• امروز : یکشنبه - ۲۵ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 11 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Sunday - 17 October - 2021

دلار احتمالا در محدوده ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان می‌ماند

  • کد خبر : 8908
  • ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴
دلار احتمالا در محدوده ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان می‌ماند

به گزارش پاتاق نیوز، عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان اینکه دلار احتمالا در محدوده ۱۰ تا یازده هزار تومان باقی خواهد ماند، گفت: به نظر نمی‌رسد به این زودی تلاطم جدیدی در بازارهای اقتصادی از جمله ارز داشته باشیم کیوان کاشفی با اشاره به روند کاهشی قیمت دلار که از چندی قبل در کشور […]

به گزارش پاتاق نیوز، عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان اینکه دلار احتمالا در محدوده ۱۰ تا یازده هزار تومان باقی خواهد ماند، گفت: به نظر نمی‌رسد به این زودی تلاطم جدیدی در بازارهای اقتصادی از جمله ارز داشته باشیم

کیوان کاشفی با اشاره به روند کاهشی قیمت دلار که از چندی قبل در کشور آغاز شده، اظهار کرد: زمانی که ارز در یک کشور دچار تلاطم می‌شود، دولت‌ها از سیاست‌های مختلفی در زمینه واردات و صادرات، عرضه و تقاضا، سیاست‌های کنترلی و … استفاده می‌کنند که در کشور ما نیز بعد از بحرانی که در نرخ ارز داشتیم این سیاست‌ها در پیش گرفته شد.
وی ادامه داد: با روی کار آمدن رئیس جدید بانک مرکزی، تعامل با بخش خصوصی افزایش یافت و بخش خصوصی از جمله اتاق بازرگانی ایران راهکارهایی را برای کنترل نرخ ارز به بانک مرکزی پیشنهاد داد.
رییس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه یکی از مشکلات مهم بازگشت ارز صادرات به کشور بود که صادرکنندگان به شدت در برابر آن مقاومت می‌کردند و التبه حرفهایشان نیز منطقی بود، تاکید کرد: در آن زمان فاصله بین ارز نیمایی و بازار آزاد حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد بود و اگر هزینه‌های جابجایی را نیز به آن اضافه می‌کردیم تا ۴۰ درصد افزایش می‌یافت.
کاشفی خاطرنشان کرد: طی جلساتی که با فعالان بخش خصوصی داشتیم آنها را مجاب کردیم که به دلیل مشکلات فروش نفت و تحریم‌ها که در کشور با آن مواجهیم همکاری بیشتری برای بازگشت ارز داشته باشند و از سوی دیگر بانک مرکزی را نیز مجاب کردیم با اعمال سیاست‌های تنظیمی، فاصله بین ارز آزاد و نیمایی را کاهش دهد.
وی معتقد است، نتیجه این تعاملات افزایش اشتیاق فعالان بخش خصوصی برای برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور بوده که اکنون به گفته خود مسئولین میزان بازگشت ارز بیشتر از تقاضا شده است.
رئیس اتاق کرمانشاه تاکید کرد: از سوی دیگر اگرچه تحریم‌ها تمام نشده و با همان فشار ادامه دارد، اما بعد تبلیغاتی و جو روانی حاصل از آن فروکش کرده و این امر نیز در کاهش قیمت ارز بی‌تاثیر نیست.
کاشفی جلوگیری از سفته‌بازی در حوزه طلا و ارز را نیز عامل دیگری برای کاهش نرخ دلار دانست و خاطرنشان کرد: دولت با اهرم‌هایی که در زمینه بررسی تراکنش‌های بانکی بالا داشت، جلوی فعالیت افرادی که قصد سوداگری داشتند را گرفت.
وی اضافه کرد: از سوی دیگر مدیریت واردات نیز تاثیر قابل توجهی بر کاهش نرخ دلار داشت، زیرا دولت با کاهش واردات کالاهایی که تولید داخل دارند، تجملاتی و لوکس محسوب می‌شوند و یا ارزبری زیادی دارند، تقاضا برای ارز جهت واردات را نیز مدیریت کرد.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران عنوان کرد: از سوی دیگر تا حدودی غول نقدینگی که در گذشته هربار وارد یک بازار از جمله طلا، ارز، خودرو، مسکن و… می‌شد و این بازارها را به هم می‌ریخت، دوباره به شیشه دربسته برگشته و مهار شده است.
کاشفی معتقد است، مجموع این عوامل تا حدودی ثبات و حتی روند کاهشی را به بازارهایی مانند دلار برگردانده است.
وی با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد با وجود این تدابیر در آینده نزدیک دوباره تلاطمی در بازارهای اقتصادی از جمله ارز داشته باشیم، گفت: ادامه روند کاهشی نرخ ارز نیز به سیاست‌ها و برنامه‌ها و همچنین وضعیت عرضه و تقاضای ارز در کشور بستگی دارد.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه احتمالا دلار در محدوده ۱۰ تا یازده هزار تومان باقی خواهد ماند، افزود: به نظر می‌رسد این رقم برای دلار منطقی باشد، اگرچه می‌تواند از این ارقام پایین‌تر هم باشد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=8908
  • 248 بازدید

برچسب ها