• امروز : یکشنبه - ۱۹ اردیبهشت - ۱۴۰۰
  • برابر با : 28 - رمضان - 1442
  • برابر با : Sunday - 9 May - 2021

نقدی بر نقدینگی کشور

  • کد خبر : 3330
  • ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۵
نقدی بر نقدینگی کشور

روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده می شود! این روزها و ماهها مردم ایران از مشکلات عدیده اقتصادی رنج می برند که زندگی آنان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. افزایش نرخ ارز و کاهش چشمگیر نرخ ریال و به تبع آن کاهش قدرت خرید و از طرفی مشکلات ایجاد شده […]

روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده می شود!
این روزها و ماهها مردم ایران از مشکلات عدیده اقتصادی رنج می برند که زندگی آنان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
افزایش نرخ ارز و کاهش چشمگیر نرخ ریال و به تبع آن کاهش قدرت خرید و از طرفی مشکلات ایجاد شده در حوزه تولید و اشتغال از جمله مهمترین چالش های پیش روی زندگی مردم است این در حالیست که دولت تا کنون نتوانسته است تمهیدات مناسبی را برای کاهش این دردهای اقتصادی که به اعتقاد کارشناسان مربوطه بخش قابل توجهی از آن ریشه داخلی دارد در نظر بگیرد.
بدیهی است که جهش نرخ ارز علت نیست بلکه معلول عواملی مانند تورم و نقدینگی است.
 در این بین اما بالا بودن حجم نقدینگی یکی از عمده علت های مشکلات اقتصادی کشور است.
به این عددها خوب توجه کنید بنا بر آمارهای ارایه شده میزان نقدینگی کشور در حال حاضر حدود ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان است و گفته می شود هر روز بطور متوسط ۱۰۰۰ میلیارد تومان به این عدد اضافه می شود.
رقم نقدینگی کشور تا سال ۹۲ بین ۴۶۰ تا ۴۷۰ میلیارد تومان اعلام شده و در سالهای اخیر رقم سنگینی به نقدینگی کشور افزوده شده است.
اما نقدنگی چست ؟ پولی که در جیب ما و یا کارتهای بانکیمان وجود دارد نقدینگی است به گفته برخی کارشناسان اقتصادی مانند دکتر نوعی بیش از ۸۰ درصد نقدینگی کشور در قالب تسهیلات بلند مدت است و حجم عمده این نقدینگی در قالب تسهیلات بلند مدت به حدود فقط چند درصد از افراد جامعه اختصاص یافته است.
میزان نقدینگی کشور در حالی حدود ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده که رقم تولید ناخالص ملی ۱۴۰۰ میلیارد تومان است و کارشناسان مربوطه بالا بودن نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی را نشان آن می دانند که نقدینگی جذب تولید نشده و این امر باعث کاهش رشد اقتصادی ، افزایش بیکاری و تورم و رکود می شود
حال این سوال مطرح می شود که این رقم به چه افرادی پرداخت شده و در چه مواردی مورد استفاده قرار گرفته است؟
اما از این اعداد که بگذریم که البته نباید از کنار آنها هم براحتی بگذریم انتظار می رود که مسئولان به مقوله نقدینگی بطور جدی توجه کنند و برای آن راهکارها و نظارت لازم را پیش بینی کنند چراکه یکی از راههای برون رفت از مشکلات اقتصاد نابسامان امروز کشور بیرون آمدن از بیراهه نقیدنگی کنونی است و در این باره نباید بیش از این درنگ شود.

یاداشت : رسول مرادی فعال رسانه

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=3330
  • 428 بازدید

برچسب ها