• امروز : دوشنبه - ۸ آذر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 24 - ربيع ثاني - 1443
  • برابر با : Monday - 29 November - 2021

کشت برنج باعث برداشت بی رویه آب در استان شده

  • کد خبر : 10230
  • ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۵
کشت برنج باعث برداشت بی رویه آب در استان شده

به گزارش پاتاق نیوز، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای ،در نشست داخلی ممنوعیت کشت برنج در استان :کشت برنج باعث برداشت بی رویه آب در استان شده بگونه ای که در آینده شاهد افت سطح سفره های آب زیرزمینی خواهیم بود . جلسه ای با حضور مرادی معاون حفاظت و بهره برداری […]

به گزارش پاتاق نیوز،

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای ،در نشست داخلی ممنوعیت کشت برنج در استان :کشت برنج باعث برداشت بی رویه آب در استان شده بگونه ای که در آینده شاهد افت سطح سفره های آب زیرزمینی خواهیم بود .

جلسه ای با حضور مرادی معاون حفاظت و بهره برداری ، مدیران نواحی آبیاری تابعه ، با موضوعیت بررسی آخرین وضعیت ممنوعیت کشت برنج در استان ، در محل دفتر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای برگزار گردید. 

در ابتداء این نشست ، مرادی معاون حفاظت و بهره برداری با اشاره به صیانت از حقوق دولت و تکلیف سازمان متبوع خود در این خصوص گفت، متاسفانه بر اساس گزارشهای واصله، برخی از کشاورزان بدون در نظر گرفتن هشدارها و اخطاریه های اعلام شده قبلی، نسبت به کشت برنج اقدام نموده اند که باید به صراحت اعلام نمایم وفق قانون با آنان برخورد خواهد شد .
مرادی همچنین افزود کاهش بارندگی ها و افزایش برداشت از منابع آبی در سال های اخیر، چالش «کم آبی» را به یک بحران تبدیل نموده است .
ایشان در مورد برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی با اشاره به اینکه باید علاوه بر بستن چاه های غیرمجاز، برداشت چاه های مجاز را هم با نصب کنتورهای هوشمند کنترل کرد، ادامه داد.شیوه نامه اجرائی ممنوعیت کشت برنج مسیر را برای ما مشخص نموده و باید بدان عمل نمائیم،
مرادی با تاکید بر لزوم برگزاری جلسات با فرمانداران و مدیران سازمان جهاد کشاورزی در استان و شهرستان ها، برگزاری جلسات شورای حفاظت را امری ضروری دانست و افزود هماهنگی لازم با مقام محترم قضائی صورت پذیرفته و با متخلفین کشت برنج در استان برخورد قانونی خواهیم نمود.
مرادی معاون حفاظت و بهره برداری در ادامه سخنان خود با اشاره به این امر که در صورت عدم برخورد با کشت برنج در استان باید شاهدافت شدید سطح آب زیرزمینی و کاهش ذخیره آبخوان‌ منجر به اثرات زیست‌محیطی زیان‌بار متعددی از جمله کاهش آبدهی چاه‌ها، فرونشست زمین، کاهش کیفیت آب زیرزمینی و همچنین کاهش ذخیره منابع آب سطحی باشیم سخنان خود را به پایان رسانید.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=10230
  • منبع : شرکت آب منطقه ای کرمانشاه
  • 183 بازدید

برچسب ها