• امروز : دوشنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : 12 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Monday - 21 June - 2021

نوسازی در مناطق پرخطر ممنوع

  • کد خبر : 6290
  • ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۰۱
نوسازی در مناطق پرخطر ممنوع

به گزارش پاتاق نیوز، مرادی فر رئیس دادگستری شهرستان کرمانشاه در این نشست ضمن اشاره به مسئولیت حقوقی در جامعه، تناسب و اندیشه های حقوقی با مسئولیت های نهادی در مواجهه با مخاطرات طبیعی را الزامی دانست و بر لزوم تغییر نگرش از دیدگاه کوتاه مدت به بلند بلند مدت تاکید نمود. رئیس دادگستری شهرستان کرمانشاه […]

به گزارش پاتاق نیوز، مرادی فر رئیس دادگستری شهرستان کرمانشاه در این نشست ضمن اشاره به مسئولیت حقوقی در جامعه، تناسب و اندیشه های حقوقی با مسئولیت های نهادی در مواجهه با مخاطرات طبیعی را الزامی دانست و بر لزوم تغییر نگرش از دیدگاه کوتاه مدت به بلند بلند مدت تاکید نمود. رئیس دادگستری شهرستان کرمانشاه با اشاره به اینکه عدم صدور مجوز به متجاوزان در حریم و بستر می توانست مانعی جدی برای این حجم از خسارت باشد بر لزوم مستند سازی وضعیت رودخانه‌ها و مسیل‌ها تاکید ویژه نمود.
وی با اذعان به جایگاه بسیار مهم  رسانه‌ها و به ویژه صدا و سیما در اطلاع رسانی و کمک به سازمانها و نهادهای درگیر مخاطرات، اتخاذ برنامه های پیشگیرانه برای کاهش بار سازمانی آینده را بسیار حیاتی ذکر کرد.
مرادی فر با اشاره به اینکه سیلاب تفهیم کار را آسان کرد بر لزوم متقاعد سازی مردم برای عدم نوسازی در مناطق پرخطر تاکید نمود.

وی خاطر نشان ساخت بسیاری از مشکلات ما ناشی از عدم رعایت درست قانون بوده است چراکه قانون پیشگیری از سیل در سال ۱۳۴۸ مصوب شده است.
رئیس دادگستری شهرستان کرمانشاه با اشاره به زلزله سرپل ذهاب، مسئولیت مهندسی در برابر  سازه های ایجاد شده را برای مواجهه با مخاطرات طبیعی بسیار جدی دانست و ضمن تاکید بر اجرای قانون مغفول سیل،  پشتیبانی قانونی را بستری برای پشتیبانی قضایی و انتظامی دانست و بر انجام اقدامات قانونی تاکید ورزید.

 در ادامه شوهانی مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی نیز با ارائه پیشنهادهایی بر لزوم همکاری های بین بخشی برای مقابله با تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها تاکید نمود.
رئیس اداره ثبت و اسناد و املاک از دیگر مدعوین این جلسه بود که با اشاره به تکالیف قانونی اداره ثبت اسناد و املاک از عدم هماهنگی بین بخشی برای مقابله با تجاوز به بستر و حریم رودخانه ها سخن گفت و اظهار داشت کنترل ساخت و ساز های آتی باید با کار کارشناسی و تیم فنی انجام گیرد.
وی استفاده از دانش روز و به ویژه سیستم اطلاعات جغرافیایی برای مشخص کردن حریم و بستر و اخذ سند آن توسط شرکت آب منطقه ای کرمانشاه را  موجب بستن راه و عدم تکرار تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها دانست.
در ادامه شهلایی مشاور و جانشین مدیر عامل شرکت با اشاره به مغایرت های موجود و الزام عدم ارائه خدمات به خاطیان که به نوعی تناقض و تسهیل تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها است از فشارهای ناشی از تفکرات چیره بر ایده کارشناسی و تحکم های غیر فنی انتقاد کرد و گفت چیرگی تفکر فنی _مهندسی بر رویکردهای غیر فنی است که می‌تواند در حفاظت از حریم و بستر رودخانه ها تسهیلگر باشد.
نماینده اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری نیز با اشاره به ۴۰۰ هزار هکتار کار آبخیزداری انجام شده در استان، با ارائه پیشنهادهایی خواستار توجه بیشتر به آبخوانداری و آبخیزداری و انجام اعمال پیشگیرانه برای مواجه با سیلاب شد.
 مدیرعامل شرکت آب منطقه ای با  اشاره‌ای اجمالی به سیلاب فروردین ماه سال جاری، با ذکر ارقام و اعداد خطر سیلاب را جدی خواند و بخش اعظمی از خسارات و نابسامانی های ناشی از آن را متوجه ناکارآمدی سیستمهای اجرایی برای اتخاذ شیوه های بازدارنده در مواجهه با تجاوز به حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها دانست.

درویشی با اشاره به اهمیتی که سیلاب می‌توانست در تغذیه آبخوانها و پرشدن مخازن آب سطحی داشته باشد از آن با عنوان نعمتی یاد کرد که متاسفانه با اتفاقاتی که در چند دهه اخیر در دستکاری های انسانی در بستر حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها رخ داد عملاً خسارت سیلاب بسیار بیشتر از مزایای آن بوده است.
وی حجم بالای خسارت وارد شده ناشی از ساخت و ساز غیرمجاز و تجاوز به حریم و بستر رودخانه را عاملی برای خسارت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در استان دانست و آن را اجحاف بزرگی در حق دولت دانست که باید مسئول تامین خسارت باشد.

درویشی با اشاره به حضور بخش ها و سازمان های مختلف طی دهه‌های گذشته در حفاظت بستر و حریم رودخانه ها، خواهان اتخاذ رویکردهای جدید و عملیاتی تر برای مواجهه با مخاطرات جوی و حفاظت از حریم سواحل رودخانه های استان شد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه حوادث سیلاب را ناشی از یک روز دو روز ندانست بلکه آن را نتیجه یک فرایند انسانی پایستار ذکر کرد که باید بیش از پیش به فکر حل و فصل مسائل مرتبط با آن بود. وی ضمن اشاره به مخاطرات جدی در سال‌های آینده بر لزوم برنامه ریزی های جمعی تاکید ویژه داشت. وحدتی مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب با اشاره ای کلی به روند پتانسیل منابع آب در استان و مخاطرات جوی اخیر، گزارشی از اقدامات انجام شده در فروردین ماه سال جاری را ارائه داد.
وحدتی نقش بارش های اخیر در تغذیه آبخوان ها را کمتر از خسارت های وارد دانست و با اشاره به اینکه روند بارشی می‌تواند در سال‌های آتی تکرار شود بر لزوم اتخاذ شیوه های بازدارنده در مواجهه با سیلاب تاکید نمود. در ادامه جلسه مرادی فر رئیس دادگستری شهرستان کرمانشاه و سابر مدعوین به اظهار نظرات خویش پرداختند.

 

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=6290
  • 249 بازدید

برچسب ها