• امروز : پنج شنبه - ۲۷ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 21 - محرم - 1444
  • برابر با : Thursday - 18 August - 2022
معاون پژوهشی دانشگاه رازی:

۱۰۰ پروژه پژوهشی تقاضا محور داریم/ این میزان کافی نیست

  • کد خبر : 14817
  • ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۶
۱۰۰ پروژه پژوهشی تقاضا محور داریم/ این میزان کافی نیست
کرمانشاه - معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: در حال حاضر حدود 100 پروژه پژوهشی تقاضا محور از سوی دستگاه های اجرایی استان در دانشگاه رازی درحال انجام است که البته معتقدیم این میزان کافی نیست و باید افزایش پیدا کند.

به گزارش پاتاق نیوز، دکتر فرزاد ویسی در نشستی خبری که امروز (۱۹ آذر) در آستانه هفته پژوهش برگزار شد، پژوهش و فناوری را اساس توسعه و معیاری برای توسعه یافتگی هر کشور دانست و اظهار کرد: امروزه برخلاف گذشته میزان اقتدار هر کشور بستگی به میزان تولیدات علمی و پژوهشی است که در آن کشور انجام می گیرد.

وی بااشاره به نامگذاری هفته پژوهش امسال به عنوان “پژوهش و فناوری در خدمت جهش تولید”، گفت: قطعا جهش تولید بدون انجام پژوهش و فناوری امکانپذیر نیست و این بستر در کشور و استان ما باتوجه به حجم قابل توجه تولیدات علمی و پژوهشی کاملا فراهم است.

معاون پژوهشی دانشگاه رازی اعلام کرد: براساس معیارهای جهانی رتبه بندی، ایران از نظر پژوهش و تولید علمی در رتبه های ۱۴ تا ۱۶ جهانی قرار دارد که جایگاهی افتخار آمیز است، اما متاسفانه از سوی دیگر می بینیم که علیرغم آمار بالای پژوهش و تولید علمی در برخی دیگر از شاخص ها همچون توسعه اقتصادی، فضای کسب و کار و اشتغال و… جایگاه خوبی نداریم.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد باوجود این توانایی های علمی و پژوهشی به اندازه کافی آنها را در حل مشکلات و توسعه اقتصاد کشور و به تبع استان خود بکار نگرفته ایم.

ویسی اعلام کرد: البته در گذشته بخشی از پژوهش هایی که در دانشگاه ها شکل می گرفت کاربردی، هدفمند و تقاضا محور نبود که به تدریج چنین ادبیاتی در دانشگاه ها رایج شد تا پژوهش ها رافع مشکلات استان شوند.

وی اعلام کرد: هرچند آموزش عالی درحال سوق یافتن به سمتی است که پژوهش هایش را در جهت رفع مشکلات استان حرکت دهد، اما از سوی دیگر دستگاه های اجرایی هم باید تقاضاهای خود را به دانشگاه ها اعلام کنند. یعنی همانطوری که دانشگاه آماده عرضه است، تقاضا هم باید برای این عرضه وجود داشته باشد تا نتایج مثمرثمری را از آن ببینیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی به وضعیت این دانشگاه هم در عرصه پژوهش و تولیدات علمی اشاره کرد و گفت:  در حال حاضر دانشگاه رازی بین دانشگاه های جامع کشور در رتبه دهم و یازدهم قرار دارد که حاکی از عملکرد خوب این دانشگاه درحوزه پژوهش است، اما از دیگر سو می بینیم که استان ما در شاخص هایی مانند توسعه، اشتغال و … وضعیت خوبی ندارد که نشان می دهد دستگاه های اجرایی هنوز به این اعتقاد و باور نرسیده اند که برای رفع مشکلات باید مدیریت علمی داشته باشند و از دانشگاه ها کمک بخواهند.

وی یادآور شد: با وجود اینکه درحال حاضر دانشگاه رازی حدود ۱۰۰ قرارداد پژوهشی بادستگاه های اجرایی مختلف دارد، اما معتقدیم این آمار ضعیف است و باید افزایش پیدا کند.

ویسی کمبود اعتبارات پژوهشی را از علل مهم کم توجهی به پژوهش ها و تولیدات علمی دانست و افزود: در کشورهای پیشرفته حدود دو تا چهار درصد از درآمدناخالص کشور را به پژوهش اختصاص می دهند، این درحالی است که این رقم در کشور ما حدود نیم درصد است و این نیم درصد هم بیشتر بصورت ملی صرف می شود و سهم دانشگاه های شهرستانی از آن بسیار محدود است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه رازی کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه طی پنج سال گذشته پنج هزار پایانه در این دانشگاه تولید شده، اعلام کرد: تنها ۱۰ درصد از این پایان نامه ها به مسائل مربوط به استان پرداخته که البته تا حدودی طبیعی است، چرا که دانشگاه ها کارکردی ملی و حتی فراملی هم دارند و به همه مسائل توجه می کنند.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=14817
  • 216 بازدید