• امروز : پنج شنبه - ۱۶ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 8 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Thursday - 7 July - 2022

ساخت دو هزار و ۵۹۰ واحد مسکونی مددجویان زلزله زده پایان یافت

  • کد خبر : 7504
  • ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۱
ساخت دو هزار و ۵۹۰ واحد مسکونی مددجویان زلزله زده پایان یافت

به گزارش پاتاق نیوز، به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه، دکتر فاطمه رضوان مدنی در نشست خبری که به مناسبت هفته بهزیستی برگزار شد، با بیان اینکه از سال ۸۹ که ساخت مسکن برای مددجویان بهزیستی در کشور آغاز شد، تاکنون ۴۹۰ میلیارد تومان کمک هزینه بلاعوض به مددجویان تحت پوشش این […]

به گزارش پاتاق نیوز، به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه، دکتر فاطمه رضوان مدنی در نشست خبری که به مناسبت هفته بهزیستی برگزار شد، با بیان اینکه از سال ۸۹ که ساخت مسکن برای مددجویان بهزیستی در کشور آغاز شد، تاکنون ۴۹۰ میلیارد تومان کمک هزینه بلاعوض به مددجویان تحت پوشش این سازمان در استان پرداخت شده، اظهار کرد: با پرداخت این کمک ها طی این مدت جمعا شش هزار و ۸۶۷ مسکن برای مددجویان استان کرمانشاه ساخته شده است. 

وی بابیان اینکه از این تعداد دو هزار و ۵۹۰ مورد مربوط به تامین مسکن برای مددجویان زلزله زده استان بوده، اعلام کرد: در زلزله بزرگ سال ۹۶  تعداد دو هزار و ۵۹۰ واحد مسکونی مددجویان بهزیستی استان تخریب شد که از این تعداد دو هزار و ۶۶ واحد روستایی و مابقی شهری است. 

مدیرکل بهزیستی استان تصریح کرد: از آغاز بازسازی مناطق زلزله زده استان دو هزار واحد روستایی مددجویان بهزیستی تحویل شده و ۶۶ واحد باقی مانده روستایی به همراه واحدهای شهری نیز در مراحل انتهایی کار قرار دارد. 

به گفته این مسئول ۲۹ تیر به مناسبت هفته بهزیستی و با حضور رئیس سازمان بهزیستی جشن اتمام ساخت دو هزارمین مسکن روستایی مددجویان استان در مناطق زلزله زده برگزار خواهد شد. 

وی در ادامه به اشتغال ایجاد شده برای مددجویان استان طی سه سال گذشته هم اشاره ای کرد و گفت: خوشبختانه در این مدت با صرف حدود ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار توانستیم برای شش هزار و ۵۰۰ نفر از مددجویان استان در حوزه های خدماتی، کشاورزی و صنعتی ایجاد اشتعال کنیم.   

 رضوان مدنی در بخش دیگری از سخنانش تعداد کل مددجویان بهزیستی استان را تا پایان سه ماهه نخست امسال ۱۵۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: همچنین ۳۹ هزار و ۸۹۸ پرونده توانبخشی، ذهنی، روانی، شنوایی، بینایی و… در بهزیستی استان داریم که حجم بیشتر این پرونده ها مربوط به معلولیت جسمی و حرکتی و کمترین آن مربوط به معلولیت صوت و گفتار است. 

مدیرکل بهزیستی استان تاکید کرد: همچنین ۶۲۳ مورد پرونده ضایعه نخاعی در بهزیستی کرمانشاه تشکیل شده تا بتوانیم خدماتی به این دسته از معلولین استان داشته باشیم.. 

وی در ادامه به مشکل تردد معلولین در برخی ار پارک ها و معابر شهری استان اشاره کرد و گفت: هرماه جلساتی را در معاونت عمرانی استانداری به منظور بررسی اقدامات انجام شده برای مناسب سازی و وضعیت پارک ها و معابر شهری و نیز ادارات برای تردد معلولین برگزار می کنیم که خوشبختانه این نشست ها نتایج خوبی هم در برداشته است. 

رضوان مدنی با بیان اینکه روند بهسازی محیط شهری برای تردد معلولین بصورت آهسته و مستمر درحال انجام است، عنوان کرد: ادارات مکلف شده اند تا بخشی از بودجه خود را به این مسئله اختصاص دهند.

همچنین  دکتر نیلوفر اختیاری معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان از وجود ۱۹۳ هزار فرد سالمند دراستان خبر داد و گفت: درحال حاضر ۹٫۲ درصد رشد سالمندی دراستان داریم که این یعنی جامعه کرمانشاه روبه سالمندی می رود. 

وی برلزوم اندیشیدن تدابیری برای رفاه سالمندان تاکید کرد و گفت: برگزاری جلسات آموزشی، انجام فعالیت های ورزشی، ارائه برنامه برای اوقات فراغت و توسعه مراکز روزانه سالمندان می تواند اقداماتی مثبت باشد تا سالمندان استان دوران خوبی را طی کنند. 

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان بابیان اینکه باید آموزش هایی را برای تکریم سالمندان در میان خانواده ها هم داشته باشیم، اعلام کرد: درحال حاضر حدود ۱۲ سازمان مردم نهاد در راستای اجرای برنامه های ویژه سالمندان با بهزیستی استان همکاری دارند. 

مرتضی کوهی معاون امور اجتماعی بهزیستی کرمانشاه نیز در این نشست اظهارکرد: آسیب های اجتماعی معمولا چندفاکتوری بوده و علت واحدی ندارند، لذا متولی واحدی هم ندارند و همه دستگاه ها باید برای کنترل آنها پای کاربیایند. 

وی بابیان اینکه طلاق یکی از مهمترین معضلات اجتماعی در کرمانشاه است که طی سالهای گذشته برنامه های خوبی برای کنترل آن اجرا شده، گفت: پیشگیری اولیه، ثانویه و مداخلات توانمندسازانه در رابطه با زوجینی که متقاضی طلاق هستند، ازجمله اقداماتی است که توسط بهزیستی کرمانشاه دراین سالها اجرا شده است. 

معاون اموراجتماعی بهزیستی کرمانشاه تصریح کرد: هرچند در بحث طلاق مداخلات عدیده ای را همچون آموزش های پیش از ازدواج، فرزندپروری و سازش زوجین انجام می دهیم، اما اعتقاد داریم این فعالیت ها کافی نیست و باید با حضور دیگر دستگاه ها کارهای گسترده تری را اجرا کرد. 

وی تاکید کرد: در سالهای گذشته ارجاع زوجین متقاضی طلاق به مراکز مشاوره اختیاری بود، اما از زمان راه اندازی سامانه “تصمیم” این امر اجباری شده و خوشبختانه تاثیر خوبی در کنترل آمار طلاق استان داشته است. البته کاهش آمار طلاق استان با همراهی دیگر دستگاه های ذیربط بوده است. 

فرحناز محمدی معاون پیشگیری بهزیستی کرمانشاه هم در این نشست از رشد اعتبارات پیشگیرانه مربوط به اعتیاد دراستان طی سال گذشته خبرداد و گفت: با افزایش اعتبارات در این سال برنامه های پیشگیرانه خوبی را در محیط های مختلف استان اجرا کردیم. 

در پایان زهره شریفی معاون مشارکت های مردمی بهزیستی کرمانشاه به تشریح مهمترین برنامه های این هفته در استان پرداخت و اظهار کرد: تمام خدمات بهزیستی از قبیل خدمات مشاوره ای در این هفته برای مددجویان و عموم مردم رایگان خواهد بود. 

وی برگزاری نمایشگاه دستاوردهای معلولین در همه شهرستانهای استان را از دیگر برنامه های این هفته اعلام کرد و گفت: همچنین در این هفته برگزاری کارگاه های آموزشی پیشگیری از آسیب های اجتماعی را در مناطق مختلفی از سطح استان خواهیم داشت. 

معاون مشارکت های مردمی بهزیستی کرمانشاه بابیان اینکه ایجاد اشتغال برای مددجویان بویژه معلولین از جمله اهداف مهمی است که در این اداره کل دنبال می شود، اعلام کرد: در این راستا، در نظر داریم در هفته بهزیستی مرکز توانمندی معلولین استان را افتتاح کنیم. 

وی اضافه کرد: همچنین در این هفته یک کارگاه عروسک سازی و خیاطی با ایجاد اشتغال برای ۲۰ نفر را افتتاح خواهیم کرد که هزینه راه اندازی این کارگاه توسط خیرین اصفهانی تامین شده است. 

شریفی گفت: اخیرا هم سه باب مغازه را در یکی از پاساژهای بازار کرمانشاه برای ایجاد اشتغال تعدادی دیگر از مددجویان استان در نظر گرفته ایم تا دستاوردهای خود را در آن برای فروش عرضه کنند.     

برنامه های هفته بهزیستی از امروز(شنبه) تا ۲۸ تیر با شعار “بهزیستی در گام  دوم، شفافیت، توانمندسازی و ارتقاء سلامت اجتماعی” ادامه خواهد داشت.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=7504
  • 279 بازدید

برچسب ها