• امروز : پنج شنبه - ۱۶ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 8 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Thursday - 7 July - 2022

مروری بر زندگی آیت الله سید مرتضی نجومی

  • کد خبر : 3460
  • ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
مروری بر زندگی آیت الله سید مرتضی نجومی

به گزارش” پاتاق نیوز “ آیت الله سیدمرتضی نجومی، فرزند آیت الله آقاسید محمدجواد نجومی در ۲۳ جمادی الثانی ۱۳۴۶ هجری قمری برابر با ۵ آذر ۱۳۰۷ هجری شمسی در کرمانشاه متولد شد. وی از نوادگان امام زین العابدین (ع) بود. آیت الله نجومی، پس از گذراندن سال دوم دبیرستان، در سال ۱۳۲۲ تحصیل در مدرسه […]

به گزارش” پاتاق نیوز “ آیت الله سیدمرتضی نجومی، فرزند آیت الله آقاسید محمدجواد نجومی در ۲۳ جمادی الثانی ۱۳۴۶ هجری قمری برابر با ۵ آذر ۱۳۰۷ هجری شمسی در کرمانشاه متولد شد. وی از نوادگان امام زین العابدین (ع) بود.

آیت الله نجومی، پس از گذراندن سال دوم دبیرستان، در سال ۱۳۲۲ تحصیل در مدرسه را رها کرد و به تحصیل دروس حوزوی پرداخت.

وی در دوران طلبگی از محضر اساتیدی همچون آقا میرزاابراهیم پورمعتمد، حاج سیدمحمود معصومی لاری و حاج شیخ حسن حاج آخوند به تحصیل علوم دینی پایه پرداخت. سپس برای گذراندان پایه های بالاتر به عتبات عالیات عراق «کربلا و نجف» مهاجرت کرد که در کتاب «کیمیای سعادت» با عنوان تعبیر رویا و عزیمت به کوی دوست از این اقدام یاد کرده است.

علامه نجومی می نویسد: رفت و آمد علاقه مندان و همشهریان را به منزل والد و معاشر بیش از اندازه را بلایی برای ادامه تحصیل دیدم، لذا تصمیم به عزیمت به عتبات مقدسه و انتقال به حوزه نجف اشرف گرفتم».

وی در سال ۱۳۶۹ هجری قمری به کسب درجه اجتهاد نائل آمد. در این ایام، ایشان در درس خارج حضرات آیات آقامیرزا محمدباقر زنجانی، آقامیرزا عبدالهادی شیرازی، حاج آقا محسن حکیم و حاج سیدمحمود شاهرودی شرکت و اولین اجازه اجتهاد را از دست آیت الله آقا میرزا محمد باقر زنجانی دریافت کرد.

علامه نجومی در سال ۱۳۴۹ در پی اخراج ایرانیان مقیم عراق، توسط رژیم بعثی، به کرمانشاه بازگشت و امام جماعت مسجد نواب که از مساجد فعال و پر جمعیت شهر کرمانشاه است شد.

آیت الله نجومی در مورد فعالیت های دوران انقلاب خویش چنین می نویسد: «بعد از بازگشت از نجف اشرف تا شروع انقلاب مقدس اسلامی، دیگر مجال نوشتن کتابی یا استنساخی پیدا نشد و به کارهای معمولی و وظایف مقرره روحانیت مشغول شدیم. تا اوان انقلاب اسلامی که جوانان عزیز و سر باخته، دستگاه تکثیر و چاپ اعلامیه ها را مخفیانه به منزل ما آوردند، به طوری که خود آقایان روحانیون محترمی که کاملاً در جریان انقلاب بودند، نمی دانستند که اعلامیه ها کجا تکثیر می شود. حتی گاهی جلسه آقایان علما در منزل ما بود و در همان وقت، جوانان عزیز در زیرزمین خانه مشغول تکثیر و چاپ اعلامیه ها با انشاء این حقیر بودند.»

از آیت الله نجومی آثار خطی و رسالاتی با عناوینی چون «رساله بعد معنوی هنر خط»، «رساله التصویر والتمثیل»، «رساله الغناء»، «رساله النجاسه الخمر»، «تفسیر سوره مؤمن» و رساله ای در تعظیم شعائر اسلامی به جا مانده است.

آیت الله نجومی از برترین های هنر خوشنویسی جهان بود. وی نزد خطاطان بزرگی همچون هاشم بغدادی و احمد نجفی به تمرین و ممارست پرداخت. وی در خط نسخ و ثلث، یگانه و بی همتا بود و در تذهیب و تشعیر و جلید و گل  و  بوته سازی، آثار جاودانه ای پدید آورد.

در سال ۱۳۹۸ هجری قمری، مرحوم حاج میرزااحمد معصومی زنجانی، اجازه ای عربی در عالم خط برای ایشان نوشت. آیت الله نجومی، لوح تقدیر نخستین گردهمایی و جشنواره خوشنویسان جهان را از آن کرد و از چهره های ماندگار ایران در عالم هنر بود.

آیت الله نجومی در مورد ویژگی های هنری خود و خانواده اش می نویسد: «در خاندان ما هنرهای زیبا جایگاه ویژه ای دارد و هنرمند خوشنویس، نقاش و صحّاف زیاد داشته ایم. مرحوم جدّم میرزا اسماعیل، از خوشنویسان بسیار خوبی بودند که انواع خطوط را بسیار استادانه می نوشتند و آثار بسیار ارزشمندی در این زمینه دارند که همراه برادرش آقا میرزا رضای منجّم باشی از شاگردان میرزا محمدعلی خوشنویس کرمانشاهی بوده اند».

علامه سید مرتضی نجومی، ۲۵ آبان ۸۸ در سن ۸۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=3460
  • 455 بازدید

برچسب ها