• امروز : سه شنبه - ۱۶ آذر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 3 - جماد أول - 1443
  • برابر با : Tuesday - 7 December - 2021
در کرمانشاه؛

نخستین سازه برج تقطیر زیست پالایشگاهی کشور نصب شد

  • کد خبر : 13616
  • ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹
نخستین سازه برج تقطیر زیست پالایشگاهی کشور نصب شد
سازه برج تقطیر تماما ایرانی که نخستین سازه زیست پالایشگاهی کشور است امروز در کرمانشاه به وزن ۶۰ تن و ارتفاع ۵۰ متر بعنوان قلب پالایشگاه کرمانشاه نصب شد.

به گزارش پاتاق نیوز، محمد نوری امیری معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در حاشیه این مراسم گفت:ظرفیت پالایش این برج روزانه معادل یک میلیون ۶۰۰هزار لیتر مخلوط ورودی اولیه هست که در نهایت به استحصال ۲۰۰هزار لیتر اتانول سوختی و سایر محصولات جانبی می‌انجامد.

به گفته محمد نوری امیری تمام عملیات مهندسی طراحی فرایند و ساخت این برج تقطیر با بهره گیری از دانش و توان متخصصان داخلی صورت گرفته به ویژه برای اولین بار در کشور این گونه از سینی‌های تقطیر که نیازمند ترکیبی از دانش و فناوری در رشته‌های مختلف هست داخلی سازی شده است.

وی افزود:داخلی سازی این برج از خروج حدود ۱ و نیم میلیون دلار ارز جلوگیری کرده است. همچنین ارزش روز هزینه ساخت برج تقطیر معادل ۲۳۰میلیارد ریال و ۴۰درصد ارزانتر از نمونه خارجی هست. علاوه بر این صرفه جویی ریالی و ارزی دستیابی به توان ساخت داخل سینی‌های تقطیر و تزریق این هزینه در بین سازندگان داخلی مزیت دیگر داخلی سازی این بخش از زیست پالایشگاه کرمانشاه است.

معاون نوسازی و بهره برداری ایدرو با بیان اینکه مجموع ارزش روز سرمایه گذاری انجام شده توسط این سازمان برای احداث نخستین زیست پالایشگاه تولید بیو اتانول کشور در کرمانشاه معادل ۶هزار و پانصد میلیارد ریال از محل منابع داخلی و سایر منابع است افزود: ۶۶ میلیون لیتر تولید سالانه این محصول در زیست پالایشگاه کرمانشاه به صرفه جویی ۶۶میلیون دلاری و تولید سوخت سالمتر در کشور می‌انجامد. همچنین سالانه ۶۶هزار تن کنجاله تخمیری باقیمانده از تولید الکل سوختی بعنوان محصول جانبی بدست می‌اید که اکنون بعنوان یک ماده ارزشمند تغذیه دام بصورت وارداتی تامین می‌شود.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=13616
  • 630 بازدید