• امروز : چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱
  • برابر با : 17 - شوال - 1443
  • برابر با : Wednesday - 18 May - 2022
مدیر کل انتقال خون استان کرمانشاه:

وضعیت ذخایر خونی کرمانشاه به مرز بحرانی رسیده است

  • کد خبر : 14030
  • ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
وضعیت ذخایر خونی کرمانشاه به مرز بحرانی رسیده است
مدیر کل انتقال خون استان کرمانشاه با بیان اینکه وضعیت ذخایر خونی استان به مرز بحران رسیده، از هم‌استانی‌ها خواست در راستای اهدای خون فرهنگ‌سازی کنند.

 به گزارش پاتاق نیوز، پژمان صالحی‌فر با اشاره به کاهش ذخایر خونی استان، اظهار داشت: هر کدام از شهروندان باید به سهم خود در راستای فرهنگ اهدای خون اطلاع‌رسانی کنند، چون که سازمان انتقال خون یک سازمان مردمی است و به عنوان تنها متولی تامین خون و فرآورده‌های خونی منبعی جزء اهداکنندگان ندارد.

وی ادامه داد: سازمان نمی‌تواند خون را از جایی خریداری و یا سفارش تولید دهد در تمام دنیا تامین خون و فرآوردهای خونی توسط اهداکنندگان خون تامین می‌شود و از آنجایی که طول عمر بالایی ندارد (پلاکت سه روز تاریخ مصرف دارد و خون نهایتا ۳۵ روز)، امکان ذخیره‌سازی طولانی مدت هم وجود ندارد.

مدیر کل انتقال خون استان کرمانشاه تصریح کرد: مصرف کنندگانی هستند که به‌صورت روزانه برای زنده ماندن نیاز به خون دارند که متاسفانه نزدیک شدن به فصل سرما هم مزیتی بر علت شده و موجودی‌های ما را به مرز بحران رسانده است.

وی در تعریف بحران ذخایر خونی استان، گفت: ایده‌آل ذخایر به گونه‌ای است که ذخیره پنج روز را داشته باشیم وقتی ذخایر به سه روز و کمتر از آن برسد، کمیته بحران را تشکیل می‌دهیم چرا که اگر در این وضعیت به مدت دو روز اهدا کننده نداشته باشیم ذخایر ما تمام می‌شود و نباید اجازه تمام شدن ذخایر را بدهیم چون جبران کردن آن کار سختی خواهد بود.

صالحی‌فر خاطرنشان کرد: در این روزهای سخت همه دست به دست هم داده‌اند و کمک‌های معیشتی را برای افرادی که شغل خود را از دست داده‌اند تهیه کنند، بسته‌هایی هم وجود دارد که خارج از بسته‌های معیشتی را می‌توانند برای نجات بیماران اهدا کنند؛ هستند بیمارانی که بدون خون نمی‌توانند به زندگی خود ادامه دهند.

وی در خصوص نگرانی مردم در راستای انتقال ویروس کرونا در مرکز اهدای خون، گفت: امن‌ترین جا بعد از خانه‌های مردم در این روزهای کرونایی سازمان انتقال خون است، چرا که این سازمان مرکز درمانی نیست که بیماران به آن‌‌جا مراجعه کنند معمولا سالم‌ترین افراد برای اهدای خون مراجعه می‌کنند و همه افراد در راستای داشتن علائم سرماخوردگی در این مرکز غربالگری می‌شوند.

صالحی‌فر اضافه کرد: ویروس کرونا از راه خون منتقل نمی‌شود و تمام تلاش ما این است که افراد کمترین زمان ممکن را در مرکز انتقال خون معطل شوند، حتی امکان نوبت‌گیری اینترنتی هم وجود دارد؛ لطفا کسانی که امکان اهدای خون را دارند حتما به مرکز مراجعه کنند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=14030
  • 214 بازدید

برچسب ها