• امروز : پنج شنبه - ۲۵ شهریور - ۱۴۰۰
  • برابر با : 9 - صفر - 1443
  • برابر با : Thursday - 16 September - 2021

قیمت ۱۷۰۰ تومان برای خرید تضمینی گندم نامناسب است

  • کد خبر : 7948
  • ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۴
قیمت ۱۷۰۰ تومان برای خرید تضمینی گندم  نامناسب است

به گزارش پاتاق نیوز، حیدر کدیور با بیان اینکه قیمت تضمینی خرید هر کیلو گندم از کشاورزان برای امسال ۱۷۰۰ تومان در نظر گرفته شده، اظهار کرد: این قیمت برای شرایط فعلی اقتصادی فعلی کشاورزان اصلا رقم مناسبی نیست و هزینه‌های آنها را پوشش نمی دهد.وی ادامه داد: طی چند وقت اخیر که با افزایش قیمت […]

به گزارش پاتاق نیوز، حیدر کدیور با بیان اینکه قیمت تضمینی خرید هر کیلو گندم از کشاورزان برای امسال ۱۷۰۰ تومان در نظر گرفته شده، اظهار کرد: این قیمت برای شرایط فعلی اقتصادی فعلی کشاورزان اصلا رقم مناسبی نیست و هزینه‌های آنها را پوشش نمی دهد.
وی ادامه داد: طی چند وقت اخیر که با افزایش قیمت دلار و به دنبال آن افزایش قیمت بسیاری از کالاها و خدمات مواجه بودیم هزینه تمام شده تولید در بخش کشاورزی نیز بالا رفته و تولید و فروش گندم با قیمت کیلویی ۱۷۰۰ تومان با این هزینه ها برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد

عضو هیئت نمایندگان اتاق کرمانشاه معتقد است با این شرایط و این قیمت پایین، کشاورزان رغبت نمی‌کنند گندم مازاد بر نیاز خود را به صورت تضمینی به دولت بفروشند.
به گفته کدیور این امر باعث می شود گندمی که در دست کشاورزان است به بازارهای جانبی مانند بازار قاچاق و بازار دلالی وارد شود.
وی اضافه کرد: این نرخ خرید گندم می‌تواند نگرانی‌ها برای قاچاق گندم و خروج آن از مرزها را تشدید کند زیرا گندم آنسوی مرزها قیمت بیشتری دارد.
وی با اشاره به اینکه این قیمت خرید تضمینی و هزینه‌ای که کشاورزان برای کاشت گندم می‌کنند باعث می‌شود در سال‌های آینده دیگر رغبتی برای کشت گندم وجود نداشته باشد، یادآور شد: ادامه این روند باعث می شود با کاهش تولید گندم در سال های آینده مواجه باشیم.
عضو هیئت نمایندگان اتاق کرمانشاه از گندم به عنوان یک کالای استراتژیک یاد کرد که کمبود آن در کشور می تواند آسیب زا باشد و ادامه داد: با این شرایطی که در نرخ ارز داریم در صورتی که با کمبود تولید گندم مواجه شویم واردات آن نیز بسیار دشوار خواهد بود.
کدیور اضافه کرد: از سوی دیگر این روزها قیمت جو که به عنوان یک علوفه در بخش دامداری استفاده می‌شود در برخی از موارد از قیمت گندم بالاتر است و این امر باعث می‌شود برخی از دامداران از گندم به جای علوفه برای تغذیه دام های خود استفاده کند و ممکن است مقداری از گندم وارد این چرخه هم بشود.
وی معتقد است مجموعه این موارد باعث کاهش خرید تضمینی گندم از کشاورزان خواهد شد و این امر کشور را با مشکل مواجه می‌کند.
کدیور خواستار تعیین قیمت منطقی و کارشناسی بر اساس هزینه های انجام شده برای هر کیلو گندم شد و تاکید کرد: اگر این اقدام انجام نشود در زمینه تولید گندم خصوصا در سال های آینده با مشکل و کمبود مواجه خواهیم شد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=7948
  • 277 بازدید

برچسب ها