• امروز : سه شنبه - ۲۷ اردیبهشت - ۱۴۰۱
  • برابر با : 16 - شوال - 1443
  • برابر با : Tuesday - 17 May - 2022

کارشناس اقتصادی: بورس متعادل باید امکان نقد شوندگی داشته باشد

  • کد خبر : 11983
  • ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸
کارشناس اقتصادی: بورس متعادل باید امکان نقد شوندگی داشته باشد

به گزارش پاتاق نیوز، یک کارشناس اقتصادی با ابراز امیدواری نسبت به متعادل شدن بازار بورس گفت: بورس متعادل وضعیتی است که امکان خرید و فروش و نقد شوندگی برای همه مردم را داشته باشد. زهرا دفتری در تحلیل وضعیت پیش روی بازار بورس پیش بینی کرد که این بازار با روند صعودی به سمت متعادل […]

به گزارش پاتاق نیوز، یک کارشناس اقتصادی با ابراز امیدواری نسبت به متعادل شدن بازار بورس گفت: بورس متعادل وضعیتی است که امکان خرید و فروش و نقد شوندگی برای همه مردم را داشته باشد.

زهرا دفتری در تحلیل وضعیت پیش روی بازار بورس پیش بینی کرد که این بازار با روند صعودی به سمت متعادل شدن پیش می رود.

به گفته وی، بورس فعلی با بورس سال های ۹۲ و ۹۳ بسیار متفاوت است چرا که شاهد افزایش تعداد سهامداران از ۲ تا سه میلیون نفر به ۵۰ میلیون نفر هستیم هرچند اکثر این افراد به صورت موقت در بازار سرمایه فعال باشند.

به اعتقاد دفتری، با فراگیر شدن بورس سطح توقعات از این بازار نیز گسترده تر شده به گونه ای که دیگر نمی شود از این بازار حمایت نکرد و هر دولتی برای ماندگاری خودش باید به بورس توجه داشته باشد.

این کارشناس بورس در ادامه فعالان فعلی بورس را به هدفمند و بدون هدف تقسیم بندی کرد و گفت: بسیاری از افراد به واسطه سهام عدالت و یا سهام ارگان های خاص وارد بورس شده اند که در دسته افراد بدون هدف قرار می گیرند، اما عده ای نیز کاملا هدفمند برای محافظت از سرمایه هایشان در برابر تورم وارد بورس شده اند.

با این وجود دفتری تاکید کرد که مردم نباید انتظار رویایی از بورس داشته باشند به گونه ای که مدام شاخص ها سبز باشند چرا که در آن صورت امکان خرید سهام از اکثر مردم سلب می شود.

به گفته وی، قرمز شدن پیاپی وضعیت سهام نیز امکان فروش سهام از اکثریت را می گیرد.

مدیر سابق بورس منطقه ای کرمانشاه، وضعیت متعادل را این‌گونه تعریف کرد که افراد به راحتی امکان خرید و فروش سهام و نقد شوندگی سرمایه خود را داشته باشند.

او به مردم توصیه کرد که کاملا در بورس دست به عصا باشند و کالاهای باثباتشان مانند طلا، ملک و خودرو را برای سرمایه گذاری در کالای بدون ثباتی مانند بورس نفروشند چرا که بازار بورس به شدت حساس است و به کوچکترین اخباری واکنش نشان می دهد.

دفتری یک فعال حرفه ای بازار بورس را فردی توصیف کرد که توانایی تحلیل شرکت ها را داشته باشد، به باور او افرادی که این توانایی و یا فرصت کافی ندارند باید به واسطه سبدگردان ها در بورس فعالیت کنند.

او سبد گردان های قانونی را افراد آگاهی توصیف کرد که قدرت تحلیل بازار و خرید سهم های بنیادی را دارند.

آنچنان که وی گفت: سبد گردانی در دنیا سابقه ۶۰ ساله دارد در حالی که در کشور ما موضوع جدیدی است و هنوز جایگاه واقعیش را به دست نیاورده است.

وی تاکید کرد که اگر مردم به سبدگردانی آشنایی کافی پیدا کنند دیگر خودشان مستقیم وارد بورس نخواهند شد.

طبق آمار رسمی که محمد بهمن مدیر منطقه‌ای بورس کرمانشاه اعلام کرده است تاکنون ۵۷۰ هزار نفر از جمعیت ۲ میلیونی استان به بازار بورس وارد شده اند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=11983
  • 131 بازدید

برچسب ها