• امروز : دوشنبه - ۱۷ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 11 - محرم - 1444
  • برابر با : Monday - 8 August - 2022
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه:

کشاورزی سکوی پرش توسعه اقتصادی استان کرمانشاه است

  • کد خبر : 15346
  • ۱۲ دی ۱۳۹۹ - ۱:۰۳
کشاورزی سکوی پرش توسعه اقتصادی استان کرمانشاه است
شصت و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با دستور کار بررسی راهکار‌های برخورداری کشاورزان از طرح بیمه تامین اجتماعی، بررسی مسائل صندوق بیمه تامین اجتماعی روستائیان، عشایر و کشاورزان و همچنین بررسی مسائل شرکت‌های صنعت پخش استان عصر پنجشنبه (۱۱ دی) برگزار شد.

به گزارش پاتاق نیوز، کیوان کاشفی در این نشست با بیان اینکه شورای گفتگوی استان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده است، گفت: تشکل‌های بخش خصوصی و گا‌ها بخش‌های دولتی مسائل و موارد پیش روی کسب و کار و اقتصاد استان را جهت حل و فصل به این شورا ارجاع می‌دهند و ما نیز با تقویت دبیرخانه این شورا و استفاده از کارشناسان خبره، سعی در غنی‌تر شدن بخش‌های کارشناسی این شوار داریم.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران به دستور کار‌های جلسه اشاره کرد و گفت: کشاورزی سکوی پرش توسعه اقتصادی استان است و اگر مسائل پیش روی این حوزه به درستی پیگیری و حل گردد، قطعا تاثیرش در صنایع تکمیلی بروز پیدا کرده و در جهش اقتصادی استان تاثیرات خود را نشان خواهد داد.

کاشفی با تاکید بر مشکلات برخورداری کشاورزان استان از بیمه تامین اجتماعی، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌های کشاورزی استان و تعداد شاغلین این حوزه، رقم اختصاص یافته برای یارانه بیمه کشاورزان محدود است و آمار خوبی در این زمینه نداریم.

او افزود: بخشنامه ۱۴۰/۳ تامین اجتماعی برای استان‌هایی با نرخ بیکاری بالا سخت گیرانه است و باید مکاتبات لازم به سازمان تامین اجتماعی کشور به منظور اختصاص سهمیه بیشتر به استان و یا حذف این بخشنامه صورت گیرد.

رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: پیشنهاد ما در این حوزه این است که اتحادیه‌ها و تشکل‌های ناظر بر فعالیت‌های مذکور هر سال قبل از تهیه لایحه بودجه از سوی دولت تعداد کارگاه‌های جدید را شناسایی و پیش بینی کرده و برای پیش بینی بودجه در اختیار تامین اجتماعی قرار دهند.

کاشفی خاطرنشان کرد: تشکل‌های بخش خصوصی حوزه کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی باید اطلاع رسانی و تبلیغات لازم و کافی را در خصوص مطالبه گری از بیمه تامین اجتماعی داشته باشند چرا که اگر چند سال قبل مسائل مربوط به تامین اجتماعی مطالبه شده بود، قطعا آمار بیمه شدگان حوزه کشاورزی استان بیش از این‌ها بود و مشکلات مالی و بودجه‌ای بیمه ای، تامین اعتبار میگردید.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران در ادامه مشکلات صندوق بیمه اجتماعی روستائیان، عشایر و کشاورزان را مطرح و اذعان کرد: بالا بودن سن بازنشستگی نسبت به سایر بیمه‌ها (۶۵ سال)، عدم در نظر گرفتن تفاوت بین آقایان و خانم ها، کم بودن سقف مبلغ پرداختی بازنشستگی از سوی صندوق و عدم پوشش بیمه در حوزه درمان از مسائلی است که در این حوزه وجود دارد که باید بررسی و مکاتبات لازم حهت حل مشکلات آن‌ها صورت گیرد.

وی در ادامه صحبتهایش به انجمن صنعت پخش استان کرمانشاه که به تازگی در اتاق بازرگانی تشکیل شده است اشاره کرد و گفت: صنعت پخش استان یک واسطه بسیار قوی بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است که علاوه بر تاثیر مهم این صنعت در اقتصاد استان، میتواند نقش مهمی در تنظیم بازار داشته باشد.

کاشفی با بیان اینکه پرداختن به مطالبات فعالان این صنعت بسیار ضروری است گفت: از مواردی که صنعت پخش استان با آن رو به رو است، مسئله برق مصرفی شرکت‌های دارویی و مواد غذایی که نیاز به زنجیره سرد دارند و موضوع سوخت کامیون‌های شرکت‌های پخش که یک طرفه واریز می‌شود (و برای برگشت به مبدا، سهمیه‌ای منظور نمی‌گردد) که نیاز به بررسی و حل موارد پیش رو دارد.

مقرر گردید در جلسه‌ای جداگانه مسائل صنعت پخش با جزئیات بیشتر بررسی و موارد آن در نشست آتی شورا مطرح گردد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=15346
  • 191 بازدید