• امروز : سه شنبه - ۲۸ دی - ۱۴۰۰
  • برابر با : 15 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Tuesday - 18 January - 2022
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کرمانشاه:

ذخیره منابع آبی در استان کرمانشاه در وضعیت نامطلوب است

  • کد خبر : 13951
  • ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۸:۲۹
ذخیره منابع آبی در استان کرمانشاه در وضعیت نامطلوب است
متوسط بارندگی‌ها در استان کرمانشاه از ابتدای سال آبی جاری ۱۶ میلی متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۵۵ میلیمتر بارش بیش از ۷۱ درصد کاهش داشته است.

به گزارش پاتاق نیوز، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان با اشاره به کاهش ۸۱ درصدی روان اب‌ها نسبت به سال قبل در حوزه ابریز کرخه گفت: متاسفانه یکی از دشت‌های بسیار خوب ما در شرق استان دشت صحنه است که پیش از این مشکلی از نظر میزان روان آب‌ها نداشت، ولی هم اکنون به دلیل کشت برنج دچار بحران شده است.

درویشی افزود: کشت برنج دست اندازی به حق ابه پایین دست توسط بالا دستی‌ها را به دنبال داشته است که با محروم شدن از این حق ابه حفر چاه‌های غیر مجاز نیز افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به استفاده بیش از جد از ذخایر آب زیر زمینی خاطرنشان کرد: در استان کرمانشاه با کسری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعبی ذخایر آب زیر زمینی مواجه هستیم. مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کرمانشاه هم چنین به کاهش ۳۰ درصدی ورودی آب سد‌ها نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: سال گذشته ذخیره آب سد‌های استان یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون متر مکعب بود که این میزان هم اکنون به ۸۳۰ میلیون متر مکعب کاهش پیدا کرده است.

درویشی ابراز امیدواری کرد: بارندگی‌های پیش رو بتواند منابع ابی استان را تامین کند، در غیر این صورت با بحران شدید کم آبی رو به رو می‌شویم.

۱۲ سد با ظرفیت ذخیره یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون متر مکعب اب در استان کرمانشاه وجود دارد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=13951
  • 552 بازدید