• امروز : پنج شنبه - ۷ بهمن - ۱۴۰۰
  • برابر با : 24 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Thursday - 27 January - 2022
مسوول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری کرمانشاه:

مستند «مشق عشق» درباره استاد «عبدالله جواری» تولید شد

  • کد خبر : 15611
  • ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
مستند «مشق عشق» درباره استاد «عبدالله جواری» تولید شد
مسوول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری کرمانشاه گفت: مستند ۲۵ دقیقه‌ای «مشق عشق» که روایت متفاوتی از ابعاد زندگی شخصی و هنری استاد برجسته و ملی خوشنویسی کرمانشاه «عبدالله جواری» است ، تولید و آماده پخش شده است.

به گزارش پاتاق نیوز، مسوول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری کرمانشاه گفت: برای اینکه این مستند از حالت یکنواختی خارج شود قالب آن را «پرتره» انتخاب کردیم که در آن از تصاویر آرشیوی، گفت و گو و مصاحبه استفاده کنیم و روایت زندگی استاد جواری از زبان خود ایشان هم بر جذابیت‌های این مستند افزوده است.

فخرالدین دوست‌محمد، استاد جواری را چهره اخلاقی و ملی توصیف کرد و ادامه داد: ایشان سال ۱۳۳۵ در محله «برزه‌دماغ» کرمانشاه به دنیا آمده و ما هم در بخشی از این مستند به این محله قدیمی رفتیم و بخشی از خاطرات استاد جواری را مرور کردیم. 

وی درخصوص دیگر بخش‌های این مستند هم گفت: همانطور که می‌دانید استاد جواری یک کارخانه تولید چرخ، بیل و کلنگ دارند که در این شرایط تعطیل و کارگران هم بیکار شده‌اند، بخشی را هم به این کارخانه پرداختیم و سعی کردیم فعالیت‌های انجمن خوش‌نویسی کرمانشاه را با مدیریت استاد جواری تشریح کنیم.

دوست‌محمد تمرکز بیشتر این مستند را روی زندگی شخصی و سجایای اخلاقی استاد جواری عنوان کرد و ادامه داد: در بخش دیگری هم به نقش همسر ایشان در همراهی و کمک در حوزه خوشنویسی و همچنین به برخی از فعالیت‌های استاد جواری در دوران کرونا و خلق آثار ماندگاری از ایشان پرداختیم.

مسوول خانه کاریکاتور حوزه هنری کرمانشاه در پایان گفت: هزینه تولید هر دقیقه مستند بیش از ۱۵۰ هزار تومان است و اگر شرایط بودجه‌ای اجازه بدهد سعی می‌کنیم برای همه مفاخر و بزرگان کرمانشاه چنین مستندی را تولید کنیم.

عبدالله جواری کرمانشاهی از خوشنویسان بنام و معاصر کرمانشاهی است که سال ۱۳۳۵ در محله برزه دماغ کرمانشاه به دنیا آمد ؛ وی نخست هنر خوشنویسی را نزد «میرزا آقا کریمی» آغاز و سپس دوره تکمیلی آن را نزد مرحوم آیت الله نجومی (ره) چهره ماندگار جهان اسلام، ادامه داد.
کیخسرو خروش، اردشیر اکبری و استاد امیر خانی دیگر اساتید خوشنویسی بودند که استاد جواری نزد آنان تلمذ کرد و هم اکنون وی از اساتید برتر خوشنویسی کشور بوده و شاگردان زیادی نزد وی، هنر ارزشمند خوشنویسی را فراگرفته اند.
از جمله فعالیت های این پیشکسوت کرمانشاهی می توان به کتابت شاهنامه، مناجات نامه شهدای کرمانشاه، منتخب دیوان شمس، دیوان محتشم کاشانی، دیوان وحدت کرمانشاهی، دیوان حافظ و مقاله سیری در هنر خوشنویسی کرمانشاه اشاره کرد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=15611
  • 371 بازدید