• امروز : چهارشنبه - ۵ آبان - ۱۴۰۰
  • برابر با : 21 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Wednesday - 27 October - 2021

شبی که ماه کامل شد، یک عاشقانه تحلیلگرانه از جریان تکفیر

  • کد خبر : 4629
  • ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۸
شبی که ماه کامل شد، یک عاشقانه تحلیلگرانه از جریان تکفیر

به گزارش پاتاق نیوز، صبح همین ۱۳ بهمن ۹۷، گروهک جیش الظلم در نیکشهر عملیات تروریستی کرد. فکرش را بکنید چه جراتی میخواهد بروی سیستان وبلوچستان فیلم بسازی و چه شهامتی میخواهد که از عبدالمالک ریگی فیلم بسازی، آنهم بر اساس داستانی واقعی. البته از کارگردان شیار۱۴۳ و نفس، جز این جرات و شهامت انتظار […]

به گزارش پاتاق نیوز، صبح همین ۱۳ بهمن ۹۷، گروهک جیش الظلم در نیکشهر عملیات تروریستی کرد. فکرش را بکنید چه جراتی میخواهد بروی سیستان وبلوچستان فیلم بسازی و چه شهامتی میخواهد که از عبدالمالک ریگی فیلم بسازی، آنهم بر اساس داستانی واقعی. البته از کارگردان شیار۱۴۳ و نفس، جز این جرات و شهامت انتظار نمیرفت اما بهرحال فیلم جنگی مردانه ساختن، فقط از شیرزنان بر می آید. آنهم موضوعی که نصفش را باید بروی پاکستان فیلم بگیری!!!
شبی که ماه کامل شد، نصفش یک عاشقانه بسیار زیبا بین فقط دو بازیگر نام آشنا است. اما اشتباه نکنید، این فیلمی دونفره نیست. همه در آن نقش دارند از مادر و برادران داماد تا مادر و برادر عروس! از همه تازه کارها بازی گرفته، از تک ثانیه های بازی یک تیم، و از تک ثانیه های جایگذاری دوربین لرزان و ثابت و پهباد و ریل، یک مفهوم به نام تروریسم وتکفیر، نقد شده! چه هوشمندانه به مفهومی به این حساسیت ورود کرده است. این فیلم هم عاشقانه اس و هم فیلسوفانه و متفکرانه و حتی جریان شناسانه! هم همسرانه است و هم مادرانه. از زیباترین لحظه های قریب بوسه های عاشقانه تا وحشیانه ترین صحنه های سربریدن گروگان همراه با ناله های سوزناک مادرانه تا مهیج ترین صحنه های درگیری مسلحانه. اصلا چقدر خوب تحول درونی یک فرد عادی گریزان از درگیری تا کمال شیطانی تبدیل به یک تکفیری را به تصویر آورده. بهتر بگویم چقدر خوب سیر تحول یک قوم را به چشم دوربینش آورده. مرز تکفیری و گرفتاران بیکاری و محرومیت را هم خوب نشان داده.
همینقدر بگویم که مشخص است که آبیار دلش نخواسته فیلمش را تمام کند، از همه چیزهای زیبا، فیلمش را غنی کرده، آدم یاد سریال پایتخت میافتد. نماهای باز و زیبای طبیعت بلوچ، دریا، صحرا، غار و پناهگاههای مخوف جندالشیطان در دل کوه، خورشید، آسمان، ماه، نماهای بسته عروسی بلوچ، راسته قصابیهای پاکستان، بازار پاکستان، حتی از پیتزا فروشیهای پاکستان هم ساده نگذشته است. حتی حیفش آمده غذا دادن به سوسمارهای مردابهای بلوچستان را به تصویر نکشد. و اینها همه به جا و در خدمت هدف اصلی فیلم که جریان شناسی حریانهای تکفیری در بلوچستان می باشد. نیم اشاره ای هم به توان و اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام در ترور قبل از دستگیری عبدالمالک ریگی میکند، اما درود به شرفشان که با اقتدار، او را زنده دستگیر کردند.
حتما این فیلم را ببینید. در یک سینمای خوب هم ببینید. حتما به احساستان، به ایران شناسیتان، به شعور سیاسیتان و به تحلیل جریان شناسیتان اضافه خواهد شد.

به قلم الف.ی.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=4629
  • 580 بازدید

برچسب ها