• امروز : دوشنبه - ۲۴ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 18 - محرم - 1444
  • برابر با : Monday - 15 August - 2022

کشاورزان کلزا کار مزارع خود را علیه آفت سِنَک سم پاشی کنند

  • کد خبر : 7792
  • ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
کشاورزان کلزا کار مزارع خود را علیه آفت سِنَک سم پاشی کنند

به گزارش پاتاق نیوز، نوربخش حاتمی اظهار داشت: آفت سِنَک آفت بومی کشور ایران است که سال‌های گذشته هم وجود داشته و ظهور و بروز آن ربطی به نوع بذر و واردات آن ندارد، اما به دلیل کاهش بارندگی در اردیبهشت ماه امسال، جمعیت آن به نحو چشمگیری افزایش یافته است. وی افزود: کنترل این آفت به […]

به گزارش پاتاق نیوز، نوربخش حاتمی اظهار داشت: آفت سِنَک آفت بومی کشور ایران است که سال‌های گذشته هم وجود داشته و ظهور و بروز آن ربطی به نوع بذر و واردات آن ندارد، اما به دلیل کاهش بارندگی در اردیبهشت ماه امسال، جمعیت آن به نحو چشمگیری افزایش یافته است. 
وی افزود: کنترل این آفت به دلیل گستردگی حجم ساقه و برگ گیاه کلزا و همچنین دشواری در رساندن سم به نزدیکی سطح خاک، کشاورزان کلزا کار را با مشکل مواجه می‌کند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار داشت: این آفت پس از برداشت کلزا برای ادامه حیات، خود را به مزارع همجوار از جمله مزارع آفتابگردان، ذرت، برنج، گوجه فرنگی و حتی باغ‌ها رسانده و با استفاده از روغن، برگ، ساقه و میوه گیاهان و درختان در شرایط مطلوب رطوبتی خسارات جبران ناپذیری به محصولات این مزارع وارد می‌کند. 
حاتمی به کشاورزان و کلزاکاران توصیه کرد: برای کنترل جمعیت این آفت پس از برداشت محصول با استفاده از ترکیب یک لیتر سم «دورسپان» و نیم لیتر سم «سایپرمترین»، مزارع کلزا، سیب زمینی، آفتابگردان، ذرت و برنج خود را به موقع سم پاشی و پس از آن اقدام به شخم زنی عمیق کنند. 
وی تصریح کرد: کشاورزان برای سمپاشی مزارع گوجه فرنگی آلوده به این آفت نیز از یک لیتر در هکتار سم «مالاتیون» استفاده کرده و محصولات خود را در برابر این آفت مقاوم کنند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=7792
  • 284 بازدید

برچسب ها