• امروز : چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۱
  • برابر با : 17 - شوال - 1443
  • برابر با : Wednesday - 18 May - 2022
لزوم اکران فیلم‌های جدید در سینما؛

وعده تغییر گروه شغلی سینماها چه شد؟

  • کد خبر : 15400
  • ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
وعده تغییر گروه شغلی سینماها چه شد؟
مدیرامور سینمایی حوزه هنری استان کرمانشاه گفت: متاسفانه شیوع بیماری کرونا در برخی سینماها به ناچار سبب تعدیل نیرو و اختلال در پرداخت حقوق پرسنل سینماها شده است.

به گزارش پاتاق نیوز، محمدجواد کنجوری، مدیر امور سینمایی موسسه «بهمن سبز» حوزه هنری در استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس درخصوص وضعیت بازگشایی سینماهای این استان گفت: با توجه به تغییر وضعیت شهر کرمانشاه و هماهنگی به عمل آمده سینماهای این شهر از روز شنبه ششم دی ماه ۹۹ بازگشایی شدند.

وی درخصوص شرایط لازم برای رونق دوباره سینماها، گفت: سینماها باز شده است و ما تبلیغات بسیار گسترده‌ای هم کردیم و الحمدالله در این شرایط نسبتا از فروش سینمای خود در کرمانشاه راضی هستیم. اما این شرایط شکننده است و پس از چندین هفته نمایش فیلم‌های قدیمی اکران شده، بالاخره نیاز به فیلم جدید داریم.

کنجوری افزود: مسئولین ذی‌ربط اگر پا در عرصه بگذارند و از پشت‌میزهای خود قدم بردارند با حمایت از دو یا چند فیلم در ژانرهای مختلف چرخه سینما به راحتی به مدار قبلی خود باز می‌گردد؛ باید بپذیریم که در این شرایط تهیه کننده نیز باید حداقل هزینه تولید اثر خود را بدست آورد و این مهم تا مادامی که دولت و مسئولین سینمایی کشور حمایت نکنند، رخ نمی‌دهد. بنده به شخصه معتقدم حتی با فروش اندک نیز نباید چراغ سینماها که این روزها نور ضعیفی دارد، خاموش شود.

وی درخصوص اهمیت تغییر گروه شغلی سینماها از سه به ۲ توسط ستاد ملی کرونا، گفت: جالب است بدانید دولت حتی استخرها را دارد بازگشایی می‌کند، اما بنده هنوز نفهمیدم ستاد کرونا چه مشکلی با فرهنگ و سینما دارد؟ احساس می‌کنم اگر تابلوی سینماها به استخر تبدیل شود، دولت اجازه بازگشایی را به ما می‌دهد! تمام حرفشان این است که سینما را اگر باز کنیم، کرونا شیوع پیدا می‌کند. اما جالب است که در مورد رستوران، کافه‌ها و دیگر صنوف این دید وجود ندارد.

این مدیر سینمایی ادامه داد: ضریب اشغال صندلی در دو سینمای کرمانشاه، با توجه به وجود ۵۰۰ صندلی، به میزانی هست که احتمال شیوع کرونا وجود نداشته باشد. چون فاصله بسیاری میان مخاطبان وجود دارد، خطر خاصی متوجه مردم نیست و سینماها هر سانس ضدعفونی می‌شوند.

کنجوری خاطرنشان کرد: متاسفانه شیوع بیماری کرونا در برخی سینماها به ناچار سبب تعدیل نیرو و اختلال در پرداخت حقوق پرسنل سینماها شده است. بسیاری مجبور به ترک کار شده‌اند و ملزم هستند که در این شرایط گرانی و تورم، به سختی امر معاش کنند. اکنون نیز قریب به یک ماه است وعده کرده‌اند سینما به گروه شغلی ۲ می‌رود، اما تا امروز هیچ نتیجه‌ای رخ نداده و سینماداران بارها با مسئولین ذی‌ربط و حتی کمیسیون فرهنگی مجلس مکاتبه کرده‌اند، انگار گوش شنوایی نیست که دغدغه فرهنگ و سینماداران را بشنود.

وی درخصوص وظیفه دولت و سازمان سینمایی در شرایط کنونی، بیان کرد: متاسفانه از سوی دولت و حتی مسئولان استانی هیچگونه حمایتی از سینماها نشده است و هیچ یک از مسئولان نهادهای فرهنگی احوالی از سینما نمی‌گیرند و این خود یک فاجعه است. انگار اصلا سینما و مساله فرهنگ برای مسئولین اهمیتی ندارد و با آن خداحافظی کرده‌اند.

مدیر امور سینمایی حوزه هنری استان کرمانشاه ادامه داد: از سوی دیگر عدم اکران فیلم مناسب از دیگر عوامل رکود سینماست. به گونه‌ای که باتوجه به جو‌ روانی حاکم در کشور، سرمایه‌گذار حاضر به اکران فیلم خود در این شرایط نیست و این به رکود می‌افزاید. البته عدم حمایت رسانه و صداوسیما در تبلیغات نیز واقعا تاثیر و نقش مهمی دارد. به طوری که خیلی از مردم از بازگشایی سینماها بی‌خبر هستند‌‌.

وی افزود: سینماداران حتی در هزینه‌های جاری سینما اعم از آب، برق و… مانده‌اند، اما کسی حاضر نیست تسهیلاتی برای جبران این هزینه پرداخت کند. مگر جبران‌بخشی از این هزینه‌ها چقدر می‌شود؟! ما سینماداران فهمیدیم اگر خودمان برای خود تلاش نکنیم هیچ حمایتی از صنف ما نمی‌شود. در این شرایط که فروش یک سینما در ماه کمتر از ۱۰ میلیون تومان است، قطعا بدون حمایت نمی‌توان سرپا ماند.

کنجوری در پایان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنها امید ما ارائه یک فیلم مناسب است تا دوباره رونق به چرخه سینما بازگردد و ان‌شاءالله به زودی از این بحران خارج شویم.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=15400
  • 151 بازدید