• امروز : سه شنبه - ۱۸ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 12 - محرم - 1444
  • برابر با : Tuesday - 9 August - 2022
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه:

کرمانشاه صاحب پیشرفته‌ترین دستگاه تشخیص بیماری سرطان شد

  • کد خبر : 15003
  • ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۸:۱۰
کرمانشاه صاحب پیشرفته‌ترین دستگاه تشخیص بیماری سرطان شد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی از ورود یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های پت اسکن دنیا به کرمانشاه خبر داد و گفت: این دستگاه پیشرفته تشخیص بیماری سرطان در مرکز جامع سرطان مجتمع بیمارستانی امام رضا(ع) نصب خواهد شد.

به گزارش پاتاق نیوز، محمودرضا مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: ارزش تقریبی دستگاه  پت سی تی که از محل مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه تأمین اعتبار شده با ارز آزاد نزدیک به ۴۵میلیارد تومان است و در مرکز جامع سرطان مجتمع بیمارستانی امام رضا(ع) کرمانشاه نصب خواهد شد. 

وی افزود: دستگاه پیش رفته پت سی تی متفاوت از روش‌های آناتومیکال یعنی پرتونگاری، توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن و MRI، نوعی مطالعه تصویربرداری عملکردی از بدن است که می‌تواند به پزشکان نشان دهد چه اتفاقی در بدن در حال رخداد است و چگونه کار می‌کند.

مرادی تصریح کرد: استفاده از این روش در شرایطی که روش‌های روتین فوق قادر به تشخیص تومور یا ضایعه سرطانی به خصوص در ارگان‌هایی که حجم آنها بالا بوده و از بافت سالم قابل تمییز دادن نیستند و همچنین در پیگیری سرطان‌های متاستاتیک، بسیار تعیین کننده خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: این روش، بر مبنای نوع رادیودارویی مورد استفاده، اطلاعاتی در مورد جریان خون و متابولیسم بدن یعنی نحوه استفاده بدن از اکسیژن و قند را ارایه داده و می‌تواند الگو‌های مهم و سرنخ‌های کلیدی در مورد نحوه بروز بیماری را برای پزشکان فراهم آورد.

مرادی افزود: پت اسکن می‌تواند به پزشکان برای آماده شدن برای جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی و مشاهده میزان موفقیت آمیز بودن روند درمان و follow up بیماری کمک کند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=15003
  • 216 بازدید