• امروز : پنج شنبه - ۷ بهمن - ۱۴۰۰
  • برابر با : 24 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Thursday - 27 January - 2022

ضربه «کرونا» به اقتصاد عشایر کرمانشاه/ تقاضایی برای خرید دام «پروار» نیست

  • کد خبر : 12701
  • ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
ضربه «کرونا» به اقتصاد عشایر کرمانشاه/ تقاضایی برای خرید دام «پروار» نیست

به گزارش پاتاق نیوز، مدیرکل امور عشایری استان کرمانشاه، با اشاره به آسیب‌های کرونا به اقتصاد عشایر گفت: عشایر استان در حال حاضر تعدادی دام پروار شده آماده ورود به بازار مصرف دارند که تقاضایی برای مصرف وجود ندارد. بهزاد محمدی عشایر را مولدترین قشرهای جامعه معرفی کرد و اظهار داشت: عشایر با توجه به نامگذاری […]

به گزارش پاتاق نیوز، مدیرکل امور عشایری استان کرمانشاه، با اشاره به آسیب‌های کرونا به اقتصاد عشایر گفت: عشایر استان در حال حاضر تعدادی دام پروار شده آماده ورود به بازار مصرف دارند که تقاضایی برای مصرف وجود ندارد.

بهزاد محمدی عشایر را مولدترین قشرهای جامعه معرفی کرد و اظهار داشت: عشایر با توجه به نامگذاری سال با عنوان جهش تولید، همیشه پیشگام بوده و خود مصداق بارز جهش تولید هستند.

مدیرکل امور عشایری استان کرمانشاه گفت: جمعیت عشایر استان حدود ۸۰ هزار نفر در قالب ۱۴ ایل و یک طایفه مستقل است.

وی بابیان اینکه ۴.۲ درصد جمعیت استان را عشایر شامل می‌شوند، تصریح کرد: حدود هفت درصد از جمعیت عشایر کشور در کرمانشاه هستند و استان رتبه هشتم را از نظر میزان جمعیت عشایر دارد.

محمدی ادامه داد: عشایر ۳۰ درصد پروتئین مورد نیاز استان، ۲۷ هزار تن شیر و فرآورده‌های آن، یک‌هزار و ۷۰۰ تن انواع الیاف دامی، ۹۰۰ تن روغن حیوانی و ۲۲ هزار قطعه انواع صنایع دستی استان کرمانشاه را تولید کردند.

وی تصریح کرد: عشایر استان کرمانشاه حدود ۱.۵ میلیون دام سبک و سنگین دارند و رتبه چهارم کشوری را از این لحاظ به خود اختصاص داده‌اند.

محمدی یکی از حیاتی‌ترین نیازهای جامعه عشایر را تامین بحث آب شرب آن‌ها دانست و گفت:  هرساله با ۳۰ دستگاه تانکر آبرسان بالغ بر یک‌هزار و ۵۰۰ مترمکعب آب در اختیار ۴ هزار و ۵۰۰ خانوار عشایری و ۳۰۰ هزار راس دام قرار می‌دهیم.

وی برنامه مدنظر برای حل این مشکل را در قالب یک پروژه با عنوان تامین آب شرب ثابت سالم بهداشتی برای عشایر توصیف کرد و افزود: این پروژه در ۱۰ نقطه استان شروع شده که برای آن بالغ بر ۲۲ هزار و ۳۰۰ متر خط انتقال استفاده و حدود ۳۷۵ مترمکعب مخزن احداث شده، البته ۱۹ دهنه چشمه هم بهسازی شده که در مجموع این پروژه، بیش از ۸۵۰ خانوار از آب شرب سالم بهره‌مند شده‌اند.

عشایری در خصوص پایین بودن قیمت دام زنده، گفت: امسال به‌دلیل گوناگون از جمله شیوع بیماری ویروس کرونا و کاهش مصرف گوشت قرمز در مراسمات، اعیاد، مناسبت‌ها و ممنوعیت انجام فریضه حج، نذورات ماه محرم، کاهش مصرف گوشت در اماکن عمومی و رستوران‌ها سبب شده در حال حاضر تعدادی دام پروار شده آماده ورود به بازار مصرف داشته باشیم که تقاضا برای مصرف وجود ندارد که همین به اقتصاد عشایر آسیب زده است.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=12701
  • 118 بازدید

برچسب ها