• امروز : پنج شنبه - ۷ بهمن - ۱۴۰۰
  • برابر با : 24 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Thursday - 27 January - 2022

۱۰ درصد اعتبارات توسعه زیرساخت مرزها باید به کرمانشاه اختصاص یابد

  • کد خبر : 10969
  • ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۹
۱۰ درصد اعتبارات توسعه زیرساخت مرزها باید به کرمانشاه اختصاص یابد

به گزارش پاتاق نیوز ، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه نباید اجازه بدهیم صادرکنندگان احساس کنند هیچکس حامی آنها نیست، گفت: صادرات مقوله شوخی‌برداری نیست. هدایت حاتمی در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان کرمانشاه که با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، با اشاره به اهمیت صادرات و فعالیتی که صادرکنندگان […]

به گزارش پاتاق نیوز ، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه نباید اجازه بدهیم صادرکنندگان احساس کنند هیچکس حامی آنها نیست، گفت: صادرات مقوله شوخی‌برداری نیست.

هدایت حاتمی در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان کرمانشاه که با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، با اشاره به اهمیت صادرات و فعالیتی که صادرکنندگان در این زمینه دارند، افزود: متاسفانه در دو برهه زمانی سال‌های ۱۳۹۱و همچنین سال گذشته تاکنون، صادرکنندگان با مشکلات زیادی مواجه شدند و احساس می‌کنند هیچکس پشت آنها نیست.

وی با بیان اینکه صادرات موضوع شوخی برداری نیست، یادآور شد: این مشکلات ناشی از آن است که هر زمان تلاطم اقتصادی در کشور احساس می‌کنیم، ابتدا سراغ صادرات و مرزها می‌رویم و شروع به صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های متعددی می‌کنیم که فضا را برای صادرکنندگان تنگ می‌کند.

به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، در شرایطی صادرکنندگان ما با مشکل مواجهند که کشورهای دیگر با سرعت نور صادرات خود را تقویت می‌کنند و این امر باعث از دست رفتن بازارهای صادراتی ما خواهد شد.

حاتمی از عراق به عنوان یکی از مهمترین بازارهای صادراتی ایران یاد کرد و گفت: کرمانشاه نقش مهمی برای صادرات به عراق دارد و برای تقویت این نقش نیازمند توسعه زیرساخت‌های مرزی استان هستیم.

وی با بیان اینکه نزدیک به هفت درصد کل صادرات ایران از طریق مرزهای کرمانشاه انجام می‌شود و بخشی از کالاهای صادراتی از کرمانشاه تولید استان‌های دیگر است، خاطرنشان کرد: توقع داریم حداقل ۱۰ درصد اعتبارات تشویقی و توسعه زیرساختی در زمینه مرزها و صادرات به کرمانشاه اختصاص یابد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت مرزهایی مانند شوشمی، شیخ صله و سومار تاکید کرد و ادامه داد: تقویت زیرساخت‌های این مرزها می‌تواند به توسعه صادرات کرمانشاه کمک کند.

حاتمی همچنین از ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین هم یاد کرد و گفت: این منطقه ۱۰۰ درصد صادراتی است و بسیاری از سرمایه‌گذاران از کشورهایی مانند چین، کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی خود عراق برای سرمایه‌گذاری در این منطقه تمایل دارند.

در ادامه محسن دارابی رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه نیز اشاره‌ای به وضعیت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان کرمانشاه داشت و افزود: مجموع صادرات اظهار شده از مرزهای کرمانشاه در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ حدود ۲٫۹ میلیارد دلار بوده که از این میزان فقط تعهدات ارزی ۷۱۹ میلیون دلار محقق نشده است.

وی ادامه داد: کارت‌های بازرگانی تجاری که سهم ۴۶۳ میلیون دلاری از این عدم تحقق داشتند تعلیق شده و مابقی نیز در دست اقدام است.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه با اشاره به ایجاد کمیته پایش برای بررسی وضعیت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: این کمیته به صورت مستمر و  مورد به مورد وضعیت تعهدات ارزی صادرکنندگان را بررسی می‌کند.

دارابی معتقد است اگر مهلت رفع تعهدات ارزی تا شهریور ماه ادامه داشته باشد، بسیاری از صادرکنندگانی که باقی مانده‌اند می‌توانند به تعهدات ارزی خود عمل کنند.

وی اشاره‌ای هم به مشکلات صادرات سیمان و واردات نخود داشت و خواستار رفع این مشکلات شد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=10969
  • 151 بازدید

برچسب ها