۰۷
در جلسه هشتاد و نهم شورای شهر چه گذشت؟

به گزارش” پاتاق نیوز “نزدیک به ۳ ماه از استعفای آرش رضایی شهردار پیشین کرمانشاه میگذرد و شورای اسلامی شهر کرمانشاه بعد از پذیرش استعفای رضایی رمقی برای انتخاب جایگزینی او نشان نمی دهد . بر اساس مشاهدات در جلسات ابتدایی گزینه های مختلفی بر روی میز جلسه علنی شورا قرار گرفت ، از نفرات باز نشسته  […]

به گزارش” پاتاق نیوز “نزدیک به ۳ ماه از استعفای آرش رضایی شهردار پیشین کرمانشاه میگذرد و شورای اسلامی شهر کرمانشاه بعد از پذیرش استعفای رضایی رمقی برای انتخاب جایگزینی او نشان نمی دهد .

بر اساس مشاهدات در جلسات ابتدایی گزینه های مختلفی بر روی میز جلسه علنی شورا قرار گرفت ، از نفرات باز نشسته  تا  شهرداری که دو سال قبل به دلیل  عدم توانایی در اداره کلانشهر کرمانشاه  استیضاح شد.

بلدیهٔ کرمانشاه در زمان قاجار در میان سال‌های ۱۲۷۹ تا ۱۲۹۰ در محل دیوانخانه تشکیل می‌شود که وظیفهٔ آن رفت و روب کردن خیابان‌های پر رفت‌وآمد و روشن کردن چراغ‌های پیه‌سوز خیابان‌ها بوده‌است که این وظایف تا زمان اولین شهردار، اسدالله خان فزونی به همین شکل اداره می‌شود که وی در زمان شهرداری‌اش به ایجاد خیابان شاه‌بختی از اجلالیه تا سه‌راه (شریعتی)، سنگفرش خیابان‌های شهر و نصب فانوس‌های نفتی در معابر شهر اقدام می‌کند، کرمانشاه از زمان ساخت بلدیه در سال ۱۲۹۹ تا کنون ۷۴ شهردار داشته‌است.

شروع به کار شوراهای اسلامی از ۹ اردیبهشت سال ۱۳۷۸ و همزمان با پیام امام خمینی ره در خصوص شوراها و با صدور پیام ویژه‌ای از سوی آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب آغاز گردید.
شورای اسلامی شهر کرمانشاه هم از سال ۱۳۷۸ آغاز به فعالیت کرده است و تا کنون  قریب به ۱۰ شهردار را برای تصدی گری کلانشهر کرمانشاه انتخاب کرده است و از این ۱۰ تن تعدادی بازنشسته، چند تن مستعفی ۲ تن استیضاح و چند تن دوره آنها به پایان رسیده است که این آمار نسبت به شوراهای دیگر کشور آماری ضعیف به حساب می آید.

در این ۱۰ انتخاب عواملی چون سلیقه شخصی، لابی گری و اخیرا لج بازی در انتخاب شهردار دخیل بوده است.
بعد از گذشت سه ماه از استعفای شهردار پیشین کرمانشاه بالاخره ۲ گزینه به مرحله ی رای گیری و انتخاب رسیده اند.

بازنشستگی عامل بی انگیزگی کاندیدای شهرداری می شود

ابراهیم مرادی در این باره به خبرنگار  ” پاتاق نیوز “گفت: یکی از گزینه های تصدی گری شهرداری در کارنامه ی خود سابقه ی شهردار بودن  در شهرهای کرمانشاه و سنندج را در کارنامه ی خود دارد و به جز این سمت مهم در حوزه دفتر امور شهری و شوراها در استانداری کردستان و کرمانشاه به عنوان مدیر کل فعالیت داشته است.
مرادی افزود: فخری یکی از دو گزینه های تصدی گری شهرداری هم از بدنه ی دولت است و هم از خانواده شهرداری و تماماَ با قوانین و مقررات حوزه شهرداری و مدیریت شهری آشنایی کامل دارد.
نایب رییس شورای شهر کرمانشاه با اشاره به کاندیدای دیگر تصدی پست شهرداری کرمانشاه گفت: علی حیدر کرمی تا ۳ ماه دیگره بازنشسته می شود و انگیزه آنچنانی برای فعالیت  در این پست کلیدی را ندارد.
وی ادامه داد: در هشتاد و نهمین جلسه ی شورای شهر تمام نکات در صحن علنی عنوان شد و علی رغم دلایل عنوان شده رییس شورای شهر بدون توجه به صحبت های دیگر اعضاء اقدام به رای گیری کرد که چند عضو شورا به نشانه ی اعتراض جلسه را ترک کردند.
مرادی در خصوص ترک جلسه علنی ۴ عضو شورای شهر عنوان کرد : من به عنوان نایب رییس و ۳ تن دیگر از اعضا به نشانه ی اعتراض جلسه را ترک کردیم و جلسه از رسمیت افتاد، اما شنیده شده جلسه با حضور ۷ نفر به صورت غیر قانونی توسط رییس شورا ادامه پیدا کرده است و در این جلسه با حضور ۷ نفر شهردار انتخاب شده است که منتظر رای هیئت تطبیق مصوبات شورای شهر در فرمانداری هستیم که این مصوبه غیرقانونی اعلام شود.

برای رسمیت جلسات شورای اسلامی شهر حداقل حضور۸ عضو ضروری است

فضل ا… رنجبر فرماندار کرمانشاه  در این باره به خبرنگار ” پاتاق نیوز “ توضیح داد: تمامی مصوبات شورای شهر بایستی در هییت ۳ نفره تطبیق مصوبات با قوانین بررسی شود و در این هیئت مصوبات شورای شهر تایید و یا رد می شود.
رنجبر اذعان کرد: تا به الان هیچ صورت جلسه و مصوبه ای در خصوص انتخاب شهردار کرمانشاه از طرف شورای شهر به فرمانداری نرسیده است و به محض رسیدن هیئت تطبیق جلسه را تشکیل می دهد.
وی درباره تشکیل جلسات شورا با حداقل اعضاء عنوان کرد: طبق قانون جلسات شوراهای شهر با ۱۱ عضو بایستی حداقل با ۸ عضو برگزار شو در غیر این صورت اگر با کمترین از این تعداد جلسه تشکیل شود و مصوبه ای صورت گیرد آن مصوبه غیر قانونی و تخلف بوده است.

آیا رییس تازه نفس شورای شهر کرمانشاه شتاب زده عمل کرد؟

بعد از غیر رسمی شدن هشتاد و نهمین جلسه شورای شهر کرمانشاه رییس تازه نفس شورا بدون توجه به قانون به انجام رای گیری برای انتخاب شهردار می پردازد که سوالی پیش می آید:
 جناب رئیس از قانون ماده۱۱ شوراها برای تشکیل جلسات شورا مطلع هستید یا خیر؟؟؟

گزینه های تصدی شهردار ی مطرح نشد

 سید میثم موسوی اجاق عضو و منشی شورای اسلامی شهر کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار ” پاتاق نیوز “ گفت: بعد از ترک ۴ نفر از اعضا جلسه از رسمیت افتاد و در دفتر ثبت صورت جلسه شورا یادداشت کردم که ادامه جلسه غیر قانونی است اما آقای امیری رئیس شورا بدون توجه به این امر با دستپاچگی و شتاب زده جلسه را ادامه داد و بدون اعلام کردن گزینه های نهایی،  رای گیری برای انتخاب شهردار را اعلام کرد که اینجانب به دلیل عدم اطلاع از گزینه های نهایی به رای ممتنع اکتفا کردم.

دعوت گزینه های تصدی گری شهرداری به صحن شورا خواست ماست

سید احسان احسانی عضو هیئت رییسه شورای شهر نیز در گفتگو با خبرنگار ” پاتاق نیوز “ با اشاره به هشتاد و نهمین جلسه شورای  پنجم شهر کرمانشاه گفت: ابتدای جلسه به رییس شورای شهر عنوان کردیم ، گزینه های مطرح شده برای تصدی گری شهرداری هیچگونه برنامه ای برای این امر ارائه نکرده اند و حتی برای پاسخ به سوالات اعضا به صحن شورا دعوت نشده اند.
وی ادامه داد : در هر جای دنیا وقتی یک پارلمان وزیری را منصوب می کند ابتدا آن شخص برنامه ای را ارائه می دهد و نمایندگان پارلمانی سوالات خود را از وی می پرسند و بعد از آن اقدام به رای گیری می شود.
احسانی اذعان کرد: شورای شهر کرمانشاه هم به عنوان یک پارلمان محلی موظف است ابتدا گزینه ها را بررسی کند و کاندیدهای پست شهرداری برنامه های خود را به شورا ارائه دهند تا پرسه ی انتخاب شهردار بدون هیچ شاعبه ای انجام گیرد. اما دوستان ما در شورا و ریاست شورا به این امر مهم هیچ توجهی نداشتند و تصمیم به انتخاب شهردار داشتند که ۴ عضو از اعضاء به نشانه ی اعتراض نسبت به بی توجهی رئیس جلسه به این خواسته منطقی جلسه را ترک کردند.
احسانی در پایان یادآور شد: در جلسه گذشته شورا به اقای امیری عرض کردم گزینه  مد نظر خودتان را به صحن شورا دعوت کنید تا برنامه ها ایده ها و توانایی های خود را در بخش های مختلف خدماتی-فرهنگی اجتماعی عمرانی و از لحاظ پرداخت حقوق پرسنل ارائه بدهند شاید بقیه اعضاء هم از برنامه آنها مطلع شوند و عاقلانه به ایشان رای دهند.

با وجود همه ی اتفاقات رخ داده در هشتاد و نهمین جلسه شورای شهر کرمانشاه از نمایندگان مردم در شورا انتظار می رود که بهترین گزینه را برای تصدی گری شهرداری کرمانشاه انتخاب کنند و اگر این انتخاب از سر دلسوزی نباشد باید دید سینه ستبر انقلاب اسلامی چه می شود و این سوالیست که پاسخش درست نماینده شورای اسلامی شهر کرمانشاه است.

گزارش: معین یزدانی

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=3075
  • 517 بازدید

برچسب ها