• امروز : چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱
  • برابر با : 17 - شوال - 1443
  • برابر با : Wednesday - 18 May - 2022
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

محدودیت در زایمانهای نا متعارف اعمال شد

  • کد خبر : 14274
  • ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲
محدودیت در زایمانهای نا متعارف اعمال شد
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می گوید به منظور جلوگیری از زایانهای نارش اعمال محدودیت‌های جدی زایمان‌های غیرمتعارف در ۹۹/۹/۹ به بیمارستانهای استان ابلاغ شده است

به گزارش پاتاق نیوز، بهمن روشنی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به حجم زایمانهای نامتعارف و زود رس در تاریخ های مشخص گفت: با نزدیک شدن به نهم آذر ماه سال جاری (۹۹/۹/۹) برخی زوجین با اصرار خواستار زایمان و تولد نوزادشان در این تاریخ هستند. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه افزود: با توجه به تجربیات سال‌های گذشته این قبیل اقدامات و دستکاری تاریخ تولد نوزاد، آمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان را افزایش می‌دهد و در مواردی به قیمت جان نوزاد تمام می‌شود.

روشنی تصریح کرد: از طرفی انجام مداخلات غیر ضروری و تعجیل در ختم بارداری به لحاظ تاریخ مذکور، مادر را نیز در معرض خطرات بعضاً کشنده و یا با ریسک عوارض بسیار شدید قرار می‌دهد. ضمناً با توجه به اینکه براساس مستندات موجود جهانی، زنان باردار در صورت ابتلا به کووید ۱۹ در معرض خطر بیشتری در مقایسه با ز نان غیر باردار در سنین باروری هستند و از طرفی در شرایط حاضر احتمال وجود موارد ابتلا بدون علامت بیماری کووید ۱۹ در جامعه وجود دارد، عوارض مداخلات غیر ضروری مانند سزارین‌های غیر ضروری نیز نگرانی جدی نظام سلامت درباره تامین سلامتی مادران و نوزادان است.

او با تاکید بر جلوگیری از این امر گفت: از کلیه همکاران شاغل در بخش‌های مرتبط با سلامت مادران و نوزادان ازجمله متخصصین محترم زنان، اطفال، بیهوشی، ماما‌ها و پرستاران محترم حوزه بهداشت و درمان انتظار می‌رود با روشنگری و آموزش والدین درخصوص خطرات این اقدام و مدیریت زایمان‌های طبیعی که در تاریخ مذکور به صورت خودبخودی و بدون مداخله انجام می‌شوند، به ارتقاء سلامت مادران و نوزادان استان کمک نمایند. از مردم فهیم و محترم استان نیز انتظار می‌رود با همکاری همه جانبه با کادر بهداشت و درمان در این راستا کوشا باشند.

روشنی در پایان هم گفت: بر همین اساس بازرسان معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در آن روز بطور مستمر در کلیه بخش‌های زایمانی استان به منظور رعایت ظوابط زیر حضور خواهند داشت:

  • توجه به سن بارداری در زمان ختم حاملگی (کمتر از ۳۹ هفته ممنوع می‌باشد)
  • توجه به اندیکاسیون سزارین (بدون دلیل قانونی و پذیرفته شده سزارین انجام نشود)
  • از انجام مداخلات غیر ضروری در فرآیند زایمان پیشگیری شود.
لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=14274
  • 615 بازدید

برچسب ها