• امروز : دوشنبه - ۲۴ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 18 - محرم - 1444
  • برابر با : Monday - 15 August - 2022

صدور ویزای انفرادی برای «عتبات عالیات» منوط به دریافت مجوز از کنسولگری است

  • کد خبر : 6945
  • ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
صدور ویزای انفرادی برای «عتبات عالیات» منوط به دریافت مجوز از کنسولگری است

به گزارش پاتاق نیوز، پس از دریافت شکایت‌های مردمی از دریافت هزینه‌های متعدد از سوی دفاتر گردشگری استان و بروز مشکلاتی در این زمینه برای زائران تسنیم اقدام به پیگیری این مشکل کرد. پرویز اسماعیلی معاون اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌ جمهور اواخر سال گذشته از رایگان شدن صدور ویزا برای زائران و گردشگران ایرانی و عراقی خبرداد و […]

به گزارش پاتاق نیوز، پس از دریافت شکایت‌های مردمی از دریافت هزینه‌های متعدد از سوی دفاتر گردشگری استان و بروز مشکلاتی در این زمینه برای زائران تسنیم اقدام به پیگیری این مشکل کرد.

پرویز اسماعیلی معاون اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌ جمهور اواخر سال گذشته از رایگان شدن صدور ویزا برای زائران و گردشگران ایرانی و عراقی خبرداد و در توئیتی نوشت «با توافق ایران و عراق، صدور ویزا برای زائران و گردشگران ایرانی و عراقی از سوی هر دو کشور از اواسط فروردین رایگان می‌شود».

اما با وجود رایگان شدن صدور ویزای عراق، زائران و مسافران در کرمانشاه برای دریافت ویزای عراق حداقل باید ۵۰ هزار تومان پرداخت کنند و براساس گزارش‌های مردمی دفاتر گردشگری علت دریافت این مبلغ را این موضوع بیان کرده‌اند که دولت عراق برای صدور ویزا سه دلار دریافت می‌کند البته این مبلغ در سایر استان‌ها ۱۵ هزار تومان است.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی با عنوان «چرا ویزای عراق در استان کرمانشاه رایگان نیست؛ دریافت ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان از متقاضیان ویزای انفرادی» پیگیری روشن شدن دلایل گرانی ویزای عتبات عالیات در استان کرمانشاه بود که در آن زمان مسئولان قول‌هایی برای برطرف کردن این معضل دادند که پس از حدود دو ماه پیگیر نتیجه این قول‌ها شدیم.

مدیرکل حج و زیارت کرمانشاه در این رابطه گفت: پس از رایگان شدن ویزای عراق، کنسولگری این کشور در کرمانشاه اخذ ویزا را فقط به دفاتر گردشگری خاص سپرده است که این دفاتر با سوءاستفاده از انحصاری شدن این موضوع مبالغی بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان از متقاضیان دریافت می‌کنند.

حامد دارابی با اشاره به شکایات مردمی درباره دریافت مبالغ نامتعارف صدور ویزا افزود: سازمان حج و زیارت کرمانشاه در نامه‌ای آمادگی خود را برای اخذ ویزای انفرادی کشور عراق با یک چهارم قیمت فعلی یعنی ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان آن هم با احتساب گرانی‌های اخیر به نمایندگی وزارت امور خارجه در غرب کشور اعلام کرد که هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم و پیگیری‌ها ادامه دارد.

مدیرکل سازمان حج و زیارت استان کرمانشاه از همکاری کنسولگری‌های عراق در استان‌های اهواز و خراسان رضوی با دفاتر حج و زیارت خبرداد و گفت: انتظار می‌رود مسئولان استانی نسبت به این مسئله و برقراری ارتباط بین دفاتر حج و زیارت و کنسولگری عراق جهت تسهیل در امر اخذ ویزای انفرادی سفر به عتبات عالیات پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه طبق قانون مجوز صدور ویزا به دو صورت است، بیان کرد: مجوز بند الف و ب در اختیار دفاتر گردشگری است که بحث اخذ ویزا برای کلیه کشورها به صورت انفرادی و بحث فروش بلیط هواپیما است.

دارابی با اشاره به اینکه بند پ ویژه دفاتر زیارتی است یعنی سازمان حج و زیارت که به صراحت قید کرده اعزام زائران به صورت گروهی به سه کشور عراق، عربستان و سوریه برعهده سازمان حج و زیارت است، عنوان کرد: در ایام اربعین سازمان حج و زیارت به عنوان مسئول کمیته اعزام باید برای اخذ ویزای زائران اقدام کند که بنا به توصیه استاندار و رئیس جانشین ستاد اربعین برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های گردشگری از همکاری دفاتر گردشگری استان نیز بهره‌مند خواهیم شد.

وی با بیان اینکه در مابقی ایام سال اگر خود ما هم بخواهیم ویزای انفرادی برای کشور عراق بگیریم باید به دفاتر گردشگری مراجعه کنیم، افزود: این دفاتر گردشگری شیوه کارشان به این صورت است که تعدادی از فعالان شرکت‌های عراقی به ایران آمده و با تعدادی از دفاتر گردشگری ایرانی قرارداد بسته‌اند و در واقع این دفاتر مجری شرکتهای عراقی هستند.

مدیرکل سازمان حج و زیارت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بعد از اینکه ویزای عتبات عالیات رایگان اعلام شد مردم به دفاتر سازمان حج و زیارت برای اخذ صدور ویزای انفرادی به مراجعه می‌کنند و ما اعلام کردیم که در ایام غیر اربعین به این موضوع ورود پیدا نمی‌کنیم، گفت: همین موضوع باعث شد برخی از دفاتر گردشگری از این موضوع سوءاستفاده کنند و برای صدور ویزایی که باید بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان هزینه داشته باشد از زائران بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

وی افزود: زمانی که مراجعات به دفاتر سازمان حج و زیارت از سوی زائران استان زیاد شد ما به استانداری اعلام کردیم که همانطور که ما در ایام اربعین با دفاتر گردشگری همکاری می‌کنیم اکنون هم در ایام غیر اربعین دفاتر گردشگری با دفاتر سازمان حج و زیارت استان همکاری کنند زیرا مردم دفاتر حج و زیارت را به عنوان دفاتر امن می‌شناسند.

دارابی با اشاره به اینکه دفاتر گردشگری با این موضوع موافقت کردند و ما به کنسولگری نامه نوشتیم و آنها هم اعلام کردند که باید موافقت دفتر وزارت امور خارجه در غرب کشور را بگیرید، افزود: ما اکنون پیگیر این موضوع هستیم و منتظریم کنسولگری عراق با وزارت امور خارجه رایزنی کند.

وی با بیان اینکه امیدواریم مجوز اخذ صدور ویزای انفرادی به دفاتر سازمان حج و زیارت استان داده شود تا بخشی از مشکلات شهروندان حل شود، بیان کرد: نماینده وزیر امور خارجه اکنون در حال پیگیری این موضوع است و امیدواریم این پیگیری هر چه سریعتر به نتیجه برسد تا ما بتوانیم در خدمت زائران باشیم و ذهنیت منفی برای زائران ایجاد نشود.

پیگیری تسنیم برای تغییر وضعیت صدور ویزای عراق در کرمانشاه باز هم ادامه خواهد داشت زیرا در حالی که در سایر استان‌ها مبلغی در حدود ۱۵ هزار تومان برای صدور ویزا دریافت می‌شود این مبلغ در کرمانشاه چند برابر است البته دستگاه‌های نظارتی نیز باید به این وضعیت ورود کنند و با متخلفان برخورد قانونی انجام دهند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=6945
  • 534 بازدید

برچسب ها