• امروز : پنج شنبه - ۲۷ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 21 - محرم - 1444
  • برابر با : Thursday - 18 August - 2022

علوم پزشکی: «آلودگی آب» روستای شیخ‌صله قطعی است

  • کد خبر : 11798
  • ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
علوم پزشکی: «آلودگی آب» روستای شیخ‌صله قطعی است

به گزارش پاتاق نیوز، رئیس مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: بنابر نمونه‌برداری‌های علمی و آزمایش‌های دقیق در مراکز مدرن آزمایشگاهی حوزه بهداشت استان، آلودگی منابع آبی روستا شیخ‌صله قطعی است. ابراهیم شکیبا درخصوص نتایج آزمایش‌های گرفته شده در خصوص علت مسمومیت جمعی اهالی روستای مرزی شیخ‌صله از توابع شهرستان ثلاث باباجانی،، اظهار داشت: بنابر نمونه‌برداری‌های علمی […]

به گزارش پاتاق نیوز، رئیس مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: بنابر نمونه‌برداری‌های علمی و آزمایش‌های دقیق در مراکز مدرن آزمایشگاهی حوزه بهداشت استان، آلودگی منابع آبی روستا شیخ‌صله قطعی است.

ابراهیم شکیبا درخصوص نتایج آزمایش‌های گرفته شده در خصوص علت مسمومیت جمعی اهالی روستای مرزی شیخ‌صله از توابع شهرستان ثلاث باباجانی،، اظهار داشت: بنابر نمونه‌برداری‌های علمی و آزمایش‌های دقیق در مراکز مدرن آزمایشگاهی حوزه بهداشت استان، آلودگی منابع آبی روستا قطعی است.

وی ادامه داد: این نمونه‌برداری‌ها یک روز قبل از طغیان و روز بعد از آن از آب مصرفی در مناطق مختلف روستا جمع‌آوری شده و همه این آزمایش‌ها نشانگر آلودگی آب به دلیل عدم وجود کلر مناسب و آلودگی آب‌ با فاضلاب است.

رئیس مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: از بررسـی مسـتندات و بازدیـدهای میدانی مشـخص شد از سه ماه گذشـته نوسانات کلر باقی‌مانده بـدلیل نقص فنی سیسـتم سـالم‌سازی آب، ثبت و به شـرکت آب و فاضلاب گزارش شده است همچنین وجود منابع آلاینـده در پیرامون منبع تـامین کننـده آب و عـدم بهسازی و لایروبی مخزن جمع‌آوری آب چشـمه و عـدم رعایت حریم بهداشتی منبع تامین کننده آب مشهود بود.

وی با بیان اینکه کلرسنجی روزانه طی دو هفته قبل از بروز طغیان صفر بوده است، تصریح کرد: آخرین نتیجه میکروبی قبـل از بروز طغیان در تاریـخ ۱۵ شـهریورماه از روسـتای شـیخ‌صله و بازارچه مرزی از نظر اشریشـیاکلی و آلودگی آب بـا فاضـلاب توسط آزمایشـگاه آب و فاضـلاب مرکز بهـداشت ثلاث باباجانی مثبت گزارش شده است.
 
این مسؤول افزود: منبع آب دارای دریچه نفوذپـذیر بـا امکان نشت رواناب سـطحی است و از زمان ساخت، مخزن جمع‌آوری آب چشمه، لایروبی آن انجام نشده است.
 
وی اضافه کرد: در صـبح روز شروع طغیان میزان کلر باقی‌مانده در شبکه توزیع صفر گزارش و ثبت شده بود و بعدازظهر با انجام کلرزنی بصورت دستی و اسـتفاده از قرص‌های کلر میزان کلر به ۲ پی.پی.ام در ابتدای شبکه توزیع و ۰/۷ پی.پی.ام درفاصـله زمانی کوتاه در انتهای شـبکه رسـید که این میزان کلر خواهی می‌تواند نشانه وجود ماده آلی در شبکه و آلودگی آب بوده باشد.
 
شکیبا ادامه داد: همچنین نمونه‌برداری از آب شـبکه توزیع در حین طغیان در تاریخ ۱۷ شهریورماه انجام گرفت که براساس نتایج بدسـت آمده در تاریخ ۱۹ شهریورماه، دارای آلودگی باکتریولوژیکی و غیرقابل استفاده برای شرب است.
 
وی خاطرنشان کرد: طی بررسـی‌های بعمل آمـده در سـطح روسـتا در چنـد روز اخیر، مراسم خاص و دارای تجمع و همچنین توزیع مواد غـذایی و نذورات در بین خانوارهای روسـتائیان وجود نداشـته است و بنابراین احتمال طغیان در اثر مصرف مواد غذایی منتفی است.
 
رئیس مرکز بهداشت استان کرمانشاه افزود: مـدرسه روسـتا دارای مخزن آب است و با باز بودن مـدرسه و اسـتفاده دانشآموران از آب لوله‌کشـی، موارد بیماری زیادی میان دانش‌آموزان مشاهـده شده است که تا اطلاع ثانوی و با هماهنگی شورای تامین شهرسـتان، مدرسه تعطیل شده است.
 
وی تصریح کرد: دفع فاضـلاب توالت در خانوارهـا بصورت چاه جـذبی است و تعـدادی از این خانوارها در بالادست مظهر چشمه تامین کننده آب روستا قرار دارند.

شکیبا ادامه داد: سامانه آبرسانی به‌علت عدم کلرزنی، عدم بهسازی منبع و امکان نشت فاضـلاب به علت بالا بودن سـطح آب زیرزمینی، با ریسک زیاد ارزیابی می‌شود.

وی گفت: با دلایل و مستندات موجود براساس معیارهای علمی وزارت بهداشت، آلودگی منابع آب قطعی است و با توجه به این امر در روزهای اخیر تلاش‌های خوبی توسط فرماندار این شهرستان و مجموعه آبفا برای اصلاح و بهینه‌سازی آب روستا انجام گرفته است.

شکیبا ادامه داد: از پیگیری نماینده منطقه، زحمات استانداری به ویژه مدیریت بحران استان، همکاری و تلاش فرماندار شهرستان و شورای تامین و انجام توافقات صورت‌جلسه توسط اعضای این شورا برای رفع مشکل و اقدامات شایسته آبفا و نیز تمامی مسؤولان محلی و ذی‌ربط تقدیر می‌‌کنیم.

وی افزود: اعزام تیم واکنش سریع معاونت بهداشتی، اقدامات درمانی به موقع و مناسب برای درمان بیماران بستری و سرپایی، تهیه نقشه اپیدمیولوژی و گروه‌های سنی، نمونه‌برداری باکتریولوژیک آب در مراحل متعدد، تهیه نمونه‌های التور و ارسال به آزمایشگاه شهرستان، تهیه نمونه‌های استول جهت آزمایشات باکتریولوژیک، انگل‌شناسی و کشت مدفوع، تهیه و ارسال به آزمایشگاه تحقیقات گوارش و کبد تهران‌، بیماریابی فعال به‌صورت خانه به خانه، تشدید نظام سندرمیک بیماری‌های واگیر در منطقه بروز طغیان و کل شهرستان، درمان تمامی بیماران بستری سرپایی و پیگیری آن‌ها تا حصول نتیجه قطعی، اعزام و استقرار اتوبوس آمبولانس در شهرستان و اعزام بیماران و پذیرش و درمان بیماران در بیمارستان‌های مربوطه از جمله اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در این مدت بوده است.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=11798
  • 147 بازدید

برچسب ها