• امروز : دوشنبه - ۱۷ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 11 - محرم - 1444
  • برابر با : Monday - 8 August - 2022

مجلس برای کمک به جهش تولید تلاش کند

  • کد خبر : 12624
  • ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
مجلس برای کمک به جهش تولید تلاش کند

به گزارش پاتاق نیوز، رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه خواستار تلاش مجلس شورای اسلامی برای تسهیل‌گری در وضعیت اقتصادی، فضای کسب و کار بنگاه‌ها و مشکلات تجارت خارجی برای کمک به جهش تولید در کشور شد. «کیوان کاشفی» عصر شنبه در نشست امروز فعالان اقتصادی با مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در سرسرای اجتماعات اتاق […]

به گزارش پاتاق نیوز، رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه خواستار تلاش مجلس شورای اسلامی برای تسهیل‌گری در وضعیت اقتصادی، فضای کسب و کار بنگاه‌ها و مشکلات تجارت خارجی برای کمک به جهش تولید در کشور شد.

«کیوان کاشفی» عصر شنبه در نشست امروز فعالان اقتصادی با مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در سرسرای اجتماعات اتاق بازرگانی از مجلس شورای اسلامی به عنوان یک نهاد بسیار مهم و اثرگذار بر مسائل اقتصادی در بُعد ملی و استانی یاد کرد و گفت: در حالیکه در دو، سه سال اخیر شرایط اقتصادی کشور دشوار شده و هر روز بر وخامت آن افزوده می‌شود توقع داریم اثرگذاری فعالیت‌های مجلس افزایش یابد.

وی مشکل کنونی که با آن مواجه هستیم را سرعت بسیار بالای صدور دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های دولتی در برابر قوانین مجلس دانست و خاطرنشان کرد: هرچقدر سرعت مشکلات اقتصادی بالا می‌رود سرعت صدور بخشنامه‌ها که مانع اصلی بخش تولید است نیز زیاد می‌شود اما روند قانونگذاری و تصمیم‌گیری در مجلس در برابر آن کند است زیرا در مجلس تصویب یک قانون نیازمند روند طولانی تبدیل شدن لایحه یا طرح به قانون، تصویب، تایید در شورای نگهبان و در نهایت اجرا است.

کاشفی معتقد است اگر یکی از بخشنامه‌های دولتی مغایرتی با قانون داشته باشد تا فعال اقتصادی بخواهد موضوع را پیگیری کند و حکم بگیرد باید زمان و هزینه زیادی صرف کند که شرایط آن فراهم نیست.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه خواستار همکاری بیشتر مجلس شورای اسلامی برای ساماندهی این وضعیت و تسهیل‌گری شرایط برای فعالان اقتصادی شد.

اولویت مجلس حمایت از تولید باشد

او موضوع دیگری که باید اولویت مجلس باشد را حمایت از تولید دانست و اظهار کرد: حمایت واحدهای تولیدی با صادرات گره خورده است و واحدی می‌تواند استوار باشد و اشتغال پایدار داشته باشد که در فضای بین‌المللی رقابت کنند. در حالیکه اتکا صرف به بازار داخلی به جهت کوچک شدن آن و رقابت زیادی که در آن وجود دارد باعث شکننده شدن واحدها خواهد شد.

کاشفی با بیان اینکه امروز واحدهایی که در زمینه تجارت خارجی فعالیت دارند با مشکلات متعددی مواجهند، یادآور شد: بنگاه‌های اقتصادی برای تامین مواد اولیه وارداتی با مشکلات زیادی در زمینه گشایش اعتبار، ثبت سفارش و سایر موارد مشکل دارند و در بُعد صادرات نیز تعهدات ارزی و موضع گیری کم سابقه بانک مرکزی در این زمینه چالش‌های جدی ایجاد کرده است.

وی ورود جدی مجلس خصوصا کمیسیون جهش تولید را برای حل مشکلات تجارت خارجی ضروری دانست.

سرمایه گذاری برای کرمانشاه باید جذب کنیم

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه از معضلات کرمانشاه هم یاد کرد و گفت: در کرمانشاه باوجود تعاملات خوبی که مدیران استان از مدیران ارشد گرفته تا مدیران دستگاه‌ها با بخش خصوصی دارند اما اثر گذاری این تعامل کم است.

کاشفی دلیل این موضوع را بخشنامه‌های متعدد و دست و پاگیر دانست که دست مدیران را بسته است و تاکید کرد: از سوی دیگر مدیران نگران دستگاه‌های نظارتی هم هستند زیرا هرچقدر مشکلات اقتصادی بیشتر می‌شود فشارهای نظارتی هم به همان نسبت سنگین می‌شود.

وی تعامل بیشتر مدیران استان، نمایندگان مجلس و بخش خصوصی را برای کمک به جهش اقتصادی استان ضروری دانست و افزود: باید برای حفظ حتی یک ریال سرمایه‌گذاری در استان هم تلاش کنیم زیرا شرایط کرمانشاه با استان‌های دیگر که سرمایه‌گذاری‌های چند میلیاردی دارد فرق می‌کند.

کاشفی بر لزوم حفظ سرمایه‌گذاری های موجود و جذب سرمایه‌گذاران جدید در استان تاکید کرد و ادامه داد: خوشبختانه اکنون تمایل برای سرمایه‌گذاری در کرمانشاه خوب است و نباید اجازه بدهیم این فرصت از دست برود.

او توجه به سایر حوزه‌ها ی اقتصادی مانند کشاورزی، گردشگری و دیگر بخش ها را نیز ضروری اعلام کرد و گفت: اصناف هم در شرایط کرونا آسیب جدی دیدند و اکنون نیازمند حمایت جدی و تسهیل‌گری هستند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=12624
  • 123 بازدید

برچسب ها