• امروز : دوشنبه - ۲ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 22 - شوال - 1443
  • برابر با : Monday - 23 May - 2022
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

پیشنهاد منع تردد شبانه در پی اوضاع وخیم کرونا در کرمانشاه داده شد

  • کد خبر : 13725
  • ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
پیشنهاد منع تردد شبانه در پی اوضاع وخیم کرونا در کرمانشاه داده شد
وضعیت کرمانشاه از نظر شیوع کرونا نامناسب است؛ در ۲ شبانه روز گذشته بیش از ۵۰۰ بیمار جدید بستری شدند و بیش از ۲۰ نفر نیز فوت کردند؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه پیشنهاد اعمال مقررات منع آمد و رفت شبانه از ساعت ۲۰ به بعد را به مرکز داده و آن را یکی از مهمترین راهکارها در مقطع فعلی برای قطع زنجیره کرونا می‌داند.

 به گزارش پاتاق نیوز، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه روز چهارشنبه نشست خبری برای رییس و معاون غذا و دارو این دانشگاه با حضور تعداد معدودی از خبرنگاران ترتیب داده بود که رییس این دانشگاه اوضاع استان را را بسیار نامناسب ارزیابی کرد و گفت: برای تشریح اوضاع استان رسانه ها را به کمک طلبیده‌ایم و می‌خواهیم صادقانه و صریح به مردم بگوییم حال استان ناخوش است و حوزه سلامت با مشکلات بودجه، کمبود دارو و از همه مهمتر خستگی و فرسودگی کادر درمانی روبرو است.

دکتر «محمودرضا مرادی» که خود به تازگی از کرونا بهبود یافته در این نشست خبری افزود: اگرچه تعطیلی و محدودیت‌ها و ممنوعیت هایی از هفته گذشته در استان اعمال شده و اکنون نیز ادامه دارد اما متاسفانه به دلیل نادیده گرفتن این موارد آمارهای ابتلا، بستری و فوتی روز به روز در استان بیشتر می شود و باید راهکارهای جدیدی پیدا کنیم.

او با بیان اینکه متاسفانه میزان تردد مردم در طول شب در سطح شهر افزایش یافته است، گفت: در این وضعیت شاهد مهمانی رفتن، برگزاری مراسم جشن تولد، عقد و عروسی و سایر آیین ها هستیم که از مردم می خواهیم اینگونه مراسم که ضروری نیست را حذف کنند چرا که چرخه انتقال ویروس کرونا به شدت افزایش یافته است.

وی به برگزاری نشست استانداران و روسای دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور با وزیر کشور در تهران نیز اشاره کرد و گفت: بنده و استاندار کرمانشاه در این نشست پیشنهاد منع آمد و رفت شبانه را در شهر کرمانشاه مطرح کردیم و معتقدیم باید از ساعت ۲۰ این مقررات اعمال شود تا شاهد کاهش ترددها باشیم.

بمب‌های خوشه‌ای در آسمان کرمانشاه

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه این نشست خبری با مقایسه وضعیت فعلی با دوران جنگ تحمیلی افزود: اکنون نیز بمب های خوشه ای فراوان در آسمان کشور و استان وجود دارد با این تفاوت که بمب های فعلی نامریی و در قالب ویروس است و به چشم نمی‌آید.

مرادی با بیان اینکه موج سوم بیماری کرونا در استان آغاز شده و تا آذر ادامه دارد، افزود: با سرد شدن هوا میزان ابتلا نیز افزایش می یابد و باید در مکان های سربسته سیستم های تهویه هوا نصب و یا پنجره ها را باز بگذارند تا ویروس در فضا نماند.

او سه اصل مهم شست و شوی دست‌ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله ۲ متری را همچنان مورد تاکید قرار داد و گفت: ویروس به دلیل نامریی بودن در همه جا وجود دارد اما متاسفانه مردم نه تنها خود را از دور نمی‌کنند بلکه به استقبالش نیز می روند و این کار را برای کادر درمان مشکل کرده است.

وی به خستگی و فرسودگی کادر درمان استان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۱۰ نفر از کادر سلامت استان بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند و ۲ هزار و ۶۰۰ نفر از پرسنل حوزه سلامت نیز درگیر کرونا شدند و اکنون با چنگ و دندان داریم به مردم خدمات ارایه می‌دهیم.

وی با اعلام اینکه اکنون هزار و ۹۹ بیمار مربوط به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند، تصریح کرد: اکنون تمام تخت‌های بیمارستان های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی درگیر کرونا است و در حال تخلیه کردن طبقه به طبقه بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه هستیم.

وی با بیان اینکه ما تنها با مشکل تخت روبرو نیستیم، گفت: یک بیمار مبتلا به کرونا در هر دقیقه بین ۱۰ تا ۱۵ لیتر اکسیژن نیاز دارد که برای تامین آن ۱۳دستگاه اکسیژن ساز خریداری کرده‌ایم و در اختیار بیمارستان‌ها قرار داده‌ایم.

۱۲۷ میلیارد تومان برای کرونا هزینه کردیم

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه تاکنون برای بحث کرونا در استان ۱۲۷ میلیارد تومان هزینه خریداری وسایل و تجهیزات کرده ایم، گفت: ۲۶ میلیارد تومان برای خریداری ۱۳ دستگاه اکسیژن ساز، چهار میلیارد تومان برای خریداری هزار کپسول، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای خریداری فلومتر و مانومتر و همچنین ایجاد بخش ها و تخت‌های جدید، تجهیزات پزشکی و اقلام مصرفی هزینه شده است.

مرادی با بیان اینکه در استان ۴۰۰ تخت ویژه داریم که ۱۶۰ تخت آن برای بیماران کرونایی اختصاص یافته است، افزود: در این مدت ۶۰ تخت ویژه در استان راه اندازی کردیم که هزینه هر تخت یک میلیارد تومان است.

به گفته او باید ۳۰ تخت ویژه دیگر برای بیماران کرونایی در استان راه‌اندازی کنیم.

وی به استفاده از ظرفیت بیمارستان های در اختیار نیروهای مسلح در استان نیز اشاره کرد و گفت: این بیمارستان‌ها را باید متناسب با نیاز بیماران کرونایی تجهیز کنیم.

مردم رفتارشان را تغییر دهند

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه رسانه‌ها را به همکاری در راستای اقناع عمومی دعوت کرد و گفت: با همه این محدودیت ها، ممنوعیت، تعطیلی کردن ها و هشدارها متاسفانه تغییری در رفتار عده ای از مردم هنوز مشاهده نمی شود و برخی ها هنوز این ویروس را باور ندارند.

مرادی با بیان اینکه اکنون شاهد ابتلای خانوادگی به ویروس کرونا هستیم، این شکل از ابتلا را بسیار خطرناک دانست و از مردم خواست در صورت مشاهده علایم حتما خود را قرنطینه کنند.

او به فعالیت ۱۷ مرکز مراقبت ۲۴ ساعته در استان اشاره کرد و گفت: در هر شهرستان یک مرکز و در شهر کرمانشاه چهار مرکز برای انجام تست بیماران کرونایی فعال است.

وی بیماری کرونا را بسیار هزینه بر برای فرد مبتلا و دانشگاه علوم پزشکی دانست و اظهار داشت: این یماری ۲۰ میلیون تومان برای فرد مبتلا و دانشگاه هزینه در بر دارد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=13725
  • 1157 بازدید