• امروز : چهارشنبه - ۱۰ آذر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 26 - ربيع ثاني - 1443
  • برابر با : Wednesday - 1 December - 2021

شهیدی که مراکز فساد در کرمانشاه را به آتش کشید

  • کد خبر : 9398
  • ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱:۴۲
شهیدی که مراکز فساد در کرمانشاه را به آتش کشید

به گزارش پاتاق نیوز،  یکی از شهدای شاخص شهر کرمانشاه در مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی جوانی از طبقه مرفه جامعه بود که هیچگاه سبک و خلق و خوی زندگی مبتنی بر پول و ثروت روی او اثر منفی نگذاشت و ما اینگونه رفتارهایی را از او ندیدیم . یکی از شهدای شاخص شهر کرمانشاه در مبارزات […]

به گزارش پاتاق نیوز،  یکی از شهدای شاخص شهر کرمانشاه در مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی جوانی از طبقه مرفه جامعه بود که هیچگاه سبک و خلق و خوی زندگی مبتنی بر پول و ثروت روی او اثر منفی نگذاشت و ما اینگونه رفتارهایی را از او ندیدیم .

یکی از شهدای شاخص شهر کرمانشاه در مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی جوانی از طبقه مرفه جامعه بود که هیچگاه سبک و خلق و خوی زندگی مبتنی بر پول و ثروت روی او اثر منفی نگذاشت و ما اینگونه رفتارهایی را از او ندیدیم.

این سخنان فردی است که همپای شهید صابون پز مبارزات انقلاب را پیگیری می کرده و در زمان شهادت وی در راهپیمایی علیه رژیم پهلوی حضور داشته است.

علی رستمی از همرزمان شهید صابون پز در دوران انقلاب اسلامی ایران است که در راهپیمایی مردمی در خیابان آیت الله کاشانی به همراه یکدیگر حضور داشتند که منجر به شهادت این جوان انقلابی کرمانشاه می شود.

علی رستمی وضعیت زندگی شهید صابون پز را متوسط به بالا عنوان می کند و می گوید: شهید صابون پز دارای زندگی نسبتا مرفهی بود و از لحاظ مالی دغدغه ای در بین خانواده آنها وجود نداشت اما بدون اغراق می گویم که رفتار و منش و وضعیت ظاهری وی مانند اقشار ضعیف جامعه بود و هیچگاه خود را برتر نمی دید.

وی افزود: به خاطر دارم عید نوروز یکی از سال های پیش از انقلاب، شهید صابون پز لباس های زیادی را تهیه کرد و به همراه دو نفر دیگر از دوستان به صورت ناشناس درب منزل فقرا و مستمندان می رفتیم و به آنها لباس و کفش می دادیم.

رستمی در خصوص رفتارهای اجتماعی شهید صابون پز اظهار داشت: به طور خلاصه بگویم شهید صادق امیرالمونین (ع) را الگوی رفتاری و گفتاری خود قرار داده بود و به خاطر دارم که بارها به اهالی منزل خود تذکر می داد که به فکر مستمندان باشند و نباید برای تهیه ی لوازم و پوشاک نو این قدر اصرار ورزید، مگر همه پولدار هستند و می توانند لباس تهیه کنند؟ در کشور ما این قدر فقیر وجود دارد که از مسلمانی به دور است آن ها را از یادبرده و به فکر خودمان باشیم.

وی ادامه داد: خود او همیشه ساده می پوشید و ساده می خورد و بالاخره ساده زندگی می کرد. به یاد ندارم که شهید صادق لباسی اعیان تر از ما پوشیده و یا غذایی بیشتر از آنچه که ما می خوردیم خورده باشد و همین ساده زیستی او بود که خیلی از اهالی محل جذب او شدند.

رستمی به خاطره ای از فعالیت های کاری شهید صادق اشاره می کند و می گوید: در تابستان ۱۳۵۲ بود که به همراه صادق به یکی از روستاهای اطراف کرمانشاه برای کارگری رفتیم و شب ها به خانه برمی گشتیم. این در حالی بود که او هیچ نیازی به اینگونه پول ها نداشت و یا پس از اخذ مدرک تحصیلی خود پدرش شرکتی را برای او راه اندازی کرد اما او با رد اینگونه کارها به شهرستان سرپل ذهاب رفت و در آنجا کار و فعالیت می کرد.

این مبارز انقلابی کرمانشاه در خصوص شروع مبارزات انقلابی شهید صابون پز اظهار داشت: وی برای اخذ مدرک تحصیلی به تهران رفت و در آنجا با کانون های مبارزاتی آشنا شد و به شناخت مبانی فکری و تئوری های انقلاب اهتمام ورزید.

وی همچنین گفت: بعد از بازگشت به کرمانشاه، به همراه یکدیگر در جلسات مذهبی انجمن که آن زمان انجمن اسلامی کرمانشاه نامیده می شد وارد شدیم و در ابتدا محور مبارزات ما علیه گروه های منحرف و ضد دین چون بهائیت بود. ما در راه روشنگری اسلامی حرکت می کردیم تا اینکه موج های انقلاب اسلامی ایران را دریافت کردیم و مبارزات خود را علنی نمودیم.

رستمی ادامه داد: شهید صابون پز به شهرهای دیگر می رفت و کتاب و اعلامیه تهیه می نمود تا در بین مردم و جوانان پخش کند تا بدینوسیله بتواند مسیر انقلاب را برای مردم کرمانشاه تبیین نماید. او نوارهای سخنرانی سخنورانی چون آیت ا… فلسفی، آیت ا… غفاری، علی حجتی کرمانی و فخرالدین حجازی را گوش می داد و به جوانان کرمانشاه اهدا می کرد.

این همرزم شهید در خصوص چگونگی شهادت شهید صابون پز نیز گفت: مراسم بزرگی در مسجد آیت الله بروجردی برگزار شده بود و به همراه شهید صابون پز تلاش زیادی در هرچه باشکوه تر برگزار شدن آن داشتیم؛ زیرا آن اولین تظاهراتی بود که جوانان و مردم انقلابی در حال تدارک دیدن بودند و جامعه ی روحانیت هم مخفیانه عده ای را  برای شرکت در این تظاهرات تشویق کرده بودند.
 وی افزود: پس از برگزاری مراسم در مسجد، مردم به صورت راهپیمایی اعتراضی به خیابان آیت الله کاشانی (خیابان شاه سابق ) آمدند و با ورود ارتش، راهپیمایی مردمی به صحنه اعتراضات مبدل گشت. مردم به سینماها هجوم بردند و ما هم به همراه شهید صادق چند مغازه مشروب فروشی را به آتش کشیدیم.
رستمی گفت: این راهپیمایی تا ساعت ۸ شب روز یک شنبه ۹ مهرماه طول کشید و یک ساعت بعد هنگامی که تظاهر کننده ها به سفارش شهید صادق به منازل خود برگشته بودند یک ستوان شهربانی و مامور ساواک او را هدف گلوله قرار داد و به فیض شهادت نایل آمد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=9398
  • 260 بازدید

برچسب ها